دکتر امیر مقدادی » بیماری های دهان و دندان » درمان حساسیت دندانی و پیشگیری از آن

درمان حساسیت دندانی و پیشگیری از آن

حساسیت-های-دندانی-
آنچه می خوانید...

درمان حساسیت دندانی یک چالش برای دندانپزشکان و متخصصان بهداشت دهان و دندان است. در طول سال‌ها، روش‌های مختلفی برای کاهش حساسیت دندانی ارائه شده است. این روش‌ها از جمله استفاده از محافظ دندانی حساسیتی، مانند پاست‌ها و ژل‌های حاوی فلوراید یا پتاسیم نیترات، استفاده از مواد اولیه با خاصیت آنتی‌سنسیتیو و روش‌های لازم برای بهبود سلامت لثه و اصلاح جراحی‌های لثه است.

اما با وجود تلاش‌های فراوان در زمینه درمان حساسیت دندانی، برخی از افراد هنوز با این مشکل مواجه هستند و به دنبال راه‌حل‌های مؤثرتر می‌گردند. بنابراین، تحقیقات بیشتر و توسعه روش‌های جدید در درمان حساسیت دندانی ضروری است تا بتوانیم بهترین راهکارها و روش‌های درمانی را برای این مشکل ارائه دهیم. در این مقاله، به بررسی روش‌های موجود و جدید در درمان حساسیت دندانی خواهیم پرداخت. 

بیشتر بخوانید : جرمگیری دندان

روش های درمان حساسیت دندان

روش‌های درمان حساسیت دندانی ممکن است بسته به علت و شدت حساسیت متفاوت باشند. در ادامه، چندین روش معمول درمان حساسیت دندانی را بررسی می‌کنیم:

استفاده از محافظ دندانی حساسیتی

محافظ دندان های حساس، مانند پاست‌ها و ژل‌های حاوی فلوراید یا پتاسیم نیترات، می‌تواند به طور موقت حساسیت را کاهش دهد. این محصولات معمولاً به‌صورت مراقبت خانگی استفاده می‌شوند و به سطح دندان‌ها فلوراید را تأمین کرده و عصب دندان را به طور موقت سد می‌کنند.

استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب

انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب می‌تواند در کاهش حساسیت دندانی مؤثر باشد. مسواک‌ها و خمیرهایی که حاوی فلوراید هستند و برای حفظ و بهبود سلامت لثه مناسب هستند، می‌توانند به تقویت لثه و کاهش حساسیت دندانی کمک کنند.

محافظت در برابر فشار و ترکیدگی

برخی از حساسیت‌های دندانی ناشی از ترکیدگی و فشار بر روی دندان‌ها است. در این صورت، استفاده از روش‌های محافظتی مانند پوشاندن دندان‌ها با لایه‌های محافظ، مانند کامپوزیت یا لمینت دندان، می‌تواند بهبود حساسیت را به همراه داشته باشد.

بهبود بهداشت دهان و دندان

بهداشت مناسب دهان و دندان می‌تواند در کاهش حساسیت دندانی تأثیرگذار باشد. رعایت مراقبت‌های روزانه مثل مسواک‌زدن دو بار در روز، استفاده از نخ دندانی و آب دهان، و معاینات منظم توسط دندانپزشک، می‌تواند به بهبود و پیشگیری از حساسیت دندانی کمک کند.

درمان عفونت‌ها و مشکلات لثه

مشکلات و عفونت لثه می‌توانند علت حساسیت دندانی باشند. در صورت وجود عفونت‌های باکتریایی یا التهاب لثه، لازم است به علاج آنها پرداخته شود تا حساسیت دندانی کاهش یابد.

در هر صورت، مشکل حساسیت دندانی بستگی به علت و شدت آن داردو در نتیجه، مشاوره و معاینه توسط بهترین دندانپزشک در پاسداران برای تعیین روش درمان مناسب و تدابیر پیشگیری بیشتر اهمیت دارد. بهترین راهکار را بهترین تخصصی می‌تواند ارائه دهد. بنابراین، اگر با مشکل حساسیت دندانی روبرو هستید، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا تشخیص و درمان مناسب را به شما توصیه کند.

پیشگیری از حساسیت های دندانی

به منظور پیشگیری از حساسیت دندانی، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان مهمترین راه برای پیشگیری از حساسیت دندانی است. مسواک‌زدن دو بار در روز با مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندانی برای پاکسازی مناطق سخت رسیدنی و استفاده از آب دهان، بهبود بهداشت دهان و دندان را تضمین می‌کند.

استفاده از خمیر دندان مناسب

انتخاب خمیر دندان حاوی فلوراید می‌تواند به تقویت لثه و دندان‌ها و کاهش حساسیت دندانی کمک کند. مشاوره با دندانپزشک در مورد خمیر دندان مناسب برای شما می‌تواند مفید باشد.

رعایت تغذیه‌ی سالم

مصرف غذاهایی که حاوی اسیدهای ترش و شیرین است، می‌تواند حساسیت دندانی را افزایش دهد. مصرف غذاهای سالم مانند میوه‌ها و سبزیجات، کاهش میزان تماس دندان با مواد آسیب‌رسان و کاهش حساسیت دندانی را به همراه دارد.

استفاده از مسواک نرم

استفاده از مسواک نرم به جای مسواک سخت، می‌تواند از آسیب رساندن به لثه و ریزش لایه‌های محافظ دندان که منجر به حساسیت می‌شود، جلوگیری کند.

جلوگیری از برخورد دندان با عوامل آسیب‌رسان

جلوگیری از تماس دندان با عواملی مانند یخ، آب‌های سرد یا داغ، نوازش دندان‌ها و مسواک زدن با فشار زیاد می‌تواند به کاهش حساسیت دندانی کمک کند.

معاینات دوره ای

انجام بازدیدهای منظم از دندانپزشک به منظور بررسی و پیگیری وضعیت دهان و دندان، شناسایی زودهنگام مشکلات و انجام تدابیر پیشگیرانه، می‌تواند در کاهش حساسیت دندانی مؤثر باشد.

استفاده از محافظ دندانی حساسیتی

در صورتی که دارای حساسیت دندانی هستید، استفاده از محافظ دندانی حساسیتی مانند پاست‌ها و ژل‌های حاوی فلوراید یا پتاسیم نیترات می‌تواند به کاهش حساسیت دندانی کمک کند. این محصولات را می‌توان در داروخانه یا از طریق مشاوره دندانپزشک خریداری کرد و طبق دستورالعمل استفاده کرد.

جلوگیری از عادت‌های آسیب‌رسان

عادت‌های مانند جارو کردن دندان با قلم یا شیء سخت، گاز دادن بر دندان‌ها، مکیدن قلم یا قرار دادن آن در دهان و کریدن غذاها را به دندان‌ها باید جلوگیری کرد. این عادت‌ها می‌توانند عاملی برای آسیب دندان‌ها و حساسیت دندانی باشند.

استفاده از روش‌های محافظتی در ورزش‌های خطرناک

در صورتی که در ورزش‌های خطرناک شرکت می‌کنید که ممکن است به دندان‌ها آسیب برساند، استفاده از محافظ دندانی مناسب مانند دهان‌بند یا ماسک محافظ می‌تواند به کاهش حساسیت دندانی کمک کند.

با انجام این اقدامات، شما می‌توانید خطر حساسیت دندانی را کاهش داده و بهبود وضعیت دهان و دندان خود را تسهیل کنید. همچنین، بهتر است همیشه از توصیه‌های و دستورات دندانپزشک خود پیروی کنید.

بیشتر بخوانید : اصلاح طرح لبخند

سوالات متداول

آیا می‌توان با استفاده از خمیر دندان حساسیتی حساسیت دندانی را درمان کرد؟

خمیر دندان حساسیتی می‌تواند به کاهش حساسیت دندانی کمک کند، زیرا حاوی موادی است که لایه حاجب طبیعی را تقویت می‌کنند و می‌توانند از تحریکات خارجی جلوگیری کنند. با این حال، برای درمان کامل حساسیت دندانی، ممکن است نیاز به روش‌های درمانی دیگر نیز باشد

آیا تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به درمان حساسیت دندانی کمک کند؟

بله، تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش حساسیت دندانی کمک کند. از مصرف غذاهای سرد یا گرم، شیرین یا ترش به‌طور مکرر خودداری کنید.

کلام آخر

در نهایت، برای درمان حساسیت دندانی بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید و بر اساس تشخیص وی، برنامه درمانی مناسب را ادامه دهید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *