دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » از روکش PFM برای چه دندان هایی استفاده می شود؟

از روکش PFM برای چه دندان هایی استفاده می شود؟

روکش-دندان-PFM
آنچه می خوانید...

روکش PFM نوعی روکش دندان است که از دو ماده چینی و فلز ساخته شده است. قسمت چینی روکش برای دادن رنگ طبیعی دندان به روکش استفاده می شود، در حالی که از قسمت فلزی برای استحکام و دوام استفاده می شود. روکش های PFM اغلب برای ترمیم دندان های آسیب دیده یا پوسیده استفاده می شوند. همچنین می‌توان از آن‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌های بدشکل یا تغییر رنگ استفاده کرد. اگر فکر می کنید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر، در این نوشتار یک راهنمای مختصر برای کمک به شما آورده شده است.

کاربرد روکش PFM چیست؟

روکش های PFM به طور کلی حیاتی ترین نوع روکش دندان در نظر گرفته می شوند و اغلب برای دندان هایی که تحت فشار زیادی هستند مانند دندان های آسیاب استفاده می شود. آنها همچنین اغلب برای دندان هایی استفاده می شوند که هنگام لبخند زدن قابل مشاهده هستند، زیرا می توانند نتیجه ای بسیار طبیعی ارائه دهند.

بسته به ناحیه روی دندان بیمار، لایه چینی می تواند از 1.5 میلی متر تا 2 میلی متر ضخامت داشته باشد. پرسلن همچنین نقش ظاهری طبیعی به دندان ها را ایفا می کند. PFM به ساخت دستگاه های عالی برای ترمیم دندان کمک می کند و تعادل قابل توجهی بین زیبایی و استحکام ایجاد می کند.

روکش PFM ابتدا با برداشتن قالب از دندانی که قرار است ترمیم شود ساخته می شود. سپس از این قالب برای ساختن مدلی از دندان استفاده می شود که برای ایجاد تاج استفاده می شود. سپس تاج با ترکیب چینی با فلز ساخته می شود. پرسلن با رنگ طبیعی دندان مطابقت دارد و از فلز برای استحکام تاج استفاده می شود. هنگامی که روکش ساخته شد، روی دندان نصب می شود و در جای خود سیمان می شود.

برای روکش دندان PFM به چند جلسه نیاز است؟

یک روکش فلزی ذوب شده چینی به حداقل دو جلسه با دندانپزشک نیاز دارد. در اولین ویزیت دندان برای ترمیم آماده می شود و قالب دندان گرفته می شود و برای ریخته گری تاج به آزمایشگاه ارسال می شود. تاج در بازدید دوم در جای خود ثابت می شود.

مزایا و معایب روکش دندانی PFM

روکش‌های PFM انتخابی محبوب برای روکش‌های دندانی هستند، زیرا مزایای متعددی از جمله مقرون‌به‌صرفه بودن، بادوام بودن و محافظت بی‌نظیر را ارائه می‌دهند. فونداسیون فلزی در مقایسه با روکش‌های چینی استحکام و دوام می‌افزاید. بنابراین برای دندان های عقبی که نیروی زیادی برای جویدن نیاز است باید مقاومت لازم را داشته باشد. این ترکیب فلز و سرامیک نیز برای ترمیم های طبیعی به عنوان بهترین ترکیب پس از پرسلن در نظر گرفته می شود. این باعث می شود که برای دندان های جلو نیز مناسب باشد. در موارد نادر، رویه چینی ممکن است آسیب ببیند، اما این می تواند ترمیم شود و بر پایداری ذاتی ترمیم تأثیری نمی گذارد. این به این دلیل است که پایه فلزی همچنان ساختار را پشتیبانی می کند. به طور معمول، در صورت تخریب گسترده ساختار دندان ناشی از پوسیدگی دندان عمیق یا حتی ترمیم های قبلی ناموفق، این انتخاب ارجح است. با این حال، نیاز به کاهش بیش از حد دندان دارد و ممکن است برای بیماران با پالپ بزرگ مناسب نباشد.

 معرفی روش‌های جدیدتر در ساخت این روکش‌ها، احتمال نمایان شدن خط سیاه در روکش‌های فلزی ذوب شده چینی را به حداقل رسانده است. این بزرگترین نگرانی را تا آنجا که به جنبه زیبایی شناختی مربوط می شود، از بین برده است. علاوه بر این، تطبیق دقیق و رنگ آن می‌تواند نتایج زیبایی را به دست آورد که قابل مقایسه با یک ترمیم تمام سرامیکی است. بنابراین هنوز هم گزینه ارجح است اگرچه سایر مواد روکش ممکن است مورد استفاده قرار گرفته باشند.

بیشتر بخوانید: درمان شکستگی دندان

روکش های PFM مقرون به صرفه هستند

روکش های PFM نسبت به سایر انواع روکش های دندان مانند روکش های تمام سرامیکی گزینه مقرون به صرفه تری هستند. این به این دلیل است که روکش‌های PFM از سرامیک و فلز ساخته شده‌اند که هزینه تولید آنها را کمتر می‌کند.

تاج های PFM بادوام هستند

روکش های PFM نیز گزینه ای بادوام برای روکش های دندانی هستند. جزء فلزی تاج به تقویت تاج و دوام بیشتر آن کمک می کند. این بدان معناست که روکش‌های PFM با مراقبت مناسب می‌توانند سال‌های زیادی دوام بیاورند – گاهی حتی تا آخر عمر.

تاج های PFM محافظت منحصر به فردی را ارائه می دهند

تاج های PFM نیز محافظت بی نظیری را ارائه می دهند. جزء فلزی روکش به محافظت از دندان در برابر سایش و پارگی کمک می کند. علاوه بر این، قسمت سرامیکی روکش به محافظت از دندان در برابر لکه و تغییر رنگ کمک می کند.

تاج های PFM ظاهری طبیعی دارند

قسمت چینی روکش PFM را می توان برای هماهنگی با رنگ طبیعی دندان های بیمار تغییر داد. این به آنها ظاهر بسیار طبیعی تری نسبت به سایر انواع تاج می دهد.

روکش های PFM حساسیت دندان را کاهش می دهند

روکش های PFM نسبت به سایر انواع روکش کمتر باعث ایجاد حساسیت دندان می شوند. این به این دلیل است که قسمت فلزی تاج به جلوگیری از محرک هایی که می توانند باعث حساس شدن دندان شوند کمک می کند.

روکش های PFM خطر واکنش های آلرژیک را کاهش می دهند

روکش های PFM از موادی ساخته می شوند که احتمال کمتری ایجاد واکنش آلرژیک دارند. این برای افرادی که به فلزات خاصی مانند نیکل حساسیت دارند، مهم است.

نتیجه گیری

بدیهی است که داشتن تاج PFM مزایای زیادی دارد. نه تنها استحکام و دوام برتر را ارائه می دهد، بلکه به بیمار این توانایی را می دهد که لبخندی طبیعی تر داشته باشد. روکش های PFM انتخاب خوبی برای بیمارانی است که به دنبال راه حلی طولانی مدت برای مشکلات دندانی خود هستند.

اگر می خواهید درباره آماده سازی تاج PFM بیشتر بدانید، با مطب دکتر امیر مقدادی تماس بگیرید.

منبع:

https://www.vitalitytechllc.com/pfm-crown-benefit

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *