دکتر امیر مقدادی » دسته‌بندی نشده » جراحی سینوس لیفت چگونه انجام می شود؟

جراحی سینوس لیفت چگونه انجام می شود؟

جراحی-سینوس-لیفت-
آنچه می خوانید...

در برخی موارد زمانی که قرار است ایمپلنت انجام شود، به بیمار گفته می شود که باید تحت جراحی سینوس لیفت قرار بگیرد، که این مورد ممکن است برای بیمار کمی نگران کننده باشد. اما جای نگرانی وجود ندارد، چرا که سینوس لیفت، یک نوع جراحی بازسازی است و امکان قرارگیری ایمپلنت را حتی بعد از تحلیل رفتن استخوان فراهم می  کند.

جراحی سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت، روش جراحی است که استخوان را به فک فوقانی پیوند می زند. سینوس ماگزیلاری به سمت بالا کشیده می شود تا فضای کافی برای قرارگیری استخوان اضافی فراهم شود.

سیستم سینوسی، از قسمت های مختلقی تشکیل شده است اما سینوس های ماگزیلاری کاملا نزدیک دندان ها قرار دارند. معمولا زمانی که غذای سرد می خورید و یا ماده غذایی سفتی جویده می شود، احساس درد در این ناحیه دارید که دلیل آن فشاری است که به سینوس ها وارد و به ریشه دندان های فک بالا منتقل می شود.

دلایل انجام جراحی سینوس لیفت

سینوس لیفت، معمولا زمانی انجام می شود که میزان استخوان در فک بالا به اندازه ای نباشد که قادر به تحمل ایمپلنت باشد. ایمپلنت باید داخل استخوان فک جوش بخورد، اما این روند به این موضوع بستگی دارد که استخوان در ناحیه به میزان کافی وجود داشته باشد و به علاوه این که استخوان، استحکام کافی را نیز برای نگه داشتن ایمپلنت داشته باشد.

جراحی سینوس لیفت قبل از ایمپلنت انجام می شود، اگر:

  • در گذشته آسیبی به فک وارد شده باشد، مانند تروما و یا کشیدن نامناسب دندان
  • کیست و یا توموری برداشته شده باشد
  • استخوان در پی پریودونتیست تحلیل رفته باشد
  • استخوان به دلیل از دست دادن دندان، عقب نشینی کرده باشد
  • فرد به طور طبیعی حفره سینوسی بزرگ و یا استخوان فک ظریفی داشته باشد

این نکته را در نظر داشته باشید که جراحی سینوس لیفت در تمامی موارد انجام نخواهد شد. با این حال، این روش، یکی از جراحی های معمول و شایع می باشد.

آمادگی قبل از جراحی سینوس لیفت

پیش از انجام جراحی، پزشک با بیمار به مشاوره می نشیند. تست تصویربردای اشعه ایکس از دندان ها و فک انجام می شود تا وضعیت فک به طور کامل بررسی شود و مشخص گردد که آیا این روش جراحی باید قبل از ایمپلنت انجام شود یا خیر.

استخوان گرافت می تواند از نواحی زیر تامین شود:

  • بدن خود فرد، از سایر نواحی دهان و یا استخوان های پا و ران
  • بدن فردی دیگر

توجه داشته باشید که گرافت در در هر دو مورد، کاملا ایمن است و البته از عدم ابتلا به شرایط و بیماری خاص در فرد دیگر نیز باید اطمینان حاصل گردد.

روند جراحی سینوس لیفت

روش های مختلفی برای جراحی سینوس لیفت وجود دارد که همگی با ایجاد برشی در لثه، ناحیه تماس با استخوان آغاز می شوند. معمولا فضای کوچکی داخل استخوان ایجاد می شود تا حفره سینوسی مشخص شود. حفره سینوس به سمت بالا کشیده می شود و فضای زیر آن با گرانول های مواد گرافت استخوان پر خواهد شد.

سپس، بافت لثه بخیه زده می شود.

تکنیک به کار رفته در این روش، به شرایط موجود بستگی دارد.

یکی از خطراتی که این روش جراحی می تواند به همراه داشته باشد، پاره شدن غشای مخاطی است. در برخی موارد، اگر چنین موردی اتفاق بیفتد، غشاء باید بخیه زده شود و یا ترمیم یابد.

دوره نقاهت جراحی سینوس لیفت

بلافاصله بعد از جراحی سینوس لیفت، ممکن است مقداری التهاب و تورم در ناحیه مشاهده شود. مکن است از دهان و یا بینی خونریزی اتفاق بیفتد.

برخی بیماران تا چند روز بعد از جراحی، احساس خوشایندی ندارند، اما اغلب از چنین موردی شکایتی دیده نشده است.

در صورت ادامه دار شدن خونریزی بیش از دو روز، تشدید درد و تورم، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

احتمال عفونی شدن بافت بعد از جراحی وجود دارد، به همین خاطر، معمولا داروهایی برای پیشگیری از بروز عفونت برای بیمار در نظر گرفته می شود.

از عطسه و یا سرفه ای که با فشار زیاد به بینی همراه است، باید تا حد امکان خودداری شود چرا که ممکن است مواد داخل گرافت جابجا و یا بخیه ها نیز از هم باز و جدا شوند.

افرادی که سابقه حساسیت و آلرژی دارند، حتما باید در خصوص زمان انجام این روش جراحی دقت کنند و بهتر است این روش در این افراد، درفصل هایی انجام شود که احتمال بروز حساسیت کم است.

بیمار باید هفت تا ده روز بعد از جراحی، به مطب مراجعه کند تا روند جراحی بررسی و بخیه ها نیز کشیده شوند. البته گاهی ممکن است از بخیه های جاذب استفاده شود.

قرارگیری ایمپلنت

جراحی سینوس لیفت، معمولا چهار تا نه ماه قبل از قرارگیری ایمپلنت انجام می شود. در این بازه زمانی، استخوان به خوبی در موقعیت و پوزیشن جدید جوش خواهد خورد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که این بازه زمانی به نوع مواد به کار رفته بستگی دارد.

این امکان وجود دارد که ایمپلنت بلافاصله بعد از جراحی، داخل استخوان قرار بگیرد. با این که این کار ایمن است، اما درصد موفقیت کمی را به همراه خواهد داشت.

نتیجه گیری

یکی از عوامل موثر در میزان موفقیت ایمپلنت دندان، کیفیت استخوان است، جایی که ایمپلنت در آن قرار می گیرد. فک بالا، از جمله نواحی است که ممکن است ایمپلنت به خوبی در آن جا نگیرد، آن هم به این دلیل که استخوان های این ناحیه کیفیت و استحکام خوبی ندارند و  فک بالا، در نزدیکی سینوس ها واقع شده است.

جراحی سینوس لیفت، امکان اصلاح هر گونه مشکل در فک بالا و قرارگیری بهتر ایمپلنت را فراهم می کند. پس می توانیم این گونه بگوییم که، جراحی سینوس لیفت به منظور افزایش میزان موفقیت درمان ایمپلنت، چند ماه قبل از شروع درمان، انجام می شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.