دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » توصیه ها و مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان عقل

توصیه ها و مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان عقل

مراقبت-بعد-از-جراحی-دندان-عقل-
آنچه می خوانید...

کشیدن دندان های عقل یک عمل جراحی جدی است. مراقبت های بعد از عمل نیز بسیار مهم است. در صورت رعایت دقیق دستورالعمل ها می توان درد و عوارض ناشی از کشیدن آن عفونت و تورم را به حداقل رساند.

بلافاصله پس از جراحی دندان عقل

 • گازی که روی محل جراحی قرار می گیرد باید محکم در جای خود نگه داشته شود و در صورت نیاز به دلیل خونریزی تعویض شود.
 • داروهای مسکن تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید و شروع به مصرف مایعات کنید.
 • رژیم غذایی باید شامل مصرف غذاهای نرم و خنک باشد
 • از جویدن غذا تا زمانی که دهان شما سِر است خودداری کنید.
 • کمپرس یخ را بر روی صورت خود در طرفی که جراحی انجام شده است قرار دهید.

خون ریزی

خونریزی بعد از جراحی به مدت 24 تا 48 ساعت بعد از عمل طبیعی است. و نیازی به مراجعه به دندانپزشک نیست. برای جلوگیری از خونریزی می توانید تکه از گاز استریل را روی ناحیه جراحی شده بگذارید و محکم گاز بگیرید. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد یا دوباره شروع شد، صاف یا روی صندلی بنشینید، از فعالیت بدنی خودداری کنید، از کمپرس یخ در طرفین صورت که در آن جراحی انجام شده استفاده کنید و گاز یا چای کیسه ای مرطوب شده را به مدت 1 ساعت یا به مدت 30 دقیقه گاز بگیرید. اسید تانیک موجود در چای کیسه ای با انقباض رگ های خونریزی د هنده به تشکیل لخته شدن خون کمک می کند.

استفاده از نی روز اول بعد از جراحی ممنوع است. همچنین تف کردن می تواند منجر به خونریزی شود.

درد

درد و ناراحتی بعد از هر عمل جراحی شایع است. داروهای مسکن را طبق تجویز جراح خود مصرف کنید. اگر درد یا تورم بعد از عمل بعد از روز سوم پس از جراحی بدتر شد یا علائم غیرعادی رخ داد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

ورم

تورم بعد از جراحی یک اتفاق طبیعی است و تا 3-2 روز بعد از جراحی به حداکثر خود می رسد. با این حال، تورم ممکن است با استفاده فوری از کمپرس یخ به حداقل برسد. اگر استفاده مداوم از کمپرس یخ ناراحت کننده است، آن را به مدت 20 دقیقه بگذارید و 20 دقیقه بردارید.

بخیه

بخیه ها پس از جراحی در ناحیه جراحی گذاشته می شود تا خونریزی بعد از عمل به حداقل برسد و به بهبودی کمک کند. چند روز بعد بخیه ها از جای خود جدا می شوند، اما نگران نباشید. فقط بخیه را از دهان خود بردارید و دور بیندازید. در اکثر موارد، بخیه ها تقریباً یک هفته پس از جراحی جذب می شوند. در صورت نیاز به کشیدن بخیه، نیازی به بیهوشی  ندارد. فقط یک دقیقه یا بیشتر طول می کشد و هیچ ناراحتی طی کشیدن بخیه ها وجود ندارد.

تغییر رنگ یا کبودی

در برخی موارد، تغییر رنگ پوست بدنبال تورم ایجاد می شود. ایجاد تغییر رنگ سیاه، آبی، سبز یا زرد به دلیل کبودی زیر بافت ها طبیعی است. این یک اتفاق طبیعی پس از عمل است که ممکن است 2-3 روز بعد از عمل رخ دهد که به مرور زمان از بین میرود.

رژیم غذایی بعد از جراحی دندان عقل

 • در روز جراحی، مایعات خنک و غذاهای خنک و نرم را توصیه می کنیم. همچنین می توانید هر چیزی نرم را با جویدن غیر از محل جراحی بخورید.
 • شما باید با مصرف منظم مایعات از کم آبی بدن جلوگیری کنید. سعی کنید یک وعده غذایی را از دست ندهید.
 • لطفاً تا 6 هفته پس از جراحی از مصرف ذرت بو داده، آجیل و دانه های خوراکی اجتناب کنید.

مصرف آنتی بیوتیک ها بعد از جراحی دندان عقل

ممکن است برای کمک به جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز شود. در صورت بروز جوش یا واکنش نامطلوب دیگر مصرف آنتی بیوتیک را قطع کنید و با مطب تماس بگیرید.

آنتی بیوتیک ها و سایر داروها ممکن است با اثربخشی داروهای ضد بارداری خوراکی تداخل داشته باشند. پس از اتمام دوره آنتی بیوتیک یا سایر داروها، برای کنترل بارداری باید برای یک دوره کامل قرص های ضد بارداری استفاده شود.

تهوع و استفراغ بعد از جراحی دندان عقل

حالت تهوع و استفراغ می تواند در نتیجه موارد زیر رخ دهد:

 • خون بلعیده شده است
 • درد و ناراحتی
 • عوارض داروی بی حسی

اگر حالت تهوع ادامه داشت، مصرف داروی مسکن را قطع کنید و دوز بعدی را جایگزین مسکن بدون نسخه کنید. اگر حالت تهوع مداوم است، با پزشک تماس بگیرید.

مصرف توتون و تنباکو بعد از جراحی دندان عقل

استعمال دخانیات باعث تاخیر در بهبودی، افزایش ناراحتی و افزایش احتمال خشک شدن حفره ها می شود.

قویاً به شما توصیه می شود که این عادات را در مرحله بهبودی خود متوقف کنید.

بهداشت دهان بعد از جراحی دندان عقل

دهان خود را تمیز نگه دارید. شما می توانید دندان های خود را در شب جراحی مسواک بزنید، اما در نواحی محل های جراحی با ملایمت رفتار کنید. اگر خونریزی وجود نداشته باشد، شستشو با آب نمک باید 24 ساعت پس از جراحی شروع شود. آب نمک را به آرامی در دهان بچرخانید و اجازه دهید آب به داخل سینک بریزد. شستشوها باید 2 تا 3 بار در روز به خصوص بعد از غذا انجام شود.

فعالیت های بدنی و جسمی بعد از جراحی دندان عقل

فعالیت های بعد از جراحی باید در روز اول کاملا استراحت کنید. خم شدن، بلند کردن یا فعالیت شدید باعث افزایش خونریزی، تورم یا سایر مشکلات می شود.

اگر ورزشکار هستید، توجه داشته باشید که. ورزش بعد از عمل نیز ممکن است منجر به افزایش خونریزی، تورم و ناراحتی شود. 3-4 روز پس از جراحی باید از انجام ورزش اجتناب شود.

سایر عوارض ناشی از جراحی دندان عقل

اگر بی حسی لب، چانه یا زبان رخ دهد، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. همانطور که قبل از جراحی گفته شد، این معمولاً ماهیت موقتی دارد.

اگر گوشه های دهان شما کشیده باشد، ممکن است خشک شوند و ترک بخورند. لب هایتان را باید با پمادی مانند وازلین مرطوب نگه دارید.

گلودرد و درد هنگام بلع غیر عادی نیست. ماهیچه ها متورم می شوند. سپس عمل طبیعی بلع می تواند دردناک شود که طی 2-3 روز فروکش می کند. سفتی عضلات فک ممکن است چند روز پس از جراحی باعث ایجاد مشکل در باز کردن دهان شود. این یک رویداد طبیعی پس از عمل است که به مرور زمان برطرف می شود.

علائم درد در محل جراحی و حتی درد در گوش ممکن است 3 تا 5 روز پس از جراحی رخ دهد. اگر این اتفاق افتاد با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

این امری عادی و اجتناب ناپذیر است که مواد غذایی و باقی مانده های دیگر در محل استخراج دندان انباشته شوند. معمولا دندانپزشکان توصیه می کنند که به واسطه یک سرنگ از روز پنجم بعد از جراحی محل مورد نظر را با سرم شستشو دهید.

شستشو دندان بعد از جراحی دندان عقل

شستشو را زودتر از روز 5 ام بعد از عمل شروع نکنید، مگر اینکه جراحتان به شما دستور داده باشد.

این غیر معمول نیست که در اولین روز شستشو مقدار کمی خونریزی رخ دهد. گاز گرفتن گاز برای چند دقیقه پس از شستشو به طور کلی هرگونه خونریزی جزئی را متوقف می کند.

وجود بو یا طعم بد غیر معمول نیست. به خاطر داشته باشید که محل جراحی در ابتدا حاوی یک لخته خون و چندین روز محل بقایای غذا است. معمولاً مقدار کمی از دهانشویه لیسترین مخلوط با آب داخل سرنگ (نصف و نصف) در از بین بردن بو مؤثر است. سرنگ خود را در مکانی تمیز نگه دارید.

نتیجه گیری

یک سوراخ در محل برداشتن دندان وجود خواهد داشت. این ناحیه به تدریج با استخوان و بافت جدید پر می شود. در عین حال، ناحیه مورد نظر را باید با شستشوی آب نمک و یا مسواک، به خصوص بعد از غذا، تمیز نگه داشت. در صورت بروز هر گونه مشکل، ناراحتی یا نگرانی با دندانپزشک خود تماس بگیرید و به توصیه های خیرخواهانه دوستان و اطرافیان خود گوش ندهید.

مورد شما فردی است. هیچ دو دهانی شبیه هم نیستند توصیه های خوش نیت دوستان را نپذیرید. مشکل خود را با فردی که به بهترین نحو می تواند به شما کمک کند، یعنی جراح خود، در میان بگذارید.

منبع:

https://www.oralfacialsurgery.com/patient-information/instructions/after-wisdom-tooth-removal

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *