دکتر امیر مقدادی » بیماری های دهان و دندان » نحوه انجام فلوراید تراپی در کودکان

نحوه انجام فلوراید تراپی در کودکان

فلوارید-تراپی-در-کودکان-
آنچه می خوانید...

شما کودک خود را تشویق می کنید که دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزند، به او کمک می کنید نخ دندان بکشد و آنها را برای معاینات و مراقبت منظم دندان ها نزد دندانپزشک می برید. همه اینها گام های فوق العاده مهمی برای حفظ لبخند سالم و بدون پوسیدگی کودک شما هستند. با این حال، یک اقدام پیشگیرانه دیگر وجود دارد که اغلب دندانپزشکان اطفال توصیه می کنند و آن فلوراید تراپی برای کودکان است.

در این بخش، قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم؛

  • فلوراید چیست؟
  • چرا فلوراید مهم است؟
  • آیا فلوراید برای کودکان بی خطر است؟
  • فلوراید تراپی برای کودکان چیست و چگونه انجام می شود؟
  • چه زمانی کودکان باید فلوراید تراپی کنند؟

فلوراید چیست؟

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که اغلب در سنگ ‌ها، گیاهان، اقیانوس‌ ها و آب ‌های زیرزمینی یافت می‌شود. از آنجایی که این روشی اثبات شده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است، معمولاً به منابع آب و محصولات بهداشتی دندان نیز اضافه می شود.

بیشتر بخوانید: کاربرد لیزر در دندانپزشکی

چرا فلوراید مهم است؟

هنگامی که کودکان (یا بزرگسالان) غذا می خورند یا می نوشند، باکتری های موجود در دهان از قندها و نشاسته ها تغذیه می کنند و اسیدهایی آزاد می کنند که لایه محافظ دندان را که به مینای دندان معروف است، فرسایش می دهد. هنگامی که مینای دندان  آسیب میبیند، پوسیدگی دندان یا حفره ها ممکن است رخ دهد.

فلوراید به مینای دندان نفوذ می‌کند و آن را در برابر حملات اسیدی قوی ‌تر و مقاوم ‌تر می‌کند و حتی می‌تواند روند پوسیدگی زودرس دندان را معکوس کند. این ماده معدنی مینای دندان را نیز تقویت می کند، یعنی زمانی که مواد معدنی اسیدها ر از بین برد، دوباره در مینای دندان رسوب می کنند.

در کودکان با سنین پایین تر که هنوز دندان های شیری خود را دارند، فلوراید به دندان های دائمی در حال رشد آنها وارد می شود. هنگامی که دندان های دائمی رویش می کنند، کمتر مستعد پوسیدگی هستند.

فلورایدتراپی بزرگسالان

در بزرگسالان و کودکان با سنین بالاتر، فلوراید مانع از تولید اسید می شود و همانطور که گفتیم به معدنی سازی مجدد کمک می کند. این بدان معنی است که فلوراید می تواند از ایجاد حفره دندانی در افراد در هر سنی جلوگیری کند.

نوشیدن آب حاوی فلوراید باعث کاهش حفره در دندان تا حدود 25٪ در کودکان و بزرگسالان می شود. در واقع، فلوراید در مبارزه با پوسیدگی دندان بسیار مؤثر است، CDC  فلورایداسیون آب جامعه را یکی از 10 دستاورد برتر بهداشت عمومی قرن بیستم نامیده است.

آیا فلوراید برای کودکان بی خطر است؟

بله! فلوراید در دوز صحیح برای کودکان کاملا بی خطر است. مردم ایالات متحده 75 سال است که آب حاوی فلوراید می نوشند و صدها سازمان بهداشتی، از انجمن دندانپزشکی آمریکا گرفته تا سازمان بهداشت جهانی، آن را تأیید کرده اند. در حالی که فلوراید بیش از حد در اوایل کودکی می تواند منجر به فلوئوروزیس شود، که وضعیتی است که ممکن است منجر به لکه های سفید یا سوراخ شدن مینا دندان شود، در اکثر موارد فلوئوروزیس بسیار خفیف هستند و دریافت بیش از حد فلوراید کمتر از دریافت نکردن فلوراید کافی است.

اگر نگران دریافت بیش از حد فلوراید فرزندتان هستید، با دندانپزشک  خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در تعیین مقدار صحیح فلوراید برای محکم نگه داشتن دندان های کودک کمک کنند.

فلوراید درمانی برای کودکان چیست و چگونه انجام می شود؟

فلوراید تراپی زمانی است که دندانپزشک فلوراید موضعی را با غلظت بالا روی دندان ها قرار می دهد. فلوراید برای کودکان معمولاً پس از تمیز کردن دندان به صورت ژل یا وارنیش بر روی آن قرار می گیرد. کل فرآیند فلوراید تراپی فقط چند دقیقه طول می کشد و کاملا بدون درد است.

چه زمانی بچه ها می توانند بعد از فلوراید تراپی غذا بخورند؟

  • معمولا به آنها توصیه می کنیم حدود نیم ساعت پس از وارنیش فلوراید از خوردن یا نوشیدن خودداری شود.
  • حداقل چهار تا شش ساعت بعد از مسواک و نخ دندان استفاده نکند.
  • توجه داشته باشید در طول درمان باید از غذاهای نرم استفاده شود. از مصرف نوشیدنی های داغ خودداری شود.
  • وارنیش اضافی فردای روز درمان با کشیدن مسواک و نخ دندان پاک می شود.

منابع دیگر فلوراید برای کودکان چیست؟

کودک شما می تواند فلوراید را در رژیم غذایی خود نیز دریافت کند، به ویژه از طریق آب لوله کشی، و همچنین در دوزهای کوچک از خمیر دندان و دهان شویه. آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا توصیه می کند به محض رویش اولین دندان کودک، از یک خمیر دندان حاوی فلوراید، به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید. این مقدار باید در سنین 3 تا 6 سالگی به اندازه یک نخود افزایش یابد.

اگر کودکان آب معدنی بدون فلوراید می نوشند یا آب لوله کشی محله شما حاوی فلوراید نیست، این موضوع را با پزشک اطفال و یا دندانپزشک کودک خود در میان بگذارید. آنها میزان مصرف فلوراید کودک شما را ارزیابی می کنند و در صورت نیاز ممکن است قطره یا مکمل فلوراید را تجویز کنند.

بنابراین، اگر بچه ها می توانند فلوراید را در جای دیگری دریافت کنند؛

آیا فلوراید درمانی در دندانپزشکی واقعا ضروری است؟

بله، معمولا اینطور است، زیرا بسیاری از بچه ها هنوز فلوراید کافی دریافت نمی کنند به همین دلیل در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار می گیرند که می تواند از سنین پایین شروع شود. یک درمان حرفه ای حاوی دوز متمرکزتری از فلوراید نسبت به خمیردندان کودک شما است که به حداکثر رساندن فواید آن کمک می کند.

چه زمانی کودکان باید فلوراید تراپی کنند؟

اگر کودک شما در معرض خطر ویژه ای برای پوسیدگی دندان باشد، ما به طور کلی به بچه ها توصیه می کنیم دو بار در سال فلوراید تراپی کنند. در اولین ویزیت دندانپزشکی فرزندتان، که باید در یک سالگی برنامه ریزی شود، در مورد میزان مصرف فلوراید فرزندتان با شما صحبت خواهیم کرد و تعیین خواهیم کرد که چه زمانی شروع فلورایدتراپی مفید است. درمان های فلوراید باید حداقل تا سن 16 سالگی ادامه یابد.

اگرچه فلوراید در زمانی که دندان ‌ها هنوز در حال رشد هستند بسیار مهم است، درمان‌ های فلوراید برای بزرگسالان و نوجوانان همچنان مؤثر خواهند بود. به همین دلیل است که بسیاری از مردم ترجیح می دهند این روش را در طول زندگی خود ادامه دهند.

منبع:

https://www.innovativepediatricdentistry.com/what-is-fluoride-treatment-for-kids/

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *