دکتر امیر مقدادی » پروتز های دندانی » آیا گذاشتن روکش برای دندان های شیری ضروری است؟

آیا گذاشتن روکش برای دندان های شیری ضروری است؟

روکش-دندان-شیری-کودکان
آنچه می خوانید...

روکش های دندانی (همچنین به عنوان کلاهک شناخته می شوند) پوشش های محافظ و کاربردی دندان هستند که روی دندان های آسیب دیده قرار می گیرند. اگر کودک حفره های بزرگی روی دندان هایش پیدا کرده باشد که با پرکردن سنتی قابل رفع نیست، یا دندان شیری (شیری) کنده شده یا به درستی رشد نمی کند، ممکن است دندانپزشک به کودک روکش توصیه کند.

هدف از تاج دندان محافظت و حمایت از دندان در مواقعی که پرکردن کافی نیست و محافظت از سایر نواحی دهان در برابر عفونت بیشتر است. روکش‌ها مانند یک دندان طبیعی عمل می‌کنند و درمان ترمیم تاج شامل برداشتن تمام قسمت‌های آسیب‌دیده یا عفونی دندان آسیب‌دیده و مهر و موم کردن تاج روی آن با یک چسب قوی اما قابل انعطاف است.

روکش های دندانی به گونه ای طراحی شده اند که طول عمر طبیعی دندان را حفظ کنند. آنها بسیار بادوام هستند و به گونه ای طراحی شده اند که با دندان های دیگر کودک شما مطابقت داشته باشند تا از رشد سالم حمایت کنند.

چرا روکش ها برای دندان های کودکان توصیه می شود؟

اگر کودک شما پوسیدگی قابل توجهی از دندان را تجربه می کند و دندان های کودک شما به اندازه کافی برای پرکردن محکم نیستند یا دندان خرد شده باشد، دندانپزشک روکش دندان را توصیه می کند.

ممکن است یکی از آن روش هایی باشد که والدین از آن وحشت دارند، اما استفاده از روکش از پوسیدگی بیشتر دندان آسیب دیده جلوگیری می کند و از دندان های دیگر محافظت می کند. در صورت نیاز، درمان اصلاحی دندان برای کودکان از سنین پایین توصیه می شود.

روکش دندان های شیری دقیقا چگونه کار می کند؟

اول از همه، ریشه دندان‌های شیری به‌عنوان مکان‌هایی برای دندان‌های دائمی عمل می‌کند و جایی برای رویش دندان‌های بالغ باقی می‌گذارد. زمانی که دندان شیری خیلی زود از دست می‌رود، دندان‌های بالغ به احتمال زیاد در نقاط نامناسب یا زوایای اشتباه در می‌آیند. این می تواند باعث شود که کودک شما مشکلات ارتودنسی بیشتری نسبت به آنچه در غیر این صورت ممکن است داشته باشد، تجربه کند.

دندان های شیری نیز نقش بسیار مهمی در رشد میوفیسیال دارند. دندان های شیری کودک شما استخوان آلوئولی (فک) را تحریک می کند و رشد مناسب را تضمین می کند. هنگامی که آن دندان ها خیلی زود از دست می روند، بر الگوی رشد فک و ساختارهای دهان تأثیر می گذارد. این می تواند باعث مشکلات ارتودنسی، آپنه خواب و سایر مشکلات سلامتی شود.

سه دلیل اصلی وجود دارد که دندانپزشک از روکش دندان استفاده می کند:

دلیل 1: دندان های شیری پایه دندان های دائمی هستند.

تاج گذاری نه تنها به کودک شما امکان می دهد تا دندان های شیری خود را ترمیم و حفظ کند، بلکه تضمین می کند که دندان های دائمی آنها سالم و قوی شوند. گاهی اوقات تاج دندان برای بازگرداندن دندان ها به عملکرد لازم است و ترمیم دندان های شیری به اندازه ترمیم دندان های دائمی مهم است. مطالعات نشان می دهد که اگر کودکی دندان های شیری محکم و سالمی داشته باشد، کمتر با دندان های دائمی خود دچار مشکل می شود.

دلیل 2: روکش ها ممکن است روی دندان های شیری به شدت پوسیده استفاده شوند.

به همین ترتیب، نگه داشتن دندان های شیری قوی و سالم تا زمانی که آماده بیرون آمدن شوند، از عوارض ارتودنسی جلوگیری می کند، درمان پوسیدگی دندان های شیری به کاهش میزان پوسیدگی دندان های دائمی کمک می کند.

دلیل 3: روکش ممکن است برای دندان های شکسته یا شکسته استفاده شود.

کودکان بیشتر از بزرگسالان مستعد افتادن، آسیب دیدن و شکستن دندان هستند. در واقع نیمی از کودکان دچار نوعی آسیب به دندان می شوند و بیشتر آسیب ها و حوادث دندانی در کودکان و نوجوانان اتفاق می افتد.

برخی از علل متداول آسیب های دندانی عبارتند از گاز گرفتن غذاهای سفت، گاز گرفتن اقلامی که نباید گاز گرفته شوند (مانند یخ یا آب نبات سفت). روکش ها همیشه برای آسیب های عمده دندان ضروری هستند. اگر آسیب خفیف به نظر می رسد، هنوز مهم است که به دندانپزشک خود مراجعه کرده و آن را بررسی کنید.

روکش‌ها دندان‌های شیری را به عملکرد اولیه خود بازمی‌گردانند و تا زمانی که دندان‌های شیری بیفتند دوام می‌آورند. دندان‌های شیری فرزندتان به او کمک می‌کند در سال‌های حیاتی رشد، درست غذا بخورد و صحبت کند، و مراقبت از آن‌ها به اندازه دندان‌های دائمی اهمیت دارد.

مانند تمام درمان‌های دندانپزشکی کودکان، دندانپزشک شما بهترین اقدام را با توجه به نیاز کودکتان به شما توصیه می‌کند، اما در نهایت این تصمیم والدین است که آیا درمانی انجام شود یا خیر.

اگر در مورد روکش برای سلامت دندان کودک خود نگرانی دارید یا در مورد پوسیدگی دندان نوزاد سؤالی دارید، با مطب دندانپزشکی دکتر امیر مقدادی تماس بگیرید و یک قرار ملاقات رزرو کنید.

نوع تاج دندان شیری چیست؟

روکش یا روکش دندان از سلامت دهان در دندان های شیری حمایت می کند. دندانپزشکان اطفال فقط نوعی روکش را توصیه می کنند که به طور مناسب از رشد طبیعی دندان های شیرخوار پشتیبانی کند.

همه انواع تاج ها به طور محکم در جای خود قرار می گیرند، اما اجازه می دهند تا درجه ای از انعطاف پذیری برای تطبیق خط فک در حال رشد و گسترش کودک شما فراهم شود.

چه زمانی قرار دادن تاج روی دندان های شیری ضروری است؟

اگر حفره قابل توجهی پیدا شود یا دندان کنده شده باشد و نیاز به ترمیم داشته باشد، دندانپزشک ممکن است روکش دندان شیری را توصیه کند.

دندان های شیری دائمی نیستند؛ بنابراین مینای دندان نازک‌تر و ضعیف‌تر از دندان‌های بالغ است و پالپ داخل دندان رشد کمتری دارد. به طور کلی، دندان های شیری در برابر گسترش پوسیدگی بسیار آسیب پذیرتر هستند و ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

استفاده از روکش روی دندان های شیری به ادامه رشد کل دهان کمک می کند و به رشد صحبت کردن و غذا خوردن کمک می کند.

نتیجه گیری

دندان‌های شیری با دندان‌های بزرگسالان کمی متفاوت هستند – نرم‌تر و مینای دندان نازک‌تر است. حفره ها اساساً در دندان های شیری مانند دندان های بالغ عمل می کنند. یعنی تکه های غذا و شکر به اسید تبدیل می شود که مینای دندان را فرسایش می دهد و پوسیدگی گسترش می یابد. اما به دلیل تفاوت مینای دندان های شیری، این پوسیدگی سریعتر پخش می شود. اگر دندان شیری پوسیده تحت درمان فوری قرار نگیرد، پوسیدگی نه تنها به دندان‌های مجاور، بلکه به دندان‌های دائمی زیر آنها نیز سرایت می‌کند، زیرا دندان‌های دائمی بسیار نزدیک به ریشه دندان‌های شیری رشد می‌کنند.

نکته اصلی این است که درمان پوسیدگی در دندان های شیری به همان اندازه که برای دندان های بزرگسال اهمیت دارد، اهمیت دارد. گاهی اوقات هنگامی که دندان شیری دارای حفره بسیار بزرگی است، پرکردن دندان نمی تواند دندان را ترمیم کند و روکش لازم است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *