دکتر امیر مقدادی » دسته‌بندی نشده » درمان فاصله بین دندان ها

درمان فاصله بین دندان ها

بستن-فاصله-بین-دندانی-
آنچه می خوانید...

فاصله بین دندانی چیست؟ چه عواملی موجب ایجاد فاصله بین دندان ها می شود؟ کدام یک از روش های ترمیمی دندان برای از بین بردن فاصله بین دندان ها مناسب است. فاصله بین بین دندان ها، که با عنوان دیاستماها نیز شناخته می شود، اغلب می تواند تأثیر منفی بر احساس لبخند رضایت بخش افراد داشته باشد. این احساس بسیار مهم است و می تواند در روابط شخصی و اجتماعی آنها تاثیر مستقیم داشته باشد.

فاصله های بین دندانی اغلب در دندان های جلویی مشاهده می شود، اما می تواند در هریک از دندان ها مشاهده شود و این فاصله معمولا به سابقه ژنتیکی افراد وابسته است.

چه عواملی باعث ایجاد شکاف در بین دندان ها می شود؟

دندان های شکسته، که به عنوان diastemas نیز شناخته می شوند، یکی از رایج ترین موارد دندانپزشکی است و می تواند ناشی از چندین عامل باشد:

دندان هایی با اندازه نامتناسب

در بین دندان ها شکاف هایی ممکن است رخ دهد که دندان های فرد به اندازه کافی از اندازه استخوان فک خود بزرگ نباشد. در نتیجه ، دندانهای دیگر ممکن است ایجاد شکاف شود.

ناهماهنگی طول قوس با دندان ها

اختلاف طولی قوس دندان با دندان های موجود می تواند عاملی در بروز فاصله های بین دندانی باشد. در صورتی که دندان ها از اندازه طبیعی کوچکتر باشد، موجب عقب رفتن دندان های مجاور می شود.

مکیدن انگشت شست

عادت های کودکی مانند مکیدن انگشت شست نیز می تواند شکاف بین دندانی ایجاد کند زیرا حرکت مکیدن باعث می شود دندان ها به سمت جلو ایجاد شده و شکاف ایجاد کند.

بیماری های لثه

شکاف بین دندان ها همچنین می تواند ناشی از بیماری لثه باشد. این عفونت باعث آسیب به لثه ها و بافت های نرم دندان می شود که می تواند باعث ایجاد شکاف بین دندان یا حتی افتادن دندان شود.

بهترین روش برای بستن فاصله دندانی

روش های مختلفی به منظور بستن فاصله های بین دندانی وجود دارد که می تواند شکاف بین دندانی را درمان کند و لبخندی زیبا را به شما هدیه کرده و حس اعتماد به نفس تان را بالا ببرد. به منظور درمان مشکل شکاف بین دندانی خود می توانید به دندانپزشک زیبایی و ترمیمی مورد نظر خود مراجعه کرده تا سلامت دندان های شما از هر نظر مورد بررسی قرار گیرد و با دندانپزشک خود در مورد اهداف درمانی و انتظار شما از درمان برای رسیدن به یک لبخند زیبا مشخص شود.

درمان توصیه شده برای شکاف بین دندان ها، به محل و اندازه شکاف بین دندان ها بستگی دارد. از روش های زیبایی دندانپزشکی گرفته تا ارتودنسی. اغلب بیماران برای انتخاب بستن شکاف بین دندان های خود گزینه هایی را انتخاب می کنند. بسیاری از افرادی که شکاف بین دندانی دارند می توانند با درمان های زیبایی کمتر تهاجمی مانند روکش پرسلن درمان کنند.

انواع روش های رفع فاصله بین دندان ها

درمان های زیبایی که برای بستن شکاف ها در لبخند ها استفاده می شود عبارتند از:

ایمپلنت دندان

در مورد شکاف های بزرگتر، معمولاً از روش ایمپلنت های دندانی استفاده می شود. این روش درمانی شامل دو بخش می باشد که بخشی به عنوان ریشه در داخل استخوان فک قرار می گیرد و در مرحله بعد تاج دندان روی آن قرار می گیرد. ماندگاری ایمپلنت های دندان وابسته به میزان استخوان فک دارند، اگر اینگونه نباشد، در اغلب موارد به پیوند استخوان نیاز وجود خواهد داشت و این هم به هزینه و هم به طول مدت درمان می افزاید، که ممکن است چندین ماه طول بکشد.

گذاشتن روکش دندانی

روکش های دندانی کلاهکی از جنس فلز، سرامیک و یا ترکیبی از این دو می باشد که بر روی دندان قرار می گیرد و موجب بستن فاصله بین دندان ها می شوند. اغلب روکش های فلزی بهترین نوع روکش ها محسوب می شوند.

بریج دندانی

یکی از گزینه های مناسب برای افرادی است که نمی توانند یا نمی خواهند ایمپلنت دندان انجام دهند. این روش کاملا مقرون به صرفه می باشد. طی این روش بر روی هردو دندان اطراف قسمت خالی روکش قرار می گیرد و این دو روکش به یک روکش برای قسمت خالی متصل می شود.

ارتودنسی

در حالی که روش های زیادی برای از بین بردن شکاف بین دندان ها بدون استفاده از روش ارتودنسی وجود دارد، اما گاهی اوقات دندانپزشک زیبایی، برای دستیابی به نتایج بهتر و طولانی مدت، روش بستن فاصله دندان با ارتودنسی را توصیه می کند. در این روش ریشه دندان ها به جایگاه مناسب خود باز می گردند.

کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی

استفاده از روکش های پرسلن یکی دیگر از روش های محبوب برای رفع شکاف بین دندان ها می باشد. این روکش ها از پوسته های نازک پرسلن تشکیل شده اند که سطح جلوی دندان ها را می پوشانند و کمی پهن تر از دندان واقعی ساخته شده اند تا هرگونه شکاف بین آنها پنهان شود.

به جز در مورد روکش های بسیار نازک مانند لمینت ها (که هزینه بیشتری نیز دارند)، شامل تراشیدن نازک مینای دندان است. هنگامی که تراش دندان ها انجام شد و روکش ها ساخته شدند، برای بار دوم از فرد خواسته می شود تا به مطب مراجعه کند تا روکش های دائمی در جای خود قرار بگیرند. این روکش ها بسیار با دوام هستند و در صورت مراقبت از آنها می توانند تا 15 سال عمر کنند و به دندان های طبیعی شباهت زیادی دارند.

روش باندینگ دندان

یکی دیگر از روش های ترمیم دندان، باندینگ دندان می باشد. طی این روش از موادی که با آن دندان ها را پر می کنند (مواد کامپوزیت دندان) با استفاده از چسب های مخصوصی بر روی دندان ها قرار می گیرد و با نور مخصوصی در محل خود محکم می شود. از این روش درمانی به منظور بسته فاصله بین دندانی، ترمیم، بهبود ظاهر دندان های آسیب دیده، شکسته و یا تغییر رنگ پیدا کرده استفاده می شود.

کلام آخر

یکی از مشکلات بسیار شایع دندانپزشکی، وجود فاصله میان دندان ها می باشد که می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. دندانپزشک معمولا متناسب با وضعیت دندان و فک بیمار نوع روش درمان را انتخاب خواهد کرد.

در مطب دکتر امیر مقدادی علاوه بر خدمات درمانی و ترمیمی دندان، خدمات مرتبط با زیبایی دندان ارائه می شود. شما عزیزان می تواند به منظور دریافت نوبت جهت انجام انواع خدمات زیبایی دندان با شماره های تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.