دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » اینله و آنله دندان چیست؟

اینله و آنله دندان چیست؟

اینله-و-آنله-
آنچه می خوانید...

اینله و آنله ترمیم های غیرمستقیم دندان های انتهایی هستند و مانند سایر انواع پر کردن، برای ترمیم دندان های آسیب دیده یا پوسیده مورد استفاده قرار می گیرد.، به این معنی که خارج از دهان شما در آزمایشگاه ساخته می شوند. اینله یا آنله معمولاً زمانی استفاده می شود که یک حفره برای پر کردن ساده بیش از حد بزرگ باشد. اینله و آنله می تواند استحکام دندان را تا 75 درصد افزایش دهد.

اینله دندانی چیست؟

اینله دندان، نوعی پر کردن غیرمستقیم است که در حفره‌ها و شکاف‌ها (شیارهای) سطح جونده دندان قرار می‌ گیرد و هیچ یک از کاسپ (برجستگی) دندان را نمی پوشاند.

آنله دندانی چیست؟

آنله دندان به عنوان تاج جزئی نیز شناخته می شود.

این ترمیم گسترده تر از اینله است و یک یا چند کاسپ دندان را می پوشاند.

فواید اینله و آنله

  • نسبت به پر کردن حفره های سنتی در برابر شکستگی و آسیب مقاوم تر است.
  • مقاوم در برابر لکه
  • زیبایی و ظاهر طبیعی دندان ها را بهبود می بخشد.
  • سفارشی ساخته شده تا متناسب با ساختار، رنگ و شکل دندان بیمار باشد.
  • بسته به حفره و خطر شکستگی بیمار، ممکن است تا 30 سال طول بکشد.

تفاوت اینله و آنله چیست؟

اینله و آنله دندان بسیار شبیه به هم هستند. هر دو، نوعی پر کردن برای ترمیم سطح جونده دندان های خلفی استفاده می شود. تفاوت اساسی این است که چه مقدار از سطح جونده توسط اینله و آنله پوشانده شده است. اینله ها حفره ها و شکاف های بین کاسپ دندان را می پوشانند، در حالی که آنله ها برجسته تر هستند و یک یا چند کاسپ را می پوشانند.

هزینه، یکی دیگر از تفاوت های اینله و آنله دندان است. از آنجایی که آنله ها بخش قابل توجهی از دندان شما را پوشش می دهند و هزینه بیشتری نسبت به اینله دارند.

چرا به اینله یا آنله دندان نیاز دارید؟

اینله و آنله دندان برای ترمیم دندان استفاده می شود. اگر دندان شما برای پر کردن معمولی بیش از حد آسیب دیده یا پوسیده شده باشد اما به حدی ضعیف نشده باشد که نیاز به روکش داشته باشد، دندانپزشک ممکن است پر کردن (غیرمستقیم) از طریق اینله یا آنله را توصیه کند. این آسیب ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

  • حفره ها که به عنوان پوسیدگی دندان نیز شناخته می شوند، روی سطح سخت دندان ها ایجاد می شوند، معمولاً با پر کردن ترمیم می شوند. زمانی که در ساختار دندان، فضای کافی برای پرکردن معمولی وجود نداشته باشد، دندانپزشک ممکن است اینله یا آنله را پیشنهاد دهد.
  • دندان های ترک خورده، دندان ها ممکن است به دلایل زیادی مانند گاز گرفتن یک جسم سخت یا آسیب به دهان ترک بخورند. در برخی شرایط می توان از آنله برای ترمیم دندان ترک خورده استفاده کرد. به عنوان مثال، دندانپزشک ممکن است در صورت شکستن کاسپ دندان، آنله را پیشنهاد کند.
  • فشردن دندان ها، این عادت که به عنوان دندان قروچه نیز شناخته می شود، می تواند سطوح جویدنی دندان ها را از بین ببرد. با گذشت زمان ممکن است ارتفاع دندان ها کوتاه تر شوند و در جویدن مشکلاتی به وجود بیاید. برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد دندان ها ، دندانپزشک ممکن است ترمیم های دندانی مانند اینله یا آنله را توصیه کند.

انواع اینله و آنله دندان

انواع مختلفی از اینله و اینله دندان وجود دارد که از جمله آنها می توان به طلا، رزین کامپوزیت و چینی اشاره کرد. هر ماده دارای مزایا و معایبی است. دندانپزشک شما می تواند به شما در انتخاب نوع اینله یا آنله که برای نیازهای شما مناسب است کمک کند.

طلا

آنله طلا از مخلوط طلا، مس و سایر فلزات ساخته می شود. ظاهر درخشان و فلزی آنها برای برخی افراد حائز اهمیت است، در حالی که سایر افراد ظاهر طبیعی تر و همرنگ دندان را ترجیح می دهند. اما با طول عمر 20 سال یا بیشتر، بادوام ترین نوع پرکننده غیر مستقیم هستند. با این حال، طلا به طور کلی گرانتر از سایر مواد پرکننده است.

رزین‌ های کامپوزیتی

رزین های کامپوزیتی ماده ای به رنگ دندان است که از نوع خاصی پلاستیک و شیشه ساخته شده است، در رنگ های مختلف موجود است و می تواند کاملاً با رنگ طبیعی دندان مطابقت داشته باشد. این امر کمک می کند اینله یا آنله با بقیه دندان ترکیب شود. اینله و آنله با رزین های کامپوزیتی مقرون به صرفه ترین نوع مواد پرکننده دندان هستند. با این حال، از آنجایی که رزین های کامپوزیتی از دوام کمتری نسبت به سایر مواد مورد استفاده برای اینله و آنله برخوردار است، ممکن است شکسته یا لکه دار شود.

پرسلن

اینله ها و آنله های پرسلن از چندین ماده معدنی از جمله فلدسپات، کوارتز و سیلیس ساخته می شوند. مانند رزین های کامپوزیتی، پرسلن نیز در رنگ‌های مختلف موجود است تا هم رنگ با دندان طبیعی شود. با این حال، پرسلن مزایایی نسبت به رزین کامپوزیت دارد، این برتری عبارتست از: دوام بسیار بالای آن نسبت به رزینهای کامپوزیتی و همچنین در برابر لکه ها مقاومت بیشتری دارد. با ترکیبی از زیبایی و دوام، تفاوت هزینه پرسلن با طلا چشمگیر است.

آیا اینله و آنله دندان دردناک است؟

برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی در حین انجام اینله و آنله دندانی، دندانپزشک ناحیه اطراف دندان را بی حس می کند. این کار با استفاده از یک سوزن نازک برای تزریق بی حسی موضعی استفاده می کند که پس از گذشت چند دقیقه اثر می گذارد. در صورت داشتن فوبیای دندانپزشکی، انواع دیگری از بیهوشی ممکن است کمک کننده باشد. بی حسی موضعی ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا از بین برود، و زمانی که انجام شود، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. برای کنترل درد پس از آنله، دندانپزشک ممکن است داروهای مسکن را توصیه کند.

تفاوت آنله و تاج دندان (crown)

روکش های دندان، کلاهک هایی به شکل دندان هستند که کل دندان را می پوشانند اما آنله های دندانی فقط سطح جونده دندان را می پوشانند، به همین دلیل است که گاهی اوقات به عنوان تاج جزئی شناخته می شوند. این ترمیم ها بسیار شبیه به هم هستند و تعیین اینکه کدام درمان مورد نیاز است می تواند چالش برانگیز باشد. اگر دندان شما شکسته، بسیار فرسوده شده یا به دلیل پوسیدگی به شدت ضعیف شده باشد، دندانپزشک ممکن است تاج دندان را توصیه کند. با این حال، آنله یک گزینه درمانی محافظه کارانه تر است و برای دندانی با ساختار باقی مانده بهتر است.

تفاوت اینله و پر کردن

اینله دندان به عنوان پرکردن غیر مستقیم نیز شناخته می شود و شباهت های زیادی با پرکردن به روش قدیمی دارد. هر دو نوع پرکننده را می توان برای ترمیم دندان های آسیب دیده یا پوسیده استفاده کرد. با این حال، اینله معمولاً زمانی استفاده می شود که دندان ساختار کافی برای حفاظت و نگهداری از پر کردن به روش قدیمی را نداشته باشد.

نتیجه گیری

همچون آنله، اینله های دندانی دوام بیشتری نسبت به پرکردگی های قدیمی دارند. پر کردن به روش قدیمی می تواند بین پنج تا پانزده سال دوام داشته باشد، در حالی که یک اینله یا آنله می تواند تا سی سال دوام بیاورد. اینله ها یا انله های قدیمی ممکن است به مرور زمان فرسوده شوند و در صورت ایجاد پوسیدگی دندان در زیر پرکردگی از بین می روند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *