دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » هر چه باید در مورد جرمگیری دندان بدانید

هر چه باید در مورد جرمگیری دندان بدانید

جرمگیری-دندان-
آنچه می خوانید...

یکی از چالش برانگیزترین موارد در قرن بیست و یکم، حفظ بهداشت دهان و دندان با مسواک است. مردم اغلب با توسل به تکنیک ‌های معیوب مسواک زدن اهمیت داشتن سلامت دهان و دندان را نادیده می‌گیرند یا آن را درک نمی‌کنند. همین عادت راه را برای هجوم میکروارگانیسم های مضر به حفره دهان و ایجاد مشکلاتی که ممکن است زندگی اجتماعی بسیاری را تحت تاثیر قرار دهد، هموار می کند. میکروارگانیسم ها روی سطوح دندان و خطوط لثه جمع می شوند. آنها اثر خود را با ایجاد تورم لثه ها نشان می دهند. که موجب درد در این ناحیه می شوند، که می‌تواند موجب تجربه ‌ای دردناک برای فرد در حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن شود.
هنگامی که لثه عقب نشینی می کند، بافت های اطراف آن نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. این بافت ها که به عنوان اتصال بین دندان و لثه عمل می کنند، شل می شوند و ساختار ناخواسته ای به نام پاکت را تشکیل می دهند که مانند یک مسیر برای میکروارگانیسم ها است. از طریق این پاکت، پاتوژن ها به ناحیه ای می رسند که دندان در حفره خود ثابت شده است و استخوان محل اتصال دندان را تحت تأثیر قرار می دهد. شکل شدید این وضعیت منجر به لق شدن دندان ها می شود.

جرمگیری و پولیش چیست؟

جرم گیری به حذف پلاک و جرم (رسوبات سفت سفید یا زرد رنگی که روی دندان های شما جمع می شوند و با مسواک زدن معمولی قابل جدا شدن نیستند) گفته می شود.
پولیش به حذف لکه ها و ذرات بسیار ریز اطلاق می شود.
پلاک یک ماده طبیعی است که روی سطوح دندان تشکیل میشود. هنگامی که پلاک تشکیل می شود و برای مدتی روی دندان باقی می ماند سخت می شود و جرم ایجاد می کند. باکتری ‌ها در شکاف ‌های تشکیل‌شده توسط جرم رشد می‌کنند و وقتی با باقی مانده‌های غذا ترکیب شوند، خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهند.
پس از تشکیل پلاک و جرم لثه ها تحریک شده و باعث ملتهب شدن آنها می شود. این بیماری به عنوان ژنژیویت یا بیماری لثه شناخته می شود. لثه ها و استخوان فک شما پایه و اساس دندان های شما هستند. اگر لثه های شما ناسالم باشد، ممکن است استخوان اطراف دندان شما از بین برود. دندان های شما دیگر پایه خوبی ندارند و دیگر نمی توان آنها را در جای خود نگه داشت ولق می شوند و در نهایت می افتند یا باید کشیده شوند.

جرم-گیری-دندان-ها-

نحوه جرمگیری دندان

متخصص بهداشت یا دندانپزشک با استفاده از ترکیبی از ابزارهای دستی و برقی، دندان های شما را جرم گیری می کند و با استفاده از یک برس با سرعت بالا همراه با خمیرهای تمیز کننده مخصوص، دندان های شما را پالیش می دهد. این مواد زائد را که دندانپزشک یا متخصص بهداشت از بین می برد را نمی توان به تنهایی با مسواک و خمیر دندان پاک کرد.
پلاک یا جرمی که در اثر فعالیت میکروارگانیسم ها انباشته شده است، می تواند مواد شیمیایی را منتشر کند که می تواند تنفس شما را بدتر کند. این وضعیت که در آن بوی بد یا بوی بد به دلیل تنظیم نامناسب سلامت دهان و دندان فرد مشهود است، هالیتوزیس نامیده می شود.

شرایط ذکر شده از جمله تورم لثه ها، بوی بد دهان، متحرک شدن دندان ها، رسوب جرم از نشانه هایی است که فرد نیاز به تمیز کردن حرفه ای توسط دندانپزشک دارد. به این روش جرم گیری می گویند.

روش جرم گیری دندان

انواع روش های جرمگیری دندان

جرمگیری معمولا به دو حالت انجام میشود: جرم گیری با وسایل دستی یا جرم گیری با دستگاه اولتراسونیک. جرم گیری با ابزار دستی امروزه به ندرت توسط دندانپزشکان انتخاب می شود. ابزارهایی به نام جرم‌گیر و کورت ‌های دستی وجود دارد که دندانپزشک از آنها برای حذف پلاک‌ ها و باقی ‌مانده ‌ها از حفره دهان استفاده می‌کند.
جرم گیری اولتراسونیک روش مورد علاقه دندانپزشکان است. این شامل استفاده از یک نوک جرمگیر متصل به یک هندپیس است که به یک واحد اصلی متصل است. این واحد دارای کنترل هایی است که در آن دندانپزشک فرکانس امواج اولتراسونیک را بر روی نوک جرمگیر تنظیم می کند. مزیت جرم گیری اولتراسونیک این است که امواج مافوق صوت می توانندجرمگیری را با سهولت بیشتری در مقایسه با جرم گیری دستی انجام دهند. هندپیس همچنین دارای گذرگاهی است که جریان نازکی از آب از آن خارج می شود. ترکیب امواج اولتراسونیک و آب منجر به تشکیل ذرات معلق در هوا می شود که قادر به از بین بردن میکروارگانیسم ها از دندان و بافت های عمیق تر اطراف آن هستند.

انجام همزمان جرمگیری دندان و تمیز کردن سطوح ریشه

در مواری که بیماری شدید و پیشرفته لثه وجود دارد علاوه بر جرمگیری نیاز به تمیزکردن سطوح ریشه نیز میباشد که جرم گیری و تمیز کردن سطح ریشه ممکن است در دو جلسه بسته به شدت بیماری انجام شود. پس از درمان، ممکن است فرد احساس کند دندان هایش حساس تر شده اند. از این رو، دندانپزشک می تواند خمیر دندان حساسیت زدایی را تجویز کند. در ارتباط با این، یک دهانشویه نیز تجویز می شود تا از حفظ کامل نواحی مانند خط لثه و خود لثه اطمینان حاصل شود. در موارد بسیار شدید، دندانپزشک ممکن است آنتی بیوتیک های خاصی را در بافت های پریودنتال قرار دهد که به تدریج آزاد می شوند تا باکتری ها را از بین ببرد.
پس از حذف همه عوامل بیماری زا، قطعاً می توان انتظار داشت که سلامت لثه و دهان آنها دوباره بهبود یابد. در این مرحله ، مهم است که فرد طبق توصیه دندانپزشک، بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت کند. فرد باید حداقل سالی یک بار تحت جرم گیری قرار گیرد تا وضعیت دندان ها و بافت های اطراف آن را کنترل کند.
برنامه ریزی برای تمییز کردن سطح ریشه زمانی انجام می شود که پلاک یا جرم به زیر خط لثه رفته باشد. مناطقی که مسواک شما به آنها دسترسی ندارد ابزار تمیز کننده در این منطقه تمام جرم ها و پاکت هایی که باعث بدتر شدن سلامت دهان و دندان می شوند را از بین ببرد.
جرم گیری دندان ها گاهی اوقات می تواند حساس باشد، به خصوص اگر لثه های شما عقب رفته و قسمت بالای ریشه دندان نمایان شده باشد. در صورت نیاز، دندانپزشک ممکن است هر ناحیه از دهان شما را بی حس کند تا حساسیت را به حداقل برسد.

https://www.westcoastdentalclinic.com/service/scaling-and-polishing/
https://24houremergencydentistlondon.com/blog/when-is-teeth-scaling-considered-urgent

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.