دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » آیا برای کامپوزیت دندان حتما باید دندان ها تراشیده شود؟

آیا برای کامپوزیت دندان حتما باید دندان ها تراشیده شود؟

تراش-دندان-ها-در-کامپوزیت-
آنچه می خوانید...

بر کسی پوشیده نیست که داشتن دندان‌های سالم و بدون نقض تاثیر فوق العاده ای در زیبایی افراد دارد. با داشتن دندان‌های زیبا و درخشان، با اعتماد به نفس می‌توانید بخندید و از برقراری ارتباط با دیگران لذت ببرید. انتخاب نوع روکش دندان اولین گام برای بهبود زیبایی دندان و به دست آوردن طرح لبخند (Hollywood smile) جذاب است. در این مقاله شما را با تکنیک‌های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، مانند لمینت کامپوزیت یا کامپوزیت ونیر، انواع آن و مراحل کامپوزیت دندان آشنا خواهیم کرد.

کامپوزیت دندان چیست؟

برای اینکه با کامپوزیت دندان (composite veneer) آشنا شوید، ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که کامپوزیت دندان چیست؟ روش‌هایی متداولی که عموما بهترین دندانپزشکان زیبایی برای ترمیم زیبایی دندان بکار می‎برد روش لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی است. اما از کجا بدانیم کدام روش را برای افزایش زیبایی دندان‌هایمان بکار ببریم. کامپوزیت‌های دندان، در حقیقت لایه ای از مواد پلیمری هستند که روی تک تک دندان ها و به صورت جدا قرار می گیرند. کامپوزیت‎‌های رزینی شکلی خمیری دارند که برای ترمیم دندان‌های شکسته، همرنگ کردن دندان‌ها، اصلاح فاصله بین دندان ها و اصلاح قد دندان‌ها و به طور کلی مرتب و زیبا کردن چیدمان دندان استفاده می‌شوند.

کامپوزیت ونیر ۸ دندان فک بالا-

انواع کامپوزیت دندان

همانطور که گفتیم کامپوزیت ونیر از رزین شفاف ساخته شده است، که توسط یک دندانپزشک خوب با دقت روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. با گذشت زمان جنس این مواد خمیری مداوم در حال بهتر شدن هستند تا بتوانند شفافیت، شادابی بیشتری را به دندان ها ببخشند. انواع کامپوزیت‌ها براساس اندزه و ذرات تشکیل دهنده و کاربردشان به کامپوزیت‌های هیبرید، کامپوزیت میکروفیلد، کامپوزیت نانوفیلد دسته بندی می‌شوند.

ترمیم زیبایی دندان‌ های جلو با بامپوزیت ونیر

از آنجایی که زیبایی دندان‌های جلو بسیار اهمیت دارد و بیشتر در معرض دید هستند؛ تقاضا برای انجام کامپوزیت ونیر جلوی دندان جهت براق و یکنواخت شدن آنها بیشتر است. اگر به هر دلیلی دچار آسیب‌هایی مانند پریدگی، شکستگی دندان، سیاهی و یا دو رنگی شوند توسط کامپوزیت ونیر می توانیم آنها را ترمیم و بازسازی کنیم.

ترمیم زیبای دندان جلو به این صورت انجام می‌شود که ابتدا سلامت لثه و دهان به طور کلی توسط دندانپزشک بررسی می‌شود. اگر جلوی دندان پوسیدگی داشته باشد برطرف می گردد. سپس رنگ دلخواه کامپوزیت با نظر بیمار و  مشورت پزشک انتخاب می‌شود. مقداری از کامپوزیت دندان برای اینکه بیمار بتواند رنگ دقیق را روی دندان مشاهده کند، توسط دندانپزشک روی دندان مورد نظر گذاشته می شود. در مرحله بعد دندان ها کاملا خشک شده و نصب آغاز می‌گردد. مواد روی دندان گذاشته شده و با تابش نور آبی کامپوزیت از حالت مایع به جامد تبدیل و سفت می شود.

در پایان ظاهر آن با دقت بررسی شده و ناهمواری ها و قسمت های اضافی برداشته می شود. در جلسات بعد با پولیش های دوباره تمام برجستگی یا نقض ها برطرف و دندان‌هایی شفاف و یکنواخت به دست می‌آید.

این کار کاملا به تبحر، تجربه و مهارت دندانپزشک بستگی دارد بنابراین انتخاب بهترین دندانپزشک زیبایی حائز اهمیت است.

آیا دندان‌های جلو برای کامپوزیت ونیر باید تراشیده شود؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا مزایای این روش را بیان می‌کنیم. کامپوزیت ونیر بیشتر در مواقعی پیشنهاد می شود که تعداد دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند کم باشند. این روش همچنین در اکثرا موارد برای ترمیم زیبایی سطح جلوی دندان بکار برده می شود و نسبت به سایر روش های زیبایی دندان نیاز به جلسات طولانی مراجعه به دندانپزشک زیبایی ندارد و حتی در یک جلسه نیز انجام می‌شود.

با این توضیحات باید گفت در اکثر موارد تراش ونیر برای کامپوزیت جلوی دندان انجام نمی گیرد. در صورت لزوم نیز تراش دندان جلو بسیار ناچیز است.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه کامپوزیت دندان بنا به تعداد دندان‌هایی که قرار است کامپوزیت شود، جنس کامپوزیت و دستمزد دندانپزشک متفاوت خواهد بود.

طول عمر کامپوزیت دندان

انجام کامپوزیت دندان

یکی از معایب کامپوزیت دندان، تغییر رنگ آن به مرور زمان است. باید این نکته را در نظر داشت که کامپوزیت دندان دائمی نیست و کاملا به رعایت بهداشت فردی دهان و دندان بستگی دارد. بنا به عادت های غذایی ما مانند خوردن چای، غذاهای دارای رب، ته دیگ و… ممکن است دندان های کامپوزیت شده آسیب دیده و تغییر رنگ داسته باشند. اگر پس از کامپوزیت نکاتی مانند نخوردن غذا و میوه های سفت و رعایت بهداشت دهان و انجام پولیش دوره ای انجام شود، ماندگاری و طول عمر کامپوزیت دندان افزایش می یابد.

کلام آخر

در پایان باید این نکته را درنظر داشت چون کامپوزیت ونیر معمولا برای دندان های جلو انجام می‌گیرد و این دندان‌ها بیشتر در معرض دید هستند و در زیبایی ظاهر و داشتن طرح لبخند جذاب نقش مهمی دارند در انتخاب دندانپزشک زیبایی و ترمیمی خوب باید دقت کرد و دندانپزشکی که در این زمینه مهارت و تجربه بالایی دارد را انتخاب کرد.

رعایت بهداشت فردی و پرهیز های غذایی در دوام، حفظ شفافیت و درخشش کامپوزیت ونیر تاثیر زیادی دارد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *