دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » بستن فاصله های بین دندانی با روش های مختلف

بستن فاصله های بین دندانی با روش های مختلف

بستن-فاصله-بین-دندانی-
آنچه می خوانید...

وجود فضاهای خالی در بین دندان ها اتفاقی بسیار رایج به شمار می رود، اما گاهی اوقات می تواند کمی آزاردهنده شود. شاید شما ظاهری که وجود آنها برای لبخندتان به وجود می آورند را دوست نداشته باشید و یا اینکه متوجه شوید دام افتادن غذا در آن ها باعث ایجاد مشکلاتی در لثه های شما می شود. به طور کلی فرقی نمی کند به چه دلیلی وجود آن ها برای شما مشکل ساز است. به وسیله‌ استفاده از روش های بستن فضای بین دندانی، این نوع مشکل را می توان به راحتی برطرف کرد.

به وجود آمدن این فاصله‌ ها می‌تواند به دلیل جابجایی دندان، از دست دادن دندان، مکیدن انگشت شست در کودکی، بیماری لثه و… باشد. فرقی نمی کند دلیل بروز آن ها چه باشد، خوشبختانه چندین روش درمانی متفاوت برای رفع آن ها وجود دارد. اما نکته‌ مهم این است که گزینه های درمانی مربوط به بستن فضای بین دندانی از نظر اثربخشی و هزینه متفاوت هستند. شما باید تصمیم گیری اینکه کدام روش برای شما مناسب تر و بهتر خواهد بود را بر عهده‌ دندانپزشک خود بگذارید.

چرا باید برای بستن فضای بین دندانی اقدام کرد؟

وجود فاصله‌ زیاد در بین دندان‌ها علاوه بر تاثیر آن بر اعتماد به نفس، بر بهداشت دهان و دندان شما نیز تاثیر گذار است. وجود شکاف و فاصله‌ بین دندان ها این تمایل را ایجاد می کند که ذرات غذا در فضاهایی خالی به دام بیفتند. این به دام افتادن غذا باعث ایجاد عفونت های باکتریایی و پلاک در دهان شما خواهد شد. اگر این موضوع کنترل نشود، ممکن است لثه‌ ها و دندان‌های شما ضعیف شده و عوارضی مانند پریودنتیت، پوسیدگی دندان و التهاب لثه پدیدار شوند.

علاوه بر این، وجود شکاف و فضای خالی بین دندان ها می تواند منجر به بایت (Bite) نامرتب نیز شود. این بایت نامرتب می‌ تواند جویدن مواد غذایی را دشوار و دردناک کند و باعث به وجود آمدن درد در فک و گوش شما شود. همچنین بدتر از آن، مشکلات جویدن و بایت امکان دارد شما را مجبور به قورت دادن تکه‌ های بزرگ‌ تر غذا کند که این کار می‌ تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود.

وجود فاصله‌ زیاد در بین دندان‌ها علاوه بر تاثیر آن بر اعتماد به نفس، بر بهداشت دهان و دندان شما نیز تاثیر گذار است

به همین علت پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از پدید آمدن مشکلات این چنینی، در اسرع وقت برای بستن فضای بین دندانی خود اقدام کنید. اما به چه صورتی می توان این فضاهای خالی بین دندانی را بست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی اصلی ترین روش های بستن فضای بین دندانی بپردازیم.

اصلی ترین روش های بستن فضای بین دندانی

بسته به وضعیت فاصله‌ بین دندان های شما، درمان های زیر برای بستن فضای بین دندانی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از استراتژی باندینگ دندان

باندینگ دندان ساده ترین، سریع ترین و ارزان ترین روش و استراتژی برای رفع فاصله‌ بین دندان ها شناخته می شود. در این روش درمانی، دندانپزشک یک ماده‌ رزین همرنگ دندان شما را شکل داده و سپس روی مناطق خالی و آسیب دیده اعمال می‌ کند. سپس آن را با تابش پرتوی نور مخصوصی سفت می کنند تا در مکان خود محکم و استوار شود. انجام پروسه‌ باندینگ دندان برای رفع فواصل بین دندانی را می توان در یک بار ویزیت از مطب دندانپزشکی تکمیل کرد.

اگرچه که این استراتژی، همانطور که اشاره شد، روشی ساده و مقرون به صرفه به شمار می رود، اما معایبی نیز دارد. مواد رزینی و کامپوزیتی مورد استفاده در باندینگ ممکن است به مرور زمان لکه دار شوند و باعث تغییر رنگ دندان شوند. همچنین به اندازه‌ سایر ترمیم‌های فواصل دندانی، روش درمانی بادوامی نیست. این موضوع به این دلیل است که مواد باندینگ ممکن است چندین سال پس از گذشت عمل، شکسته شوند و از بین بروند.

استفاده از ونیرها (روکش)

اگر دندان‌های شما تغییر رنگ داده، تراشیده شده و یا دارای شکاف هستند، روکش‌ها ممکن است بتوانند به عنوان بهترین گزینه‌ درمانی محسوب شوند. این ها پوسته ها و موادی از جنس سرامیک یا چینی هستند که دندانپزشک شما آنها را روی دندان های تان قرار داده و می چسباند تا که شکاف ها و یا سایر عیوب دهان تان پوشانده شوند.

ونیرها برای بستن فضای بین دندانی گزینه‌ بسیار خوبی به شمار می‌ روند زیرا لکه نمی گیرند و بسیار ماندگارتر از دیگر گزینه ها هستند. همچنین رنگ و شکل آنها را نیز می‌ توان به صورت سفارشی طراحی کرد تا که در کنار دیگر دندان‌ های تان طبیعی‌ تر به نظر برسند.

استفاده از ارتودنسی یا بریس (Brace) و اینویزیلاین (Invisalign)

در موارد شدید وجود فاصله در بین دندان‌های تان، ممکن است لازم داشته باشید از بریس‌های (ارتودنسی) مناسب و یا اینویزیلاین استفاده کنید. هر دوی این روش‌ها دندان‌های شما را به موقعیت مناسب و ایده آل خود باز می گردانند و زیبایی لبخند شما را بهبود می‌ بخشند. همچنین در عین توجه به مسائل زیبایی، عملکرد دندان های شما را نیز بهبود می بخشند.

بریس‌ ها از براکت‌ هایی با جنس مواد فلزی برای بازگرداندن دندان‌های شما به مکان و موقعیت طبیعی خود استفاده می‌ کنند. در حالی که اینویزیلاین ها از مجموعه‌ای از سینی‌ های پلاستیکی شفاف، برای انجام این کار استفاده می‌ کنند. برای تصمیم گیری راجع به این که استفاده از کدام یک مناسب نیاز‌های شماست، مشاوره با دندانپزشک می تواند به شما کمک زیادی کند.

استفاده از دندان مصنوعی

این دندان ها، یک جایگزین متحرک برای دندان های شما به شمار می روند. مردم معمولاً هنگامی که چندین دندان خود را برداشته اند و یا سلامت کلی دندان‌های شان وضعیت خوبی ندارد، از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌ کنند. همچنین اگر فاصله یا شکاف‌های کوچکی بین دندان های خود دارید، این دندان مصنوعی برای شما به عنوان یک ایمپلنت متحرک عمل می‌ کند.

جای گذاری ایمپلنت ها

ایمپلنت‌های دندانی می‌ توانند دندان‌های ثابت و یا متحرکی باشند که شما می توانید از آن ها برای بستن فضای بین دندانی خود استفاده کنید. توجه کنید که اگر فاصله زیادی بین دندان های شما وجود دارد، باید این روش را انتخاب کنید.

ایمپلنت‌های دندانی می‌ توانند دندان‌های ثابت و یا متحرکی باشند که شما می توانید از آن ها برای بستن فضای بین دندانی خود استفاده کنید

انجام عمل جراحی فرنکتومی

هنگامی که فاصله‌ بین دندانی از طریق فرنوم لبی بزرگ ایجاد شود، دندانپزشک ممکن است برای رفع مشکل عمل فرنکتومی را توصیه کند. این عمل جراحی روشی برای برداشتن بافت اضافی شناخته می شود. در افراد بزرگسال ممکن است پس از انجام این عمل، به بریس ها و یا درمان‌ های دیگری برای بستن شکاف دندان ها نیاز داشته باشند، اما در کودکان، فضای خالی ممکن است خود به خود بسته شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.