دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » درمان فاصله بین دندان ها

درمان فاصله بین دندان ها

بستن-فاصله-بین-دندانی-
آنچه می خوانید...

فاصله بین دندانی چیست؟ چه عواملی موجب ایجاد فاصله بین دندان ها می شود؟ کدام یک از روش های ترمیمی دندان برای از بین بردن فاصله بین دندان ها مناسب است. فاصله بین بین دندان ها، که با عنوان دیاستماها نیز شناخته می شود، اغلب می تواند تأثیر منفی بر احساس لبخند رضایت بخش افراد داشته باشد. این احساس بسیار مهم است و می تواند در روابط شخصی و اجتماعی آنها تاثیر مستقیم داشته باشد.

فاصله های بین دندانی اغلب در دندان های جلویی مشاهده می شود، اما می تواند در هریک از دندان ها مشاهده شود و این فاصله معمولا به سابقه ژنتیکی افراد وابسته است.

وجود فضاهای خالی در بین دندان ها اتفاقی بسیار رایج به شمار می رود، اما گاهی اوقات می تواند کمی آزاردهنده شود. شاید شما ظاهری که وجود آنها برای لبخندتان به وجود می آورند را دوست نداشته باشید و یا اینکه متوجه شوید دام افتادن غذا در آن ها باعث ایجاد مشکلاتی در لثه های شما می شود. به طور کلی فرقی نمی کند به چه دلیلی وجود آن ها برای شما مشکل ساز است. به وسیله‌ استفاده از روش های بستن فضای بین دندانی، این نوع مشکل را می توان به راحتی برطرف کرد.

به وجود آمدن این فاصله‌ ها می‌تواند به دلیل جابجایی دندان، از دست دادن دندان، مکیدن انگشت شست در کودکی، بیماری لثه و… باشد. فرقی نمی کند دلیل بروز آن ها چه باشد، خوشبختانه چندین روش درمانی متفاوت برای رفع آن ها وجود دارد. اما نکته‌ مهم این است که گزینه های درمانی مربوط به بستن فضای بین دندانی از نظر اثربخشی و هزینه متفاوت هستند. شما باید تصمیم گیری اینکه کدام روش برای شما مناسب تر و بهتر خواهد بود را بر عهده‌ دندانپزشک خود بگذارید.

چه عواملی باعث ایجاد شکاف در بین دندان ها می شود؟

دندان های شکسته، که به عنوان diastemas نیز شناخته می شوند، یکی از رایج ترین موارد دندانپزشکی است و می تواند ناشی از چندین عامل باشد:

ناهماهنگی طول قوس با دندان ها

اختلاف طولی قوس دندان با دندان های موجود می تواند عاملی در بروز فاصله های بین دندانی باشد. در صورتی که دندان ها از اندازه طبیعی کوچکتر باشد، موجب عقب رفتن دندان های مجاور می شود.

مکیدن

انگشت شست

عادت های کودکی مانند مکیدن انگشت شست نیز می تواند شکاف بین دندانی ایجاد کند

زیرا حرکت مکیدن باعث می شود دندان ها به سمت جلو ایجاد شده و شکاف ایجاد کند.

بیماری های

لثه

شکاف بین دندان ها همچنین می تواند ناشی از بیماری لثه باشد. این عفونت باعث آسیب به لثه ها و بافت های نرم دندان می شود که می تواند باعث ایجاد شکاف بین دندان یا حتی افتادن دندان شود.

دندان هایی با اندازه نامتناسب

در بین دندان ها شکاف هایی ممکن است رخ دهد که دندان های فرد به اندازه کافی از اندازه استخوان فک خود بزرگ نباشد.

در نتیجه، دندانهای دیگر ممکن است ایجاد شکاف شود.

چرا باید برای بستن فضای بین دندانی اقدام کرد؟

وجود فاصله‌ زیاد در بین دندان‌ها علاوه بر تاثیر آن بر اعتماد به نفس، بر بهداشت دهان و دندان شما نیز تاثیر گذار است. وجود شکاف و فاصله‌ بین دندان ها این تمایل را ایجاد می کند که ذرات غذا در فضاهایی خالی به دام بیفتند. این به دام افتادن غذا باعث ایجاد عفونت های باکتریایی و پلاک در دهان شما خواهد شد. اگر این موضوع کنترل نشود، ممکن است لثه‌ ها و دندان‌های شما ضعیف شده و عوارضی مانند پریودنتیت، پوسیدگی دندان و التهاب لثه پدیدار شوند.

علاوه بر این، وجود شکاف و فضای خالی بین دندان ها می تواند منجر به بایت (Bite) نامرتب نیز شود. این بایت نامرتب می‌ تواند جویدن مواد غذایی را دشوار و دردناک کند و باعث به وجود آمدن درد در فک و گوش شما شود. همچنین بدتر از آن، مشکلات جویدن و بایت امکان دارد شما را مجبور به قورت دادن تکه‌ های بزرگ‌ تر غذا کند که این کار می‌ تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود.

وجود فاصله‌ زیاد در بین دندان‌ها علاوه بر تاثیر آن بر اعتماد به نفس، بر بهداشت دهان و دندان شما نیز تاثیر گذار است

به همین علت پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از پدید آمدن مشکلات این چنینی، در اسرع وقت برای بستن فضای بین دندانی خود اقدام کنید. اما به چه صورتی می توان این فضاهای خالی بین دندانی را بست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی اصلی ترین روش های بستن فضای بین دندانی بپردازیم.

بهترین روش برای بستن فاصله دندانی

روش های مختلفی به منظور بستن فاصله های بین دندانی وجود دارد که می تواند شکاف بین دندانی را درمان کند و لبخندی زیبا را به شما هدیه کرده و حس اعتماد به نفس تان را بالا ببرد. به منظور درمان مشکل شکاف بین دندانی خود می توانید به دندانپزشک زیبایی و ترمیمی مورد نظر خود مراجعه کرده تا سلامت دندان های شما از هر نظر مورد بررسی قرار گیرد و با دندانپزشک خود در مورد اهداف درمانی و انتظار شما از درمان برای رسیدن به یک لبخند زیبا مشخص شود.

درمان توصیه شده برای شکاف بین دندان ها، به محل و اندازه شکاف بین دندان ها بستگی دارد. از روش های زیبایی دندانپزشکی گرفته تا ارتودنسی. اغلب بیماران برای انتخاب بستن شکاف بین دندان های خود گزینه هایی را انتخاب می کنند. بسیاری از افرادی که شکاف بین دندانی دارند می توانند با درمان های زیبایی کمتر تهاجمی مانند روکش پرسلن درمان کنند.

انواع روش های رفع فاصله بین دندان ها

بسته به وضعیت فاصله‌ بین دندان های شما، درمان های زیر برای بستن فضای بین دندانی مورد استفاده قرار می گیرند. درمان های زیبایی که برای بستن شکاف ها در لبخند ها استفاده می شود عبارتند از:

ایمپلنت دندان

در مورد شکاف های بزرگتر، معمولاً از روش ایمپلنت های دندانی استفاده می شود. این روش درمانی شامل دو بخش می باشد که بخشی به عنوان ریشه در داخل استخوان فک قرار می گیرد و در مرحله بعد تاج دندان روی آن قرار می گیرد. ماندگاری ایمپلنت های دندان وابسته به میزان استخوان فک دارند، اگر اینگونه نباشد، در اغلب موارد به پیوند استخوان نیاز وجود خواهد داشت و این هم به هزینه و هم به طول مدت درمان می افزاید، که ممکن است چندین ماه طول بکشد.

ایمپلنت دندان
گذاشتن روکش دندانی

گذاشتن روکش دندانی

روکش های دندانی کلاهکی از جنس فلز، سرامیک و یا ترکیبی از این دو می باشد که بر روی دندان قرار می گیرد و موجب بستن فاصله بین دندان ها می شوند. اغلب روکش های فلزی بهترین نوع روکش ها محسوب می شوند.

بریج دندانی

یکی از گزینه های مناسب برای افرادی است که نمی توانند یا نمی خواهند ایمپلنت دندان انجام دهند. این روش کاملا مقرون به صرفه می باشد. طی این روش بر روی هردو دندان اطراف قسمت خالی روکش قرار می گیرد و این دو روکش به یک روکش برای قسمت خالی متصل می شود.

بریج دندانی

ارتودنسی

در حالی که روش های زیادی برای از بین بردن شکاف بین دندان ها بدون استفاده از روش ارتودنسی وجود دارد، اما گاهی اوقات دندانپزشک زیبایی، برای دستیابی به نتایج بهتر و طولانی مدت، روش بستن فاصله دندان با ارتودنسی را توصیه می کند. در این روش ریشه دندان ها به جایگاه مناسب خود باز می گردند.

کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی

استفاده از روکش های پرسلن یکی دیگر از روش های محبوب برای رفع شکاف بین دندان ها می باشد. این روکش ها از پوسته های نازک پرسلن تشکیل شده اند که سطح جلوی دندان ها را می پوشانند و کمی پهن تر از دندان واقعی ساخته شده اند تا هرگونه شکاف بین آنها پنهان شود.

به جز در مورد روکش های بسیار نازک مانند لمینت ها (که هزینه بیشتری نیز دارند)، شامل تراشیدن نازک مینای دندان است. هنگامی که تراش دندان ها انجام شد و روکش ها ساخته شدند، برای بار دوم از فرد خواسته می شود تا به مطب مراجعه کند تا روکش های دائمی در جای خود قرار بگیرند. این روکش ها بسیار با دوام هستند و در صورت مراقبت از آنها می توانند تا 15 سال عمر کنند و به دندان های طبیعی شباهت زیادی دارند.

روش باندینگ دندان

یکی دیگر از روش های ترمیم دندان، باندینگ دندان می باشد. طی این روش از موادی که با آن دندان ها را پر می کنند (مواد کامپوزیت دندان) با استفاده از چسب های مخصوصی بر روی دندان ها قرار می گیرد و با نور مخصوصی در محل خود محکم می شود. از این روش درمانی به منظور بسته فاصله بین دندانی، ترمیم، بهبود ظاهر دندان های آسیب دیده، شکسته و یا تغییر رنگ پیدا کرده استفاده می شود.

استفاده از استراتژی باندینگ دندان

باندینگ دندان ساده ترین، سریع ترین و ارزان ترین روش و استراتژی برای رفع فاصله‌ بین دندان ها شناخته می شود. در این روش درمانی، دندانپزشک یک ماده‌ رزین همرنگ دندان شما را شکل داده و سپس روی مناطق خالی و آسیب دیده اعمال می‌ کند. سپس آن را با تابش پرتوی نور مخصوصی سفت می کنند تا در مکان خود محکم و استوار شود. انجام پروسه‌ باندینگ دندان برای رفع فواصل بین دندانی را می توان در یک بار ویزیت از مطب دندانپزشکی تکمیل کرد.

اگرچه که این استراتژی، همانطور که اشاره شد، روشی ساده و مقرون به صرفه به شمار می رود، اما معایبی نیز دارد. مواد رزینی و کامپوزیتی مورد استفاده در باندینگ ممکن است به مرور زمان لکه دار شوند و باعث تغییر رنگ دندان شوند. همچنین به اندازه‌ سایر ترمیم‌های فواصل دندانی، روش درمانی بادوامی نیست. این موضوع به این دلیل است که مواد باندینگ ممکن است چندین سال پس از گذشت عمل، شکسته شوند و از بین بروند.

استفاده از ونیرها (روکش)

اگر دندان‌های شما تغییر رنگ داده، تراشیده شده و یا دارای شکاف هستند، روکش‌ها ممکن است بتوانند به عنوان بهترین گزینه‌ درمانی محسوب شوند. این ها پوسته ها و موادی از جنس سرامیک یا چینی هستند که دندانپزشک شما آنها را روی دندان های تان قرار داده و می چسباند تا که شکاف ها و یا سایر عیوب دهان تان پوشانده شوند.

ونیرها برای بستن فضای بین دندانی گزینه‌ بسیار خوبی به شمار می‌ روند زیرا لکه نمی گیرند و بسیار ماندگارتر از دیگر گزینه ها هستند. همچنین رنگ و شکل آنها را نیز می‌ توان به صورت سفارشی طراحی کرد تا که در کنار دیگر دندان‌ های تان طبیعی‌ تر به نظر برسند.

لمینیت سرامیکی E.Max -رنگ BL3_000
کامپوزیت ونیر ۸ دندان فک بالا-

استفاده از ارتودنسی یا بریس (Brace) و اینویزیلاین (Invisalign)

در موارد شدید وجود فاصله در بین دندان‌های تان، ممکن است لازم داشته باشید از بریس‌های (ارتودنسی) مناسب و یا اینویزیلاین استفاده کنید. هر دوی این روش‌ها دندان‌های شما را به موقعیت مناسب و ایده آل خود باز می گردانند و زیبایی لبخند شما را بهبود می‌ بخشند. همچنین در عین توجه به مسائل زیبایی، عملکرد دندان های شما را نیز بهبود می بخشند.

بریس‌ ها از براکت‌ هایی با جنس مواد فلزی برای بازگرداندن دندان‌های شما به مکان و موقعیت طبیعی خود استفاده می‌ کنند. در حالی که اینویزیلاین ها از مجموعه‌ای از سینی‌ های پلاستیکی شفاف، برای انجام این کار استفاده می‌ کنند. برای تصمیم گیری راجع به این که استفاده از کدام یک مناسب نیاز‌های شماست، مشاوره با دندانپزشک می تواند به شما کمک زیادی کند.

فاصله های بین دندانی

استفاده از دندان مصنوعی

این دندان ها، یک جایگزین متحرک برای دندان های شما به شمار می روند. مردم معمولاً هنگامی که چندین دندان خود را برداشته اند و یا سلامت کلی دندان‌های شان وضعیت خوبی ندارد، از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌ کنند. همچنین اگر فاصله یا شکاف‌های کوچکی بین دندان های خود دارید، این دندان مصنوعی برای شما به عنوان یک ایمپلنت متحرک عمل می‌ کند.

جای گذاری ایمپلنت ها

ایمپلنت‌های دندانی می‌ توانند دندان‌های ثابت و یا متحرکی باشند که شما می توانید از آن ها برای بستن فضای بین دندانی خود استفاده کنید. توجه کنید که اگر فاصله زیادی بین دندان های شما وجود دارد، باید این روش را انتخاب کنید.

ایمپلنت‌های دندانی می‌ توانند پروتزهای متحرک یا ثابت باشند که شما می توانید از آن ها برای بستن فضای بین دندانی خود استفاده کنید

انجام عمل جراحی فرنکتومی

هنگامی که فاصله‌ بین دندانی از طریق فرنوم لبی بزرگ ایجاد شود، دندانپزشک ممکن است برای رفع مشکل عمل فرنکتومی را توصیه کند. این عمل جراحی روشی برای برداشتن بافت اضافی شناخته می شود. در افراد بزرگسال ممکن است پس از انجام این عمل، به بریس ها و یا درمان‌ های دیگری برای بستن شکاف دندان ها نیاز داشته باشند، اما در کودکان، فضای خالی ممکن است خود به خود بسته شود.

کلام آخر

یکی از مشکلات بسیار شایع دندانپزشکی، وجود فاصله میان دندان ها می باشد که می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. دندانپزشک معمولا متناسب با وضعیت دندان و فک بیمار نوع روش درمان را انتخاب خواهد کرد.

در مطب دکتر امیر مقدادی علاوه بر خدمات درمانی و ترمیمی دندان، خدمات مرتبط با زیبایی دندان ارائه می شود. شما عزیزان می تواند به منظور دریافت نوبت جهت انجام انواع خدمات زیبایی دندان با شماره های تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *