دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی-زیبایی-و-ترمیمی-
آنچه می خوانید...

به منظور درمان های زیبایی دندانپزشکی و ترمیمی روش های مختلفی وجود دارد که به کار گیری هر یک از این روش ها شرایط خاص خود را دارند. در این روش ها دو مبجث جداگانه زیبایی و ترمیم دندان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

امروزه بسیاری از افرادبه دنیال روش های درمانی زیبایی و ترمیمی دندان می باشند و می توانند با استفاده از این روش ها به نتیجه دلخواه خود برسند، اما اگر اصول و استانداردهای لازم در طول درمان از سوی دندانپزشک رعایت نشود بعضاً ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد.

اینکه درمان های زیبایی دندان چه منافعی را می تواند ایجاد کند و در کنار آن چه مضراتی را به همراه خواهد داشت در این نوشتار قصد داریم به آن بپردازیم.

طبیعی است در قبال بدست آوردن هر چیزی ممکن است یک سری داشته هایمان را از دست بدهیم. مهم این است که بتوان این تعادل بین بدست آوردن و از دست دادن حفظ شود و آنچه را که بدست می آوریم ارزش آن را داشته باشد.

طراحی خط لبخند با لمینیت های سرامیکی و لیفت لثه با لیزر-
تعویض لامینت های فک بالا با ونیرهای سرامیکی

درمان های زیبایی در دندانپزشکی به چه معناست؟

درمان های زیبایی در دندانپزشکی به این معنا نیست که صرفا دندان هایی درشت و سفیدی داشته باشیم باید جوانب استفاده از این روش ها در نظر گرفته شود به طور مثال در روش لمینت ها باید رنگ انتخابی، سایز دندان ها و تماس با دندان های مقابل و متناسب با صورت بیمار باشد. اگر این تناسب وجود نداشته باشد آن دندان به سرعت از چشم می افتد و نه تنها صورت را زیباتر نمی کند بلکه موجب نامتناسب شدن صورت می شود.

بنابراین توصیه می شود درمان های زیبایی دندان را ساده نگیریم در غیر این صورت موجب از دست رفتن بسیاری از داشته هایمان خواهیم شد.

مفهوم زیبایی در دندانپزشکی

دندانپزشکی زیبایی شاخه ای از علم دندانپزشکی می باشد که دندانپزشک با استفاده از اعمالی مانند روکش های دندانی، ایمپلنت، لمینت و کامپوزیت ها به اصلاح و ترمیم دندان های آسیب دیده می پردازد.

یکی از مهم ترین مسائل در دندانپزشکی بحث دندان، لثه، بهداشت محیط دهان و دندان می باشد. در محیط دهان و صورت یک سری فاکتورها وجود دارند که اگر در حین انجام درمان های زیبایی به آنها توجه نشود درمان های پایداری نخواهیم داشت. درمان های ناپایدار به این معناست که مدتی بعد از انجام کار با بوی بد دهان، التهاب شدید لثه ها و پوسیدگی های بسیار سریع پیشرونده مواجه خواهیم شد، یعنی با این کار محیط برای لانه گزینی باکتری ها آماده می شود.

 دندانپزشکی زیبایی به این مفهوم نیست که طی آن دندان ها فقط زیبایی خود را بدست بیاورند. ابتدا باید تمام مشکلات دندانی مانند پوسیدگی های دندان و بوی بد دهان رفع شود تا پس از آن بتوان به یک دندانپزشک زیبایی و ترمیمی مراجعه کرد که اولین و مهم ترین قدم درمان بیماری های لثه می باشد.

بهترین روش های زیبایی دندان

روش سفید کردن دندان ها

سه راه اساسی برای حل مشکل ساختار رنگی دندان ها وجود دارد.

خمیردندان های سفید کننده ای که اغلب برخی از افراد مصرف می کنند تنها خاصیت سایندگی دارند که به راحتی لکه های قهوه ای را از روی دندان بر می دارد.

برای تغییر رنگ ذاتی دندان ها از سفید کننده هایی است که شامل فرمولاسیون پراکسید هستند استفاده می شود.

به دو روش می توان از این سفید کننده ها استفاده کرد.

سفید کردن دندان در مطب-

اول اینکه این روش را می توان در مطب دندانپزشکی با نام (بلیچینگ دندان در مطب) انجام داد که معمولا در یک جلسه انجام می شود. دندانپزشک از ژل های سفیدکننده استفاده می کنند و پس از چندبار زدن و پاک کردن ژل رنگ اصلی دندان معمولا سفیدتر می شود. روش بعدی در منزل با نام انجام می گیرد. در این روش روکش هایی ساخته می شود که روی دندان جای می گیرد همچنین می توان نوار سفیدکننده ای بر روی دندان قرار داد.

ایمپلنت یا کاشت دندان

بهترین جایگزین دندان از دست رفته ایمپلنت یا کاشت دندان می باشد. ایمپلنت دندان همان پیچ های تیتانیومی هستند که در فک جای گذاری می شوند. از جمله فواید این روش این است که بسیار شبیه دندان طبیعی عمل می کند چه از نظر استحکام و چه از نظر زیبایی و از تحلیل استخوان و پیری زود رس جلوگیری می کند. عمر ایمپلنت بین 10 تا 20 سال که تماما بستگی به رعایت بهداشت بیمار، تکنیک های انجام شده و معاینات ادواری بعد از کار گذاشتن ایمپلنت یا کاشت دندان بستگی دارد. نگه داری ایمپلنت بسیار اهمیت دارد هرچقدر بهداشت بیمار بهتر باشد ایمپلنت عمر بیشتری دارد.

لمینت های سرامیکی

لمینت هایی که در از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار گرفته اند ویژگی های خاص خود را دارند که باید هنگام استفاده از آنها تمام جوانب در نظر گرفته شود تا بیمار کمتر دچار عارضه شود.

یکی از ویژگی لمینت دندان این است که زیبا هستند. این زیبایی آنها به دلیل تشابه آنها با مینای دندان است. یعنی عمق نفوذ نور در آنها می تواند با توجه به انتخاب رنگ و نوع سرامیک متفاوت باشد و به دندان طبیعی شباهت داشته باشد. این لیمنت ها درخشش خاص خود را دارند و آنها را در این زمینه نسبت به کامپوزیت ها برتری می دهد.

ویژگی لمینت های سرامیکی

لمینیت سرامیکی e.max - رنگ_BL2

از دیگر ویژگی های خوب لمینت ها این است که رنگ پذیری ندارند، اما یکی از معایب اصلی این لمینت ها این است که برای قرار دادن آن ها و ایجاد استحکام کافی جهت قرار گرفتن لیمنت روی دندان ها باید تراش جزئی ایجاد کرد. میزان تراش بافت دندان در روش لمینت های سرامیکی مختلف متفاوت است و از 0.5 تا 0.7 دهم و حتی 0.9 می تواند متفاوت باشد و بستگی به جای دندان و نوع سرامیک ها دارد.

در حال حاضر سرامیک های نسل جدید وارد بازار شده اند که به علت اینکه در ایران به نام لومینیرز وارد شد با همین نام شناخته شد اما واقعیت این است که این در واقع نام برند آن می باشد و نمی توان به این نام آن اکتفا کرد. در واقع به آنها لمینت های کم تراش یا بدون تراش گفته می شود. در کارهای زیبایی دندان منظور تراش این نیست که دندان به هیچ وجه دست نخورد. اگر هیچ دستکاری در بافت دندان ایجاد نشود اتصال سطحی کار بسیار پایین خواهد آمد و این کاهش سطح اتصال موجب می شود که عوارض دیگری ایجاد کند که می تواند بسیار مخرب باشد.

میزان تراش دندان در لمینت ها

باید در نظر داشت زمانی که از لمینت های بدون تراش نام می بریم منظور تراش در حد 0.15 تا حدود 0.2 میلی متر است. این تراش نسبت به ضخامت مینای دندان که تا 1 تا 2 میلی متر ضخامت دارد بسیار محدود است. یکی از ویژگی های مثبت آن این است که به بی حسی نیاز ندارد و می توان تا مدت زمانی که برای آماده سازی روکش که 10 تا 15 روز طول می کشد بدون اینکه ترسی از آسیب به دندان وجود داشته باشد بیمار را بدون روکش موقت راهی منزل کرد.

اگر این تراش بسیار جزئی در لومینیرز های کم تراش و بدون تراش ایجاد نشود موجب می شود یک سطح اضافی بر سطح دندان تحمیل شود و محل اتصال موجب تجمع باکتری ها و تحلیل لثه، ملتهب شدن لثه، گیر کردن مواد غذایی و حتی پوسیدگی دندان شود.

بازسازی کامل دندان_های از دست رفته با روکش_های سرامیکی بر پایه ایمپلنت-

کامپوزیت ونیرها

کامپوزیت ونیر ۱۰ دندان فک بالا - بدون تراش

علی رغم چیزی که در ذهن همه ما ایجاد شده مواد کامپوزیت ها نازیبا، بد و برجسته ای نیستند. بسیاری از دندانپزشکان زیبایی و ترمیمی دندان از این مواد برای درمان های زیبایی از آنها استفاده می کنند. اما اگر درمان با کامپوزیت دندان با تکنیک درستی  پیش برود بدون توجه به برند آن، ملاحظات و تکنیک های آن رعایت شوند قطعا می توان با کامپوزیت ها نتایج بسیار خوبی داشت. تغییر رنگ ها و فرسودگی ها در اثر سایش یا مسواک زدن یا با غذا خوردن و ضرباتی که در اثر جویدن به کامپوزیت ها وارد می شود بعد از مدتی مشاهده می شود که رنگ مواد غذایی را جذب می کنند. البته مدت زنان این مشکل به کار دندانپزشک زیبایی و نوع موادی که مصرف می کند و تکنیک هایی که برای پالیش آن به کار می برد دارد.

باید توجه داشت که هر یک از این روش ها جایگاه خود را دارد و اگر در جایگاه خود به کار نرود می توان مضر و مخرب باشد.

کلام آخر

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی یکی از شاخه های دندانپزشکی می باشد که  این شاخه علاوه بر توجه به زیبایی ظاهری دندان ها به بهبود عملکرد لثه و دندان ها می پردازد. اما در این میان ممکن است برخی از افراد در انتخاب بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در تهران به هنگام جستجوی دندانپزشک مورد نظر خود دچار مشکل و سردرگمی شوند. اما با کمی جستجو و تحقیق در مورد نحوه کار و اطلاع از نحوه درمان، رعایت یا عدم رعایت استانداردهای لازم در طی درمان از سوی دندانپزشک زیبایی می توان به راحتی دندانپزشک مورد نظر را انتخاب کرد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *