دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » برداشت لمینت دندان و نحوه انجام آن

برداشت لمینت دندان و نحوه انجام آن

برداشت لمینت
آنچه می خوانید...

 برداشت لمینت دندان زمانی انجام می شود که دندان شما دچار پوسیدگی و آسیب شده باشد یا از نظر ظاهری جایگذاری مناسبی نداشته باشد.برداشتن لمینت دندان به دلیل اندازه و رنگ اشتباه ناشی از مراجعه به دندانپزشک غیر حرفه ای و بی تجربه است که در ادامه این مقاله به دلایل برداشت لمینت دندان خواهیم پرداخت.

برداشت-لمینت-دندان

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر لمینت در تهران

برداشت لمینت دندان چه زمانی انجام می‌شود؟

مشکلات و آسیب های پیش آمده برای دندان و لثه بسیار متنوع هستند که در صورت بروز برخی از آنها که لازم است  لمینت دندان برداشته شود در  ادامه به برخی از مشکلاتی که منجر به برداشت لمینت میشود اشاره می کنیم:

 شکستگی لمینت: اگر جنس و برند لمینت دندان مرغوب  نباشد احتمال سست بودن و شکستن آن بسیار است. در این مواقع باید لمینت دندان شکسته شده را برداشت و ترمیم کرد.

تغییر رنگ: مصرف غذاهای رنگی بعد از گذشت زمان موجب تغییر رنگ در  لمینت دندان شده و دیگر زیبایی اولیه را نخواهد داشت در این مواقع باید به برداشتن لمینت دندان فکر کنید.

پوسیدگی دندان: برخی افراد مراقبت ها و بهداشت دهان و دندان  بعد از انجام لمینت را به درستی رعایت نمی کنند و دچار پوسیدگی دندان می شوند در این مواقع باید لمینت دندان برداشته شده و پوسیدگی ها درمان شود.

نصب نامناسب اولیه : نصب نامناسب اولیه لمینت دندان،علاوه بر ظاهر زشت ایجاد شده موجب  آسیب به لثه و ریشه دندان می شود. زیرا در این مواقع ما بین دندان ها از مواد غذایی به درستی تمیز نمی‌شود و مشکلات پوسیدگی دندان را به وجود می آورد. بنابراین مراجعه به دندانپزشک که مهارت و تجربه کافی برای انجام لمینت دندان ندارد، بسیار حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: طول عمر لمینت های سرامیکی

جدا شدن لمینت‌ها: نامرغوب بودن جنس لمینت، نصب نامناسب و… باعث جدا شدن لمینت‌هااز روی دندان می شود در این حالت نیاز به برداشت و نصب مجدد لمینت دندان احساس می شود.

عفونت ریشه دندان: زمانی که دندان شما پوسیده شده و متوجه این پوسیدگی نشوید این پوسیدگی عمیق شده و به ریشه دندان می رود و موجب عفونت کانال ریشه دندان می شود در صورت بروز این مشکل، برداشتن لمینت دندان به منظور درمان ریشه انجام می شود.

سایز و رنگ اشتباه: گاهی فرد از رنگ و اندازه لمینت دندان خود راضی نیست و در هنگام مصرف غذا دچار مشکل می شود در این هنگام برداشتن لمینت دندان انجام می‌شود.

لکه های دندان: گاهی دندان های اطراف دچار لکه شده و اختلاف رنگی بسیاری با لمینت ایجاد کنند، سفید کردن دندان ها می تواند به واحد های لمینت شده آسیب وارد می کند در این مواقع برای برطرف کردن مشکل ایجاد شده برداشت لمینت دندان انجام می شود.

نحوه برداشت لمینت دندان

برداشتن لمینت‌ دندان یک روش پیچیده است که فقط دندانپزشک متخصص می تواند آن را انجام دهد.در ادامه به مراحل برداشت لمینت دندان اشاره می کنیم:

ابتدا ناحیه دندان ها با تزریق آمپول بی‌حسی موضعی، بی حس می‌شوند. البته اگر دندان های بسیار حساسی نداشته باشید این مرحله بدون بی حسی انجام شود.

مرحله بعد لمینت‌های دندان با استفاده از لیزر با فرکانس پایین کشیده می‌شوند این لیزر مواد سیمانی که برای چسباندن لمینت روی مینای دندان استفاده شده را غیر فعال می کند.

سطح مینای دندان از هرگونه پوسیدگی یا مواد سیمانی پاک می شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت های لازم بعد از لمینت

قالب‌هایی از لمینت‌هایی برداشته شده گرفته و به لابراتوار ارسال می شود تا در طراحی لمینت‌های جدید استفاده شود.

برای کمک به حفظ ظاهر فرد تا زمان آماده شدن لمینت های اصلی، لمینت‌های موقتی با مواد مخصوص استفاده می شود.

در نهایت پس از آماده شدن لمینت‌های دائمی، لمینت‌های موقت جدا شده و با همان روش جایگزین می‌شوند.

برداشت-لمینت-دندان-ها

عوارض برداشت لمینت دندان

فرآیند برداشتن لمینت دندان می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. در ادامه به تشریح برخی از عوارض برداشتن لمینت دندان می پردازیم: 

اگر دندان‌ها پیش از اجرای لمینت زیادی تراش خورده باشند پس از برداشت لمینت بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.

زمان برداشت لمینت دندان‌ ها به دلیل تراش لایه ظاهری، رنگ دندان‌ها به سرعت‌تر تغییر خواهند کرد زیرا لایه صیقلی بالایی را ندارند.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

هنگام برداشتن لمینت دندان، آسیب بیشتری به مینای دندان‌وارد می شود و فرد بیشتر دچار حساسیت دندان و درد ناشی از آن می شود

سوالات متداول

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد برداشتن لمینت دندان سخن گفتیم. این اتفاق به دو دلیل عمده ممکن است اتفاق بیفتند. اول اینکه دندانپزشک شما و آزمایشگاه سازنده لمینت، کار با کیفیتی ارائه ندهند دوم اینکه شما در مراقبت از لمینت دندان تان دستورات لازمه را رعایت نکنید.بنابراین لازم است در انتخاب پزشک متخصص و مهار در خصوص لمینت دقت لازمه را به کار ببرید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *