دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » بریج دندان یا پل دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

بریج دندان یا پل دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

بریج دندان
آنچه می خوانید...

هنگامی که بیمار یک یا چند دندان متوالی را از دست می دهد، بریج دندان می تواند یک گزینه درمانی موثر باشد. بریج ها می توانند شکاف ها را پر کنند، دندان های از دست رفته را جایگزین کنند، از سرگردانی دندان های مجاور در شکاف دندان از دست رفته جلوگیری کنند و از بروز مشکلات بایت و سایر آسیب های سلامت دندان جلوگیری کنند.

پل دندانی چیست؟

بریج دندانی یک روش درمانی دندانپزشکی است که به معنای واقعی کلمه برای پر کردن شکاف دندان های از دست رفته بین دندان های طبیعی طراحی شده است. طراحی بریج دندان بر اساس نوع بریج مورد استفاده و درمان ترجیحی بیمار تا حدودی متفاوت است. با این حال، در سطح پایه، بریج‌ها معمولاً از یک یا چند پونتیک متصل (دندان‌های مصنوعی) تشکیل شده‌اند که با استفاده از دندان‌های لنگر که می‌توانند دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌های دندانی باشند، در دهان ثابت می‌شوند.

گزینه های درمان بریج دندان

انواع مختلفی از بریج‌های دندانی وجود دارد، و بریجی برای شما مناسب است که به نیازهای درمانی شما، محل و تعداد دندان‌هایی که از دست داده‌اید و ترجیح شخصی شما را تامین کند.

پل کنسول

پل کنسولی یک پل دندانی است که فقط یک نقطه لنگر دارد. این بریج ها برای جایگزینی دندان هایی طراحی شده اند که در انتهای یک ردیف دندان از دست رفته اند.

بریج متکی به ایمپلنت دندان

بریج متکی به ایمپلنت دندان به جای ثابت کردن دو تاج روی دندان‌های طبیعی، روکش‌ها طوری طراحی شده‌اند که روی اباتمنت‌های دو ایمپلنت دندان قرار بگیرند.

بریج مریلند

به جای تثبیت در دهان با استفاده از روکش‌های دندانی، یک بریج مریلند با استفاده از مجموعه‌ای از سیم‌هایی که با رزین کامپوزیت به دندان‌های مجاور متصل می‌شوند، به دندان‌های مجاور چسبانده می‌شود.

بریج دندان سنتی

بریج دندان سنتی شامل یک یا چند دندان پونتیک است که در دو انتها به تاج دندانی متصل شده اند. روکش‌های دندانی طوری طراحی شده‌اند که روی دو دندان طبیعی که با شکاف دندان‌های از دست رفته مجاور هستند قرار می‌گیرند تا پل دندانی را به‌طور دائم در جای خود ثابت کنند.

پروسه گذاشتن بریج دندان چیست؟

فرآیند قرار گرفتن بریج دندان بسته به نوع بریج متفاوت است. این روند همیشه با یک مشاوره اولیه شروع می شود که طی آن دکتر امیر مقدادی می تواند به شما کمک کند تا بهترین نوع بریج را برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود تعیین کنید. دندانپزشک برای طراحی بریج، عکس های اشعه ایکس، اسکن و قالب های دهان را می گیرد.

آیا بریج دندان برای شما مناسب است یا خیر؟

اگر یک یا چند دندان را پشت سر هم از دست داده اید، بریج دندان ممکن است گزینه درمانی مناسبی برای شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا اطلاع از اینکه چگونه دکتر امیر مقدادی می تواند شکل و عملکرد لبخند شما را به طور کامل بازگرداند، توصیه می شود با یک دندانپزشک خوب مشاوره داشته باشید.

دندان های از دست رفته چگونه جایگزین می شوند؟

این بستگی به تعداد دندان های از دست رفته و محل قرارگیری آنها در دهان شما دارد. وضعیت دندان هایی که هنوز دارید نیز در تصمیم گیری تأثیر می گذارد.

سه راه اصلی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد. اولین مورد دندان مصنوعی متحرک است (به نام پروتز پارسیل). دومین مورد پل ثابت. بریج معمولاً زمانی استفاده می‌شود که تعداد دندان‌های کمتری برای جایگزینی وجود داشته باشد یا زمانی که دندان‌های از دست رفته فقط در یک طرف دهان باشد. راه سوم استفاده از ایمپلنت دندان است. این جایی است که یک ریشه مصنوعی در استخوان فک قرار می گیرد و یک تاج یا پل در بالای آن قرار می گیرد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ایمپلنت دندان را مطالعه نمایید.

پروتز پارسیل چیست؟

این صفحه ای است که یک یا چند دندان مصنوعی روی آن قرار دارد. ممکن است تمام پلاستیک یا مخلوطی از فلز و پلاستیک باشد. هر دو نوع ممکن است دارای گیره (قلاب) برای کمک به نگه داشتن دندان مصنوعی در دهان شما باشند. بسته به جایی که هستند، برخی از این کلیپ ها ممکن است زمانی که شما لبخند می زنید یا دهان خود را باز می کنید نشان داده شود.

تفاوت بین پروتز پارسیل پلاستیکی و پروتز حاوی فلز چیست؟

ساخت پروتزهای پارسیل پلاستیکی هزینه کمتری دارد. اما اگر با دقت طراحی نشده باشند، می توانند به دندان هایی که بر روی آنها قرار می گیرند آسیب بزنند.

پروتزهای جزئی فلزی معمولا از آلیاژ کبالت و کروم ساخته می شوند و بسیار قوی تر هستند. آنها سبک تر هستند و می توانند توسط دندان های باقی مانده حمایت شوند. اگرچه پایه فلزی است، اما آنها دارای پلاستیکی به رنگ لثه و دندان های طبیعی هستند که روی آنها ثابت شده است. آنها گرانتر از پلاستیکی هستند.

چگونه از دندان مصنوعی خود مراقبت کنم؟

همیشه پروتز خود را روی یک کاسه آب یا یک حوله تا شده تمیز کنید. برای تمیز کردن دندان مصنوعی، قانون کلی این است: هر روز مسواک بزنید و خیس کنید. ابتدا دندان های مصنوعی خود را مسواک بزنید تا تکه های غذا از بین برود. از پاک کننده دندان مصنوعی غیر ساینده استفاده کنید، نه خمیر دندان. مراقب باشید که خیلی محکم مالش ندهید زیرا ممکن است باعث ایجاد شیارهایی در سطح دندان مصنوعی شود. اطمینان حاصل کنید که تمام سطوح دندان مصنوعی، از جمله سطحی که روی لثه شما قرار می گیرد، مسواک بزنید. این امر به ویژه در صورت استفاده از هر نوع فیکساتور پروتز بسیار مهم است. پروتزهای مصنوعی خود را هر روز در محلول تمیز کننده دندان خیس کنید. این کار به حذف هرگونه پلاک و لکه های سرسخت باقی مانده کمک می کند. همچنین به ضد عفونی کردن پروتزهای دندانی شما کمک می‌کند و به آنها احساس تازگی می‌دهد. همیشه دستورالعمل های پزشک و اپراتور ساخت دندان را دنبال کنید. اگر متوجه ایجاد لکه یا جرم شدید، دندان مصنوعی خود را زیر نظر دندانپزشک خود تمیز کنید.

جایگزین دندان مصنوعی پارسیل چیست؟

جایگزین های اصلی دندان مصنوعی پارسیل پل ثابت یا ایمپلنت دندان هستند. بریج دندانی با قرار دادن تاج روی دندان ها در دو طرف شکاف ساخته می شود و سپس این دو تاج با قرار دادن دندان مصنوعی در فضا به یکدیگر متصل می شوند. این همه در آزمایشگاه ساخته می شود و سپس قطعات با چسب های مخصوص در جای خود سیمان می شوند.

گزینه دیگر پل چسبی است. این پل بال‌هایی دارد که به پشت دندان‌های نگهدارنده متصل می‌شوند و نیاز به سوراخ کردن بسیار کمی دارند.

سوالات متداول بریج دندان

منابع:

https://www.dentalhealth.org/bridges-and-partial-dentures

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *