دکتر امیر مقدادی » پروتز های دندانی » سن مناسب ایمپلنت دندان چگونه تعیین می‌شود؟

سن مناسب ایمپلنت دندان چگونه تعیین می‌شود؟

سن-مناسب-ایمپلنت
آنچه می خوانید...

سن مناسب ایمپلنت دندان یکی از مهمترین فاکتور‌ها برای انجام این روش درمانی و ترمیمی دندان‌ها به شمار می‌آید. ایمپلنت‌ها جایگزین مصنوعی برای دندان‌های طبیعی هستند که امروزه به عنوان یک درمان ماندگار و استاندارد شناخته می‌شود. اما برای تعیین سن مناسب ایمپلنت، فاکتورهای مختلفی دخیل هستند در ادامه این مقاله به بررسی سن مناسب برای ایمپلنت دندان خواهیم پرداخت.

سن-مناسب-ایمپلنت-دندان

بیشتر بخوانید: هزینه ایمپلنت دندان

سن مناسب ایمپلنت دندان چقدر است؟ 

برای انجام ایمپلنت دندان فرد باید به مرحله نهایی رشد کامل استخوان‌ها رسیده باشد. اگر پیش تکامل دوره بلوغ استخوانی از ایمپلنت‌های دندان استفاده شود ممکن است رشد استخوان‌های فک را دچار اختلال کرده و به ظاهر فرد آسیب وارد کند. همچنین طول عمر ایمپلنت‌ها را کاهش داده و عوارضی متعددی به همراه داشته باشد.

بلوغ اسکلتی افراد تا سن 18 – 20 سالگی کامل می‌شود. بنابراین نوجوانان زیر 18 سال گزینه مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند.

شرایط سنی مناسب ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان برای تمام بزرگسالانی که دندان های خود را از دست داده اند می تواند کمک کننده باشد. اما محدودیت‌های سنی برای این افراد نیز وجود دارد. زیرا با افزایش سن انجام ایمپلنت می‌تواند نتایج مثبت در پیش نداشته باشد. بسیاری از دندانپزشکان سن مناسب برای انجام ایمپلنت دندان را بازه زمانی بین 18 تا 85 سال، می‌دانند.

ایمپلنت دندان خطر خاصی در پیش ندارد تنها در افراد بسیار مسن ممکن است روند بهبود و نتیجه ایمپلنت دندان موفقیت آمیز نبوده و با ریسک همراه باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه ایمپلنت فوری

عوارض سن نامناسب ایمپلنت

عدم رعایت سن مناسب برای ایمپلنت می تواند عوارض بالقوه‌ای به دنبال داشته باشد که این عوارض شامل موارد زیر است:

·    ایجاد مشکل در هنگام گاز گرفتن

·   به وجود آمدن فاصله بین دندان‌ها

·   نابودی استخوان‌های اطراف ایمپلنت

·   بروز ناهنجاری‌های ظاهری در ناحیه جمجمه و صورت

دندان پزشک متخصص برای تعیین سن مناسب ایمپلنت دندان با انجام عکسبرداری توسط اشعه ایکس و سایر ارزیابی‌ها، رشد اسکلتی فرد را بررسی می‌کند تا از عوارض احتمالی پیشگیری شود.

ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

علاوه بر محدودیت سنی برخی عوامل دیگر موجب می‌شود تا انجام ایمپلنت دندان برای برخی افراد امکان پذیر نباشد در ادامه به ویژگی‌های که افراد را از انجام ایمپلنت منع می‌کند،اشاره خواهیم کرد:

ضعف سیستم ایمنی

ضعف سیستم ایمنی موجب می‌شود افراد گزینه مناسبی برای انجام ایمپلنت دندان نباشند.

نقص ایمنی؛ بدن را در برابر بیماری ها آسیب پذیر می‌کند. بنابراین اگر افراد که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، ایمپلنت دندان انجام دهند روند بهبود زخم در آنان طولانی شده و  ریسک عفونت بالا می‌رود.

وضعیت سلامت دهان و دندان

افرادی که از سلامت کافی دهان و دندان برخوردار نیستند، کاندیدای مناسبی برای انجام ایمپلنت دندان نخواهند بود. زیرا بیماری‌های دهان و دندان و عفونت‌های لثه، نتایج ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن را بی‌فایده می‌کنند.

عادت‌های بد

برخی عادت‌های غلط موجب می‌شود فرد گزینه مناسبی برای انجام ایمپلنت نباشد به طور مثال: برخی از دندانپزشکان افراد سیگاری را کاندیدای ایده آلی برای ایمپلنت دندان نمی‌دانند. زیرا عادت سیگار کشیدن روند بهبودی را مختل می‌کند و فرد را مستعد عفونت می کند. همچنین طول عمر و ماندگاری ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ایمپلنت-دندان-برای-چه-افرادی-مناسب-نیست؟

بیشتر بخوانید: پروتز متحرک دندان

 بهترین سن برای ایمپلنت دندان

حداقل سن مناسب برای انجام ایمپلنت دندان، بالای 18 سال است زیرا در این سن تقریبا رشد اسکلتی فرد کامل می‌شود. تعیین تکامل رشد اسکلتی فرد توسط دندان پزشک و با  عکسبرداری و انجام می شود. همچنین در افراد مسن آنچه که اهمیت دارد و در اولویت قرار می‌گیرد شامل: نتیجه بخشی ایمپلنت، روند بهبود زخم ، تحمل جسمانی جراحی و…است.

سوالات متداول

 نتیجه گیری

تعیین سن مناسب ایمپلنت دندان به تکامل رشد فرد بستگی دارد اما به طور کلی برای انجام ایمپلنت محدودیت سنی بالای وجود ندارد. اما بالای 18 سال بودن از الزامات انجام این روش درمانی است. زیرا استخوان‌های افراد زیر 18 سال هنوز در حال رشد است و با انجام ایمپلنت در این سن ممکن است نتایج مطلوب حاصل نشده و عوارضی بسیاری به دنبال داشته باشد. بنابراین برای تعیین اینکه آیا کاندید مناسبی برای انجام ایمپلنت هستید یا خیر به دندان پزشک متخصص مراجعه کنید تا در این زمینه مورد ارزیابی قرار بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *