دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » جراحی زیبایی لثه چگونه انجام می شود؟

جراحی زیبایی لثه چگونه انجام می شود؟

جراحی-زیبایی-لثه-
آنچه می خوانید...

بافت نگهدارنده‌ دندان پریودنشیوم است، قسمت نرم آن، که اطراف دندان‌ ها رو پوشش داده و قابل مشاهده می‌ باشد را لثه می‌ گویند. قابل مشاهده بودن این بخش از دهان تاثیر بسزایی در زیبایی لبخند و صحبت کردن افراد دارد. در هنگام لبخند زدن یا صحبت، اندازه‌ نمایان شدن لثه باید به اندازه‌  2 سانتی متر و به صورت طبیعی باشد، در غیر این صورت، ممکن زیبایی لبخند و ناحیه‌ دهان از بین برود و فرد نیاز به عمل جراحی زیبایی لثه پیدا کند. آسیب ‌های وارد شده به این بافت نرم دهان به دلایل مختلفی مانند، ملتهب بودن دندان‌ ها، سایش دندان‌ ها روی یکدیگر، نداشتن تناسب فک پایین و بالا نسبت به یکدیگر، کوتاه بودن لب بالا یا پایین  تغذیه نامناسب و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دارند، به وجود می‌ آیند. ممکن است شدت این عوامل به گونه‌ ای باشد که باعث عدم رضایت فرد از طرح لبخند خود شود .

درمان لبخند لثه ای

جراحی زیبایی لثه

تجمع انواع باکتری ‌ها و پلاک میکروبی که از عوامل اصلی پوسیدگی دندان‌ ها نیز می ‌باشد، از دیگر عوامل موثر در بیمار شدن لثه می‌ باشد. وقتی رشد این عوامل بیماری زا در دهان بیش از حد شود و دهان توانایی مقابل با آنها را نداشته باشد، باعث ایجاد جرم بر روی دندان ‌ها می‌ شود و با گذشت زمان این روند پیشرفت می‌ کند و در نهایت لثه را دچار تغییرات ناخوشایندی می‌ کند، که تنها راه درمان جراحی لثه می ‌باشد.

به طور کلی بیماری لثه به دو مدل ژنژیویت و پریودنتیت تقسیم بندی می‌ شوند که هر کدام دارای نشانه‌ ها و علائم مختلف هستند. اگر فعالیت میکروارگانیسم تحت تاثیر عواملی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان افزایش پیدا کند و علائمی مانند بوی نامطبوع، تورم، قرمزی و خونریزی لثه به دنبال این گونه فعالیت ‌ها بروز داده شوند، لثه دچار بیماری نوع ژنژیویت شده است، بدین صورت که لثه در هنگام مسواک زدن، دچار خونریزی می‌ شود.

گاهی نیز به دلیل کوتاه بودن طول دندان‌ ها باعث می‌ شود شکل ظاهری لثه تغییر پیدا کند، در اینگونه موارد باید طول تاج دندان افزایش یابد بدین صورت که با حذف قسمت اضافی لثه و بالا بردن خط آن، قسمتی از بافت لثه برداشته می‌ شود که انجام این جراحی زیبایی باعث اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندی زیبا بر روی صورت افراد می‌ شود.

لبخند-لثه-ای-

عوارض جراحی زیبایی لثه

از جمله مهم ترین عوارضی که بعد از عمل جراحی ممکن است برای بیمار پیش آید، شامل موارد زیر می‌ باشد:

پوسیدگی دندان و ایجاد فاصله بین طوق دندان و لثه

احتمال ایجاد فضای خالی بین دندان و لثه

التهاب، تورم و قرمزی تا یک هفته بعد از عمل

حساس شدن دندان‌ ها به مواد غذایی گرم و سرد

خونریزی‌ به مقدار کم تا چند روز پس از عمل جراحی زیبایی لثه

لق شدن موقتی و جزیی دندان‌ ها

لیفت لثه و اصلاح طرح لبخند لثه‌ای

به طور کلی خط لثه باید با سطح دندان‌ ها هارمونی داشته باشد، اما گاهی ممکن است محل این خط به طور نامتعادلی تغییر کند و حالت طبیعی خود را از دست دهد. در چنین مواردی ممکن است افراد  از این تغییرات ناراضی باشند و در پی اصلاح این مشکل باشند و از لیفت لثه برای رفع این موضوع و اصلاح خط لثه استفاده کنند. لیفت لثه یکی از انواع جراحی زیبایی لثه می‌ باشد که در طی آن بهبود ظاهر لثه و لبخند انجام می‌گیرد.

انجام عمل لیفت لثه باعث اصلاح مواردی مانند، لبخند لثه‌ ای، می شود. لیفت لثه یا حذف مقدار اضافی لثه به دو روش جراحی لثه و افزایش طول تاج دندان انجام می‌ شود. لیفت لثه با لیزر از جمله رایج ترین روش‌ هایی است که برای رفع مشکلات مربوط به خط لثه از آن استفاده می‌ شود. این روش به دلیل مزایای که دارد با استقبال ویژ‌ه‌ای از سوی متقاضیان روبرو شده است، چرا که مقدار درد و خونریزی در این مدل به کمترین میزان می‌ رسد و خطر ابتلا به عفونت را به دلیل عدم وجود بخیه و زخم بسیار کاهش می‎ دهد. زمان لیفت لثه با استفاده از لیزر کمتر از دو ساعت می‌ باشد اما نتایج آن بسیار فوق العاده و رضایت بخش است.

جراحی-زیبایی-لثه-

مراقبت های بعد از جراحی لیفت لثه دوران نقاهت لیفت لثه

بعد از انجام لیفت لثه باید نکاتی را جهت تسریع روند بهبودی و حصول نتیجه‌ بهتر رعایت کرد، که از جمله این نکات تمیز نگه داشتن لثه و رعایت بهداشت دهان، دندان و لثه می‌ باشد. البته باید به نوع غذاهای که استفاده می‌ شود نیز دقت کرد، چرا که بعضی از مواد غذایی موجب تحریک بافت لثه می‌ شود. پس بهتر است در دوران نقاهت لیفت لثه از خوردن غذاهای که جویدن آن سخت می‌ باشد و ممکن باعث آسیب رساندن به این بافت نرم شوند، خودداری کرد و بیشتر از غذاهای نرم مانند انواع سوپ و شیر برنج استفاده کرد. از جمله نکات دیگری که باید در دوران نقاهت لیفت لثه رعایت شود، فعالیت و تحرکات لثه در هنگام صحبت، غذا خوردن و مسواک می‌ باشد که باید به طور آرام و مناسب این حرکات انجام گیرد.

هزینه جراحی زیبایی لثه

در انجام عمل جراحی زیبایی لثه، فاکتورها و پارامترهای مختلفی تاثیر گذار هستند که از جمله مهم ترین آن‌ ها،  نوع و شدت بیماری، مشکلات لثه، ناحیه درمان و هدف جراحی می‌ باشد. نوع عمل جراحی توسط بهترین دندانپزشک و روش درمانی که برای زیبایی لثه استفاده می‌ شود و استفاده از تکنولوژ‌های پیشرفته و مواد و تجهیزات بهتر و با کیفیت تر در تعیین هزینه موثر است بنابراین بیمار قبل از جراحی زیبایی لثه باید به بررسی این عوامل و پارامترها بپردازد و بعد از انجام تحقیقات و بررسی‌ های لازم اقدام به انجام جراحی کند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

6 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *