دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » شکستگی دندان چگونه درمان می شود؟

شکستگی دندان چگونه درمان می شود؟

درمان شکستگی دندان
آنچه می خوانید...

شکستگی دندان می تواند جزئی یا وسیع باشد. در موارد جزئی تر همیشه باعث درد نمی شوند و می توانند نامحسوس باشند. ممکن است فقط زمانی متوجه آنها شوید که لبه های تیز را با زبان خود احساس کنید. اما ترک های بزرگ می توانند دردناک باشند و ممکن است با آسیب عصبی همراه باشند. اگر هنگام جویدن احساس ناراحتی و درد شدید می کنید، ممکن است انتهای عصب دندان شما در معرض دید قرار گرفته باشد.

اگر مشکوک به شکستگی دندان هستید، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام و درمان به موقع آن به شما کمک می کند تا بقا و وضعیت دندان خود را بهبود بخشید.

چگونه بفهمم دندانم شکسته است؟

بیشتر تراشه های دندانی در نتیجه آسیب های دهانی ایجاد می شوند. هم علائم و هم درمان شکستگی دندان متفاوت است و تعیین آن ممکن است دشوار باشد. علائم می تواند شامل احساس درد هنگام خوردن غذا، حساسیت دندان هنگام خوردن شیرینی یا نوشیدنی های سرد و تورم در اطراف لثه که در آن دندان آسیب دیده است باشد. اگر متوجه این علائم شدید اما هیچ نشانه ای از پوسیدگی دندان را نشان نمی دهید، ممکن است دچار شکستگی دندان شده باشید.

انواع شکستگی دندان

در زیر انواع شکستگی دندان و علائم آن آورده شده است:

شکستگی کاسپ دندان

این نوعی ترک دندان است که اغلب در اطراف پرکردگی دندان اتفاق می افتد. ممکن است روی پالپ دندان تاثیری نداشته باشد و باعث درد شدید نشود. با این حال، در صورتی که پرکردگی آسیب دیده باشد، همچنان باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

ریفت دندان

این به ترکی در دندان اشاره دارد که از سطح به سمت خط لثه شما می رود و ذاتاً دندان را به دو نیم می کند. دندانی که دارای این نوع ترک است حفظ کامل آن دشوار است، اما دندانپزشک می تواند بخشی از آن را نجات دهد.

شکستگی ریشه عمودی

این نوع طبقه بندی شکستگی دندان از زیر خط لثه شروع می شود و به سمت بالا گسترش می یابد. علائم اغلب ظاهر نمی شوند مگر اینکه دندان عفونی شده باشد. این نوع شکستگی ممکن است نیاز به استخراج داشته باشد.

خطوط کریز

خطوط کریز ترک های ریزی هستند که روی مینای دندان ایجاد می شوند. آنها معمولاً باعث درد یا ناراحتی نمی شوند یا نیاز به درمان دارند.

شکستگی گسترده دندان

این نوع شکستگی یا به خط لثه رسیده است یا در شرف وقوع است. یک دندانپزشک می تواند دندانی که به شدت ترک خورده را نجات دهد تا زمانی که آسیب به خط لثه نرسیده باشد. در غیر این صورت، دندانپزشک شما نیاز به کشیدن دندان دارد. تشخیص زودهنگام و درمان آن کلید نجات دندان با این نوع ترک است.

علت شکستگی دندان چیست؟

 دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است دندان های شما ترک بخورد، از جمله:

 • پر کردن دندان بزرگ که می تواند یکپارچگی دندان را تضعیف کند.
 • سن، ترک های دندان اغلب در سنین 50 سال یا بالاتر رخ می دهد.
 • ضربه به دهان در هنگام زمین خوردن، مشت زدن، آسیب ورزشی یا تصادف رانندگی
 • دندان قروچه که باعث ایجاد فشار می شود.
 • گاز گرفتن غذاهای سفت (مانند آب نبات، آجیل و یخ)
 • تغییرات دمایی ناگهانی در دهان (مثلاً خوردن چیزی داغ و تلاش برای نوشیدن آب سرد همراه با یخ)

علائم و نشانه های شکستگی دندان چیست؟

موارد زیر شایع ترین علائم شکستگی دندان هستند. با این حال، توجه داشته باشید که اگر ترک دندان دارید، همیشه این موارد وجود ندارند.

 • حساسیت به غذا یا نوشیدنی شیرین، گرم یا سرد
 • درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن
 • تورم لثه در اطراف ناحیه آسیب دیده دندان
 • درد متناوب یا مکرر

عوارض شکستگی دندان چیست؟

 عوارض در شروع عفونت رخ می دهد. در صورت عدم کنترل، عفونت می تواند به لثه ها و استخوان ها سرایت کند. برخی از علائم و نشانه های رایج عفونت دندان یا آبسه دندان عبارتند از:

 • لثه های متورم
 • بوی بد دهان
 • تب
 • حساسیت دندان در غدد گردن
 • حساسیت به سرما و گرما
 • درد و ناراحتی هنگام غذا خوردن
 • دندانپزشک پس از تخلیه چرک از عفونت برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند.

شکستگی دندان چگونه تشخیص داده می شود؟

 تشخیص شکستگی دندان همیشه ساده نیست. اگر هیچ ترک قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد، دندانپزشک شما ابتدا با پرسیدن سوالاتی برای کاهش مشکل، تشخیص را انجام می دهد. دندانپزشک با استفاده از ذره بین دندان های شما را معاینه می کند تا ترک خوردگی را بررسی کند. دندانپزشک همچنین از یک کاوشگر دندان استفاده می کند – ابزاری نوک تیز که لبه های ترک خورده یا ناهموار روی سطح دندان ها را می گیرد.

استفاده از رنگ دندان همچنین می تواند شکستگی را آشکارتر کند. برای مشخص شدن وجود مشکلاتی در پالپ دندان، عکسبرداری با اشعه ایکس ضروری است. پالپ ناسالم ممکن است نشان دهنده شکستگی باشد.

چگونه می توان دندان شکسته را درمان کرد؟

درمان بسته به شدت آسیب متفاوت است. دندانپزشک شما بهترین درمان را برای شما توصیه خواهد کرد.

ونیرها – اگر مقدار کافی دندان باقی مانده دارید، روکش ها ایده آل هستند. اینها همچنین از نظر ترمیم دندان بادوام و محافظه کارتر هستند.

کانتورینگ زیبایی – اگر ترک کوچک باشد، دندانپزشکان اغلب به این روش روی می آورند. لبه های ناهموار دندان آسیب دیده صیقلی و گرد می شوند تا ترک برداشته شود.

باندینگ دندانی – دندانپزشک از یک رزین کامپوزیت دندان برای پر کردن ترک دندان شما استفاده می کند. شکل دندان شما را نیز ترمیم می کند. باندینگ دندان می تواند ترک های کوچک دندان را به راحتی ترمیم کند.

روکش‌ها – اگر روکش‌ها برای دندان‌های شما مناسب نباشد، دندان‌پزشکان روکش‌ها را انتخاب می‌کنند. روکش ظاهر طبیعی دندان ها را تقلید می کند و به طور کامل آنچه از دندان آسیب دیده باقی مانده را می پوشاند. در صورتی که عصب دندان آسیب دیده و عفونی شده باشد، دندانپزشک شما ابتدا کانال ریشه را انجام می دهد. ریشه کاملاً تمیز و پر می شود تا از عفونت بیشتر جلوگیری شود.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

اگر مشکوک به شکستگی دندان هستید، فوراً به دنبال کمک دندانپزشکی باشید، مخصوصاً زمانی که درد و ناراحتی دارید. اگر دندان ترک خورده شما برای مدت طولانی درمان نشود، درمان آن برای دندانپزشک شما دشوارتر خواهد بود و عوارضی مانند عفونت ممکن است رخ دهد.

تا زمان مراجعه به دندانپزشک، از داروهای خانگی زیر برای تسکین موقت استفاده کنید:

 • برای کمک به کاهش تورم، یک کمپرس سرد روی گونه خود قرار دهید.
 • مسکن های بدون نسخه مصرف کنید.
 • برای مبارزه با باکتری ها و کاهش عفونت با استفاده از آب گرم غرغره کنید.

مراحل پیشگیری و نگهداری چیست؟

در حالی که ترک های دندان و عوارض احتمالی آن را نمی توان در خانه درمان کرد، اما قطعا می توانید از آنها پیشگیری کنید. احتمال ترک خوردن دندان های قوی کمتر است، به همین دلیل رعایت بهداشت مناسب دندان اهمیت دارد. دو بار در روز مسواک بزنید و هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا بتوانید دندان های خود را محکم و بدون ترک نگه دارید.

همچنین به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

 • از گاز گرفتن غذای سفت خودداری کنید.
 • هنگام انجام ورزش های تماسی، همیشه از محافظ دهان استفاده کنید.
 • اگر هنگام خواب دندان قروچه می کنید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند یک محافظ دهان یا نگهدارنده برای محافظت از دندان های شما توصیه کنند.

کلام آخر

شکستگی دندان می تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود که می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. به محض مشکوک شدن به ترک یا اگر درگیر حادثه ای بودید که منجر به آسیب دهانی شد، از یک متخصص دندانپزشکی کمک بگیرید. اگر به دنبال دندانپزشک در تهران محدوده پاسداران هستید می توانید به مطب دکتر امیر مقدادی مراجعه کنید. ایشان طیف گسترده ای از خدمات جامع مراقبت از دندان از دندانپزشکی عمومی تا دندانپزشکی زیبایی را ارائه دهند.

منبع:

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *