دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان

مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان

مراقبت-های-لازم-بعد-از-لمینت-دندان
آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از لمینت، بسیار ضروری است زیرا؛ در حفظ زیبایی دندان ها و سالم ماندن لمینت برای مدت طولانی به شمت کمک می کند و این مراقبت های زیاد سخت نیستند و بیشتر به حفظ سلامت دندان ها کمک می کند، بهتر است برای دریافت اطلاعات کامل از مراقبت های لازم حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید، در ادامه این نوشته اصلی ترین موارد مراقبت از لمینت را برای شما شرح خواهیم داد.

نکات مهم مراقبتی بعد از لمینت دندان

در ادامه نکاتی مهم در رابطه با مراقبت های بعد از انجام روکش سرامیکی دندان آورده شده است:

بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید

عادات بهداشتی مثبت دهان نه تنها به سلامت دندان های شما کمک می کند، بلکه به حفظ کیفیت و طول عمر لمینت دندان روکش ها و لمینیت های شما نیز کمک می کند. لمینیتها مانند دندان‌های طبیعی مستعد ابتلا به پلاک و تجمع باکتری هستند که منجر به بیماری‌های لثه و پوسیدگی می‌شود. مراقبت ناکافی از دندان می تواند منجر به عقب رفتن لثه شود، به این معنی که محل اتصال بین لمینیت و دندان شما به طور فزاینده ای قابل مشاهده خواهد بود. اگر بدتر شود، ممکن است مجبور شوید لمینیت را به طور کامل تعویض کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان باید بیشتر از قبل و به صورت روزانه انجام شود، این امر به ویژه پس از گذاشتن لمینت دندان بسیار مهم است. بهداشت خوب دهان شامل مسواک زدن ملایم دندان ها دو بار در روز با استفاده از یک مسواک نرم و یک خمیر دندان با کیفیت و همچنین استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز است.
اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، مراقبت از لمینت ها اصلا سخت نیست. به خاطر داشته باشید که دو بار در روز مسواک و حداقل یک بار در روز نخ موجب می شود تا ذرات گیر کرده بین دندان ها پاک شود. همچنین دهان خود را با دهانشویه بدون الکل بشویید تا به عامل پیوند بین روکش و دندان آسیب نرسانید.

با رعایت این نکته نه تنها سلامت کلی خود را افزایش می دهید، بلکه می توانید طول عمر لمینیت های خود را تضمین کنید. مراقبت بعد از لمینیت بسیار مهم است. مصرف منظم الکل می تواند باعث ضعیف شدن سیمان باندینگ زیر لمینیت ها شود و حساسیت به خوردگی، لکه و آسیب را افزایش دهد.

عدم مصرف الکل

برای محافظت از گارد دندان استفاده کنید

استفاده از محافظ دهان و دندان هنگام ورزش یا شرکت در هر نوع فعالیتی که به طور بالقوه می تواند باعث زمین خوردن یا ضربه به دهان شود، بسیار توصیه می شود. ضربه در ناحیه دهان یا اطراف آن می تواند باعث ترک یا شکستن لمینت دندان شود.

دندان قروچه و فشردن دندان ها در شب می تواند به پرسلن آسیب برساند و به مرور زمان لمینیت های شما را فرسوده کند. فشار بیش از حد نیز ممکن است باعث شکستن لمینیت ها شود. برای محافظت از لمینیت ها و دندان‌های طبیعی استفاده از نایت گارد هنگام خواب به عنوان یک اقدام پیشگیرانه توصیه می شود. این نکته در مراقبت از ونیرهای کامپوزیت نیز مهم است.

از دندان قروچه و فشردن دندان خودداری کنید

معاینات مکرر دندانپزشکی

خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکلات به سرعت شناسایی شده و قبل از تبدیل شدن به یک مشکل اساسی از آن جلوگیری می شود.
دندانپزشکان می توانند مواردی از پلاک را که مسواک شما ممکن است نتواند خود را از بین ببرد، را تمیز کنند و از تجهیزات حرفه ای نه تنها برای صیقل دادن روکش ها و حفظ سفیدی آن استفاده کند، بلکه سایش را در طول زمان محدود می کند.
توصیه می شود برای معاینه و تمیز کردن لمینت های دندان خود حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

ضروری است از جویدن هر چیز سخت خودداری کنید، زیرا این امر می تواند باعث شکستن لمینیت ها شود.

از جویدن هر چیز سخت دوری کنید

استفاده از مواد غذایی رنگی و کشیدن سیگار را به حداقل برسانید

اگرچه لمینیت های سرامیکی در برابر لکه مقاوم هستند، اما برخی غذاها و نوشیدنی ها می توانند سفیدی لمینیت را کمرنگ کنند. نمونه هایی از غذاها و نوشیدنی ها رنگی عبارتند از قهوه، چای، نوشابه های تیره و سس سویا. این بدان معنا نیست که مصرف آنها را به طور کامل متوقف کنید، بلکه در عوض در صورت امکان مصرف را محدود کنید.
دود سیگار مطمئناً لمینیت های شما را لکه دار می کند. ترک سیگار نه تنها برای مراقبت پس از ونیر مفید است، بلکه سلامت کلی شما را نیز بهبود می بخشد.

از یک مسواک نرم استفاده ‌کنید. مسواک های سخت می توانند لایه خارجی لمینت ها را از بین ببرند. توصیه می شود از خمیر دندان حاوی فلوراید یا خمیر دندان سفید کننده مخصوص استفاده کنید زیرا از ایجاد لکه و پلاک جلوگیری می کند و موفقیت در مراقبت از روکش ها را تضمین می کند.

از مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

مراقبت از ونیرهای کامپوزیت در مقابل ونیرهای سرامیکی

آیا در مورد نحوه مراقبت از ونیرهای کامپوزیت استرس داشته اید؟ شاید از خود بپرسید که آیا روکش های سرامیکی انتخاب بهتری هستند؟
به طور خلاصه، استفاده از ونیرهای کامپوزیت سریعتر و ارزانتر است. با این حال، آنها طول عمر کوتاه تری نسبت به لمینت های سرامیکی دارند، آنقدر بادوام نیستند و بیشتر در معرض آسیب هستند.
در مقابل، شما می توانید ونیرهای کامپوزیت را در صورت آسیب ترمیم کنید. اما بدانید روکش‌های چینی گران‌تر هستند و با دوام تر به نظر می‌رسند و مانند ونیرهای کامپوزیتی قابل برداشتن نیستند.

اگر لمینت های دندانم حتی با مراقبت های گفته شده آسیب دید چه کنم؟

اگر ساکن تهران هستید و نیاز به معاینه دندانپزشکی دارید یا از ونیرهای آسیب دیده رنج می برید، با مطب دندانپزشکی دکتر امیر مقدادی تماس بگیرید. به عنوان یک دندانپزشک در پاسداران، طیف وسیعی از خدمات دندانپزشکی زیبایی را برای بهبود سلامت کلی دهان و لبخند ارائه می دهند!

منبع:

https://gkdentaloffice.com/blog/3-important-dental-veneers-aftercare-tips/

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *