چگونه نخ دندان بکشیم؟

چگونه-نخ-دندان-بکشیم-
آنچه می خوانید...

نخ دندان کشیدن به صورت منظم نقش مهمی در بهداشت دهان و دندان دارد. وقتی نخ دندان کشیدن را کنار می گذارید، بین دندان ها و در امتداد خط لثه شما پلاک ایجاد می شود. با گذشت زمان، این امر می تواند خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش دهد. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا پاک کننده های بین دندانی مانند نخ دندان نقش حیاتی در از بین بردن پلاک و باقی مانده از مناطقی که مسواک نمی تواند به آن ها برسد، دارد.

مزایای استفاده از نخ دندان چیست؟

بیرون آوردن یک تکه پاپ کورن یا برداشتن مقداری اسفناج باقیمانده از بین دندان ها احساس بسیار خوبی دارد. اما، علاوه بر اینکه به دندان ‌ها و لثه‌ ها کمک می‌کند تا ظاهر و احساس خوبی داشته باشند، استفاده از نخ دندان فواید بسیار دیگری نیز دارد. بیایید با جزئیات بیشتری به این مزایا نگاه کنیم:

از شر پلاک خلاص می شوید

پلاک دندان به لایه ای نازک و چسبناک گفته می‌ شود که حاوی میلیون ها باکتری است که به سطح دندان‌ های شما می‌ چسبد. پلاک ها اطراف و بین دندان ها و در امتداد خط لثه جمع می شود. زمانی که باکتری های موجود در دهان با غذاها و نوشیدنی های نشاسته ای یا شیرین مخلوط می شوند، پلاک روی دندان ها و اطراف آن ایجاد می شود. این باکتری ها اسیدهایی آزاد می کنند که کربوهیدرات ها را تجزیه می کنند. اگر دندان ‌هایتان را مسواک نمی ‌زنید، باکتری‌ها، اسیدها و کربوهیدرات‌ ها می‌توانند با هم ترکیب شوند و لایه‌ای از پلاک روی دندان‌ ها و دور لثه ‌تان و اطراف آن تشکیل دهند. باکتری های موجود در پلاک می توانند اسیدهایی را آزاد کنند که به مینای دندان شما حمله می کنند. اگر این اسیدها با مسواک زدن و نخ دندان برداشته نشوند، به مرور زمان منجر به ایجاد حفره (کرم خوردگی) می شود. علاوه بر این، تجمع پلاک می تواند سفت شده و به جرم تبدیل شود که در امتداد خط لثه جمع می شود. به گفتهADA، وقتی این اتفاق می افتد، خطر ابتلا به بیماری لثه افزایش می یابد. نخ دندان کشیدن به طور منظم می تواند به حذف ذرات غذا از اطراف دندان ها و همچنین پلاک هایی که بین دندان های شما ایجاد می شود کمک کند.

خطر ایجاد حفره را کاهش می دهد

پوسیدگی دندان می تواند منجر به ایجاد حفره شود که باعث ایجاد یک باز یا سوراخ کوچک در سطح سخت دندان شما به نام مینای دندان می شود. اگرچه این فرآیند زمان بر است، اما هرچه پلاک بیشتری روی مینای دندان داشته باشید، خطر ایجاد حفره در شما بیشتر می شود. نخ دندان کشیدن بین دندان‌ ها حداقل یک بار در روز می‌تواند به خلاص شدن از شر ذرات غذای پنهان و تجمع پلاک کمک کند و خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

به پیشگیری از بیماری لثه کمک می کند

ژنژیویت یا التهاب لثه مرحله اولیه بیماری لثه است. یکی از اولین علائم التهاب لثه، التهاب اطراف لثه است. همچنین ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه های شما خونریزی کند. اگر التهاب لثه درمان نشود، می تواند منجر به عفونت جدی تری به نام پریودنتیت شود. این عارضه می تواند باعث شود لثه های شما عقب بروند یا از دندان ها فاصله بگیرند. دندان های شما ممکن است تکیه گاه استخوانی خود را از دست داده و لق شوند. در صورت عدم درمان، پریودنتیت می تواند یک پاسخ التهابی در سراسر بدن شما ایجاد کند. مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری لثه کمک کند. جرم گیری که توسط دندانپزشک شما هر 6 ماه یکبار انجام می شود نیز می تواند به حفظ سلامت لثه کمک کند.

بوی بد دهان را کاهش می دهد

بوی بد دهان (هالیتوزیس) یک مشکل رایج است. اما نخ دندان کشیدن یکی از ابزارهایی است که می توانید از آن برای جلوگیری از بوی بد دهان استفاده کنید. هنگامی که غذا بین دندان های شما گیر می کند، به آرامی شروع به پوسیدگی می کند. اگر ذرات غذا را از بین نبرید، می تواند باعث ایجاد بوی بد در شما شود. همچنین، اگر پلاک در اطراف یا بین دندان های شما ایجاد شود و شروع به فرسایش مینای دندان کند، می تواند باعث ایجاد حفره و بیماری لثه شود که به بوی بد دهان کمک می کند.

ممکن است به سلامت قلب شما کمک کند

بهداشت خوب و متناسب دندان فقط به دندان ها و لثه های شما کمک نمی کند. ممکن است برای سلامت قلب شما نیز مفید باشد. بر اساس یک مطالعه و پژوهش بزرگ در سال 2019، شرکت کنندگانی که استانداردهای بالایی از بهداشت دهان و دندان را رعایت می کردند، در معرض کاهش خطر فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی بودند. به گفته منبع مورد اعتماد انجمن قلب آمریکا، ارتباط بین سلامت دهان و سلامت قلب ممکن است بیشتر با ارتباط بین سلامت دهان و سلامت کلی بدن شما ارتباط داشته باشد. صرف نظر از این، نخ دندان کشیدن یک راه ساده و کم هزینه برای کمک به افزایش بهداشت دهان و دندان و همچنین سلامت کلی بدن است.

بیشتر بخوانید: جرمگیری دندان

چند وقت یکبار و چه زمانی باید از نخ دندان استفاده کرد؟

 ADAتوصیه می کند دندان های خود را به مدت 2 دقیقه دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برخی از افراد ترجیح می دهند در طول برنامه صبحگاهی خود از نخ دندان استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند تنها قبل از خواب مسواک بزنند. به طور کلی توصیه می شود قبل از مسواک زدن دندان های خود را نخ دندان بکشید. وقتی نخ دندان می کشید، معمولاً ذرات غذا و پلاک اطراف دندان هایتان را رها می کنید. مسواک زدن به حذف پلاک و ذراتی که از روی دندان ها و خط لثه خود برداشته اید کمک می کند.

انواع نخ دندان

نخ دندان استاندارد به طور کلی در دو نوع وجود دارد: مومی و بدون موم. انتخاب بین این دو اغلب به ترجیح شخصی بستگی دارد، به ویژه از آنجایی که ADA ادعا می کند تفاوتی بین اثربخشی این دو نوع وجود ندارد. اگر دندان‌های شما به هم نزدیک ‌تر هستند، یک پوشش مومی ممکن است ورود به آن فضاهای تنگ را آسان ‌تر کند. نخ دندان همچنین به صورت نواری عرضه می‌شود که پهن ‌تر و مسطح ‌تر است و در صورت وجود شکاف در دندان‌ هایتان به خوبی عمل می‌کند.

چه چیزهای دیگری برای سلامت دندان مهم است؟

نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز تنها یک مرحله از یک روال بهداشت دهان و دندان سالم است. برای سلامت دندان ها، باید موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

  • دندان های خود را حداقل دو بار در روز با حرکات دایره وار و ملایم مسواک بزنید.
  • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • برای جلوگیری از آسیب لثه از یک مسواک نرم استفاده کنید.
  • به خاطر داشته باشید که برای از بین بردن باکتری ها، زبان خود را مسواک بزنید.
  • استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید توصیه می شود.
  • مسواک یا سر مسواک خود را هر 3 تا 4 ماه یکبار تعویض کنید.
  • بعد از خوردن غذا یا نوشیدنی شیرین، یک لیوان آب بنوشید تا به از بین بردن هرگونه قند یا ذرات غذا روی دندان ها و لثه ها کمک کند.
  • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد و مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را محدود کنید.
  • دو بار در سال برای تمیز کردن و معاینات معمول به دندانپزشک مراجعه کنید.

نتیجه گیری

نخ دندان کشیدن به طور منظم بخش مهمی از روال سلامت دندان شما است. علاوه بر از بین بردن مواد غذایی باقی مانده از بین دندان ها، نخ دندان کشیدن منظم چندین مزیت مهم دیگر نیز دارد. با حذف ذرات غذا و جلوگیری از تشکیل پلاک، نخ دندان کشیدن هر روز ممکن است خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش دهد. نخ دندان کشیدن همچنین می تواند از پوسیدگی بین دندان های شما جلوگیری کند که به نوبه خود ممکن است به جلوگیری از بوی بد دهان نیز کمک کند. برخی شواهد همچنین نشان می دهد که مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن ممکن است خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهد. سعی کنید حداقل یک بار در روز، ترجیحا قبل از مسواک زدن، از نخ دندان استفاده کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/benefits-of-flossing#:~:text=Flossing%20is%20an%20important%20oral,to%20cavities%20and%20gum%20disease

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *