دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های کامپوزیت
آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان، مجموعه ای از اقدامات است که موجب ماندگاری و حفظ شکل ظاهر دندان ها می شود این مراقبت ها به دو دسته؛ مراقبت های کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شوند اگر شما هم دندان های خود را کامپوزیت کرده اید بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با مراقبت های صحیح از دندان های خود آشنا شوید.

مراقبت-های-بعد-از-کامپوزیت-دندان

بیشتر بخوانید: تعویض کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان چیست؟

مراقبتهای بعد از کامپوزیت دندان در طول عمر و زیبایی آنها تاثیر بالایی دارند اگر بتوانید از کامپوزیت دندان ها به خوبی مراقبت کنید، تا سالها می توانید لبخند زیبا و جذاب خود را حفظ کنید. برخی از مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان کوتاه مدت و برخی همیشگی هستند. رعایت این مراقبت ها پیچیده نبوده و بسیار ساده است اما تضمین کننده ماندگاری زیبایی کامپوزیت های شما خواهد بود در ادامه به مراقبت‌های کوتاه مدت و بلند مدت بعد از کامپوزیت دندان ها اشاره خواهیم کرد:

مراقبت‌های کوتاه مدت بعد از کامپوزیت دندان

مرحله اولیه و اصلی این مراقبت‌ها انتخاب نوع کامپوزیت است که در نگهداری از آن بسیار کمک کننده است.

کامپوزیت دندان با بی حسی انجام می‌شود  لازم است قبل از اینکه بیحسی شما کامل برطرف نشده از جویدن و یا گاز گرفتن غذا اجتناب کنید تا کامپوزیت ها دچار مشکل نشوند.زیرا به دلیل بی حسی ممکن است فشار مضاعفی به دندان ها وارد کنید.

متد و اجرای صحیح این نوع درمان در مراقبت های بعد از انجام کامپوزیت دندان تاثیر گذار است. اینکه دندان باید کاملاً خشک شود و به هیچ عنوان آب دهان روی آن باقی نماند که پزشک با استفاده از ابزارهای مخصوص این فرایند را انجام می دهد.

بلافاصله پس از انجام کامپوزیت نباید دندان ها را روی هم فشار دهید.

تا 24 ساعت باید از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان خودداری شود.

یکی دیگر از مراحل اولیه مراقبت های کوتاه مدت بعد از کامپوزیت دندان مصرف مایعات سرد و اجتناب از نوشیدن مایعات ولرم و یا داغ  است.

بعد از پایان کامپوزیت دندان‌ها، لازم است تا چهل و هشت ساعت از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه، چایی و نوشابه خودداری کنید. البته لازم است در دراز مدت هم مصرف آن را متوقف کنید.

همچنین استفاده نکردن از هر گونه مواد سفید کننده دندان از مراحل دیگر مراقبت های کوتاه مدت بعد از کامپوزیت دندان است.

خوردن غذاها و نوشیدنی‌های رنگی را تا 24 ساعت بعد از انجام کامپوزیت دندان متوقف کنید.

احساس درد مختصر در دندان های کامپوزیت شده ۲ تا ۴ هفته طبیعی است اما اگر طولانی تر شد لازم است دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراقبت-های-بلند-مدت-کامپوزیت

مراقبت‌های بلند مدت بعد از کامپوزیت دندان

 برای افزایش دوام کامپوزیت دندان ها رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

استفاده منظم از مسواک و نخ ‎دندان فراموش نشود حتما دندان‌های خود را دو بار در روز با مسواک نرم مسواک  کنید و هر شب با دقت و به آرامی از نخ دندان استفاده کنید.

هنگام گاز زدن و جویدن خوراکی ها مراقب باشید تا دندان های کامپوزیت شده شما دچار ترک یا شکستگی نشود.

از موراد مهم در مراقبت های بلند مدت بعد از کامپوزیت محدود کردن استعمال سیگار، قلیان و یا مواد مخدر است زیرا کامپوزیت ها از رنگ طبیعی خود خارج شده و زرد و کدر می شوند.

بیشتر بخوانید: پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت

تحت هیچ شرایطی از دندان های خود استفاده های نادرست نکنید به طور مثال: جویدن ناخن‌ها، شکستن پسته و آجیل و باز کردن درب خوراکی‌ها با دندان عمر کامپوزیت شما کاهش و در بسیاری موارد نابود می کند.

یکی از اصول مراقبت‌های بلند مدت بعد از کامپوزیت دندان، استفاده از دهانشویه های بدون الکل است. دهانشویه های الکل دار موجب لکه دار شدن کامپوزیت های می شود.

از خوردن غذا و خوراکی های سفت و چسبناک مانند آب‎نبات، آجیل، ژله و… خودداری کنید.غذاهای سفت می تواند به نواحی پر شده آسیب وارد کند و موجب شکستگی شوند همچین غذاهای شیرین و چسبناک می تواند در فضاهای خالی دندان باقی بماند و موجب پوسیدگی آن شود. 

هر چند ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از او بخواهید تمام دندان های کامپوزیت شما را بررسی کند و هر 6 تا 12 ماه یکبار برای افزایش درخشش کامپوزیت آن را پولیش کنید.

لازم است پس از هر وعده غذایی آب بنوشید، تا ذرات باقیمانده غذا در میان دندان هایتان زدوده شود همچنین از زرد شدن کامپوزیت جلوگیری می کند. نوشیدن آب اسید در دهان را کاهش داده و از پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: برداشت لمینت دندان

سوالات متداول

نتیجه گیری

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان تنها به روزهای اولیه منتهی نمی شود بلکه مراقبت از آن ها همیشگی است . دوام کامپوزیت ها در ایده‌ال ترین حالت 7 تا 10 سال است اما با رعایت مراقبت ساده می‌توان ماندگاری آنها را افزایش داد.البته مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان در هر فردی متفاوت است و باید همه جوانب به شکل اصولی سنجیده و در نظر گرفته شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *