دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » طول عمر لمینت های سرامیکی چقدر است؟

طول عمر لمینت های سرامیکی چقدر است؟

طول-عمر-لمینت-های-سرامیکی
آنچه می خوانید...

ونیرها یک پوسته نازک سرامیکی است که جز یکی از روش های زیبایی در دندانپزشکی است که به بهبود ظاهر دندان های افراد کمک می کند. از این ونیرهای سرامیکی در اصلاح لبخند استفاده می شوند. معمولا افرادی که دندان های آنها دچار لک شده است یا تغییر رنگ یافته می توانند از این روش سود ببرند. همچنین ونیرهای سرامیکی می توانند برای کمک به بهبود فاصله بین دندان ها با از بین بردن شکاف ها استفاده شوند و می توان از آنها برای پنهان کردن ترک یا شکستگی ها و بهبود ظاهر دندان های بیش از حد فرسوده استفاده کرد. این روکش های دندانی معمولاً از پرسلن ساخته می شوند و با مراقبت خوب تخمین زده می شود که حداقل ده سال عمر می کنند. در این نوشتار نگاهی به نوع روکش های سرامیکی دندان، مدت زمان ماندگاری آنها و اینکه آیا می توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند، می اندازیم.

لمینت سرامیکی یا چینی چیست؟

روکش های چینی محبوب ترین نوع روکش برای دندان ها هستند. روکش های پرسلن با ظاهر دندان های طبیعی مطابقت دارد و بهترین نتایج بصری را به همراه دارد. همچنین در برابر لکه شدن مقاوم، ماندگار و بادوام هستند و برای اکثر افراد انتخابی عالی هستند.

روکش های چینی گران تر از روکش های ساخته شده از رزین کامپوزیت هستند، اما هر دندانی در دهان شما نیازی به روکش ندارد. از آنجایی که اینها برای بهبود ظاهر لبخند شما طراحی شده اند، ممکن است فقط به روکش روی دندان های لکه دار، تراشیده یا فرسوده نیاز داشته باشید. معمولاً روکش‌ها روی هشت دندان جلویی قرار می‌گیرند.

جایگزین های لمینت های سرامیکی چقدره و چند سال دوام می آورند؟

علاوه بر روکش های از جنس پرسلن، می توانید ونیرهای کامپوزیت یا ونیرهای بدون آماده سازی را انتخاب کنید. ونیرهای کامپوزیت از رزین ساخته می شوند و هزینه کمتری نسبت به ونیرهای چینی دارند. با این حال، آنها معمولاً فقط حدود پنج سال دوام می آورند.

روکش‌های بدون آماده‌سازی، مانند لومینیرز، گزینه‌ای با آمادگی کم هستند که از لمینت بسیار نازک ساخته شده‌اند. در حالی که روکش‌های دیگر نیاز به آماده‌سازی دندان و برداشتن سطح دندان دارند، روکش‌های بدون آماده‌سازی غیرتهاجمی تر هستند و سریع‌تر روی دندان ها قرار می گیرند، زیرا شامل تراشیدن بیش از حد دندان نمی شوند.

لمینیت و روکش_های E.Max برای دندان_های جلویی بسیار نازک تر ، زیباتر و با دوام تر از سایر مواد هستند
التهاب شدید لثه به علت روکش_های نامناسب- جراحی لثه با استفاده از لیزر دایود - روکش_های E.Max جایگزین روکش_های قبلی شدند.-min

طول عمر ونیرهای سرامیکی چقدر است؟

در حالی که روکش‌های دندانی مادام‌العمر دوام نمی‌آورند، می‌توانید انتظار داشته باشید که روکش‌های دندانی چینی شما با مراقبت مناسب 10 سال یا بیشتر عمر کنند. در برخی موارد، ونیرهای چینی تا 20 سال دوام دارند. به طور کلی، اکثر مردم می توانند انتظار داشته باشند که روکش های آنها بین 5 تا 20 سال، بسته به نوع مواد و مراقبت از دهان، دوام داشته باشد.

  • ماندگاری روکش پرسلن – 10 تا 15 سال
  • ماندگاری کامپوزیت ونیر – 5 سال یا بیشتر
  • روکش ونیر بدون آماده سازی – 10 تا 15 سال

چرا ونیرهای چینی نیاز به تعویض دارند؟

ونیرهای از جنس پرسلن بادوام هستند، اما در طول زمان مانند دندان‌های طبیعی بشکند، لب پر و دچار لک شود. (اگرچه روکش‌های چینی متفاوت از دندان‌های طبیعی رنگ می‌گیرند).

عادات بد، مانند گاز گرفتن اجسام سخت یا مصرف نوشیدنی های تیره رنگ می تواند طول عمر لمینت های سرامیکی را کاهش دهد. عقب‌رفتن لثه‌ها می‌تواند منجر به لک شدن (یک خط قهوه‌ای نازک) و تجمع باکتری در اطراف خط چسب روکش‌ها شود. هنگامی که دندان ها شروع به جابجایی می کنند، پیوند با روکش ها را نیز شل می شوند، در حالی که دندان های طبیعی زیر روکش ها نیز ممکن است دچار پوسیدگی و از دست دادن دندان شوند.

نکاتی برای ماندگاری بیشتر ونیرهای سرامیکی

  • برای اینکه ونیرهای شما ماندگاری طولانی داشته باشند، دندانپزشکان توصیه می کنند روال مراقبت از لمینت دندان و دهان خود را کامل کنید و مراقب آنچه می خورید و می نوشید باشید.
  • از خوردن غذاهای فوق العاده سفت که ممکن است به پرسلن روکش شما آسیب برساند، خودداری کنید.
  • مقدار نوشیدنی ها و غذاهای تیره رنگی را که مصرف می کنید کاهش دهید و به یاد داشته باشید که پس از مصرف غذاها و نوشیدنی های لکه زا، دهان خود را با آب بشویید.
  • دندان قروچه نکنید و برای جلوگیری از دندان قروچه در شب اقدامات لازم را انجام دهید.
  • اگر سیگار می کشید، اکنون زمان خوبی برای ترک است. نیکوتین می تواند ونیرهای شما را لکه دار کند، درست مانند دندان های شما.
  • به خاطر داشته باشید که حداقل دو بار در سال برای تمیز کردن به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  • روال دندانپزشکی سالمی را حفظ کنید، دو بار مسواک زدن و یک بار نخ دندان کشیدن در روز.

تعویض لمینت های سرامیکی

لمینت های دندان معمولا دائمی در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که همیشه به این روکش ها نیاز خواهید داشت. این به این دلیل است که برای لمینت های سرامیکی بخش کوچکی از سطح مینای دندان برداشته می‌شود. این برای اطمینان از این است که بهترین پیوند بین دندان طبیعی و روکش ایجاد می شود. از آنجایی که مینا دندان دوباره رشد نمی کند، همیشه باید این پوسته ها روی دندان باشند.

اگر به هر دلیل این لمینت های سرامیکی ترک خورد یا یکی از آنها جدا شد، زمان تعویض آن فرا رسیده است، به یک دکتر لمینت دندان مراجعه کنید تا یک روکش جدید باید به دندان شما بچسباند. فرآیند گرفتن روکش جایگزین مانند روکش اصلی شما است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *