دکتر امیر مقدادی » پروتز های دندانی » نگهدارنده فضا دندان چیست و چرا کودک شما به آن نیاز دارد؟

نگهدارنده فضا دندان چیست و چرا کودک شما به آن نیاز دارد؟

فضا-نگهدارنده-دندان
آنچه می خوانید...

نگهدارنده فضا یک دستگاه دندانپزشکی است که دندانپزشکان عمدتاً برای کودکان از آن استفاده می کنند. گاهی اوقات کودک به دلیل ضربه، شرایط ژنتیکی یا دلایل دیگر، دندان های شیری خود را زود از موعد از دست می دهد. هنگامی که کودک خیلی زود دندان خود را از دست داده است، دندانپزشک ممکن است به منظور حفظ فضای باقی مانده از دندان از دست رفته، یک فضا نگهدار را توصیه کند. یک فضا نگهدار فضا را تا زمانی که دندان بزرگسال کودک در آن رشد کند حفظ می‌کند.

در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد نگهدارنده فضا و اینکه چرا فرزند شما ممکن است کاندیدای استفاده از آن باشد، آورده شده است.

نگهدارنده فضا چگونه است؟

نگهدارنده فضای دندان یک وسیله ای است که از پلاستیک یا فلز ساخته شده است که فضای دندان را زودتر از موعد از دست می دهد. با اشغال فضا در حین رشد دندان دائمی، از حرکت دندان های دیگر به فضای تازه باز شده جلوگیری می کند.

کار ارتودنسی برای دندان هایی که خارج از خط رشد می کنند می تواند پرهزینه و زمان بر باشد. اگر فرزند شما مشکل فاصله داشته باشد، اجرای یک نگهدارنده فضا روشی بسیار ارزان‌تر و آسان‌تر است.

نگهدارنده های فضایی را می توان جدا کرد یا به دندان های اطراف ثابت کرد. رایج ترین نوع نگهدارنده فضا، تاج و حلقه نامیده می شود. یک نوار در اطراف دندان در پشت فضای خالی نصب می شود. از آنجا، نگهدارنده دور لثه ای که روی دندان در جلوی فضا قرار دارد حلقه می شود. این روش آن فضا را حفظ می کند و به دندان دائمی جدید اجازه می دهد تا در محل مناسب خود رشد کند.

انواع مختلف نگهدارنده فضای ثابت دندان

فضا نگهدارنده دندان وسیله ای است که فضای باقی مانده از دندان شیری را تا زمانی که دندان های دائمی کودک شما رشد کند باز نگه می دارد. آنها معمولاً از فلز یا اکریلیک ساخته شده اند و می توانند ثابت یا قابل جابجایی باشند. گاهی اوقات یک فضای نگهدارنده مانند خود دندان شکل می گیرد زیرا فضا را برای دندان در حال رشد باز نگه می دارد.

نگهدارنده فضا یک طرفه

این نوع برای یک دندان استفاده می شود. یک طرف برای امنیت به دور کناره دندان پیچیده می شود و یک حلقه فلزی برای حفظ فضا در دهان وجود دارد.

نگهدارنده فضا دیستال شو

این کفش برای دندان آسیاب دائمی بزرگسالان است که هنوز رویش نیافته است. این کمی پیچیده تر است زیرا گاهی اوقات باید یک انتهای آن در خط لثه قرار داده شود تا اطمینان حاصل شود که فضا بسته نمی شود.

نگهدارنده فضا لینگوال

این دستگاه زمانی استفاده می شود که کودک چندین دندان خود را از دست داده باشد. دو طرف ابزار به دندان های آسیاب متصل می شود و می تواند دو طرفه باشد.

نگهدارنده فضا تاج و حلقه

این یکی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد – یک تاج برای پوشاندن دندان و یک حلقه در کنار آن برای حفظ فضا استفاده می شود.

دلایل استفاده از نگهدارنده فضا دندان

معمولاً دندان‌های دائمی کودک بلافاصله پس از افتادن دندان‌های شیری در می‌آیند. این دندان‌های بالغ در حال رویش اطمینان می‌دهند که دندان‌ها در موقعیت مناسب در امتداد استخوان فک قرار دارند. اگر دندان‌های کودک شما زمانی که قرار است رویش نیاورند، ممکن است به این معنی باشد که دندان‌های او در موقعیت‌های نامناسب قرار دارند.

بهترین راه برای دانستن اینکه آیا فرزند شما کاندیدای احتمالی برای نگهدارنده فضا است یا خیر، مشورت با دندانپزشک است. اگر کودک شما به دلیل شرایط تسکین دهنده دچار از دست دادن زودرس دندان شده است، باید در اسرع وقت با دندانپزشک مشورت کنید. در صورت عدم درمان، کودک شما ممکن است از بیماری های پریودنتال رنج ببرد. به احتمال زیاد، کودک از بریس‌هایی برای صاف کردن دندان‌های بزرگسالی که در نهایت بیرون زده‌اند استفاده می‌کند.

پس از گذاشتن نگهدارنده فضای دندان

ممکن است چند روز طول بکشد تا فرزندتان به اضافه شدن جدید خود عادت کند. اگر کودک شما به دلیل حفظ فضای خود احساس درد کرد، فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشانه ای از اشتباه بزرگتر باشد. قبل از اینکه مطب دندانپزشکی را ترک کنید، دندانپزشک شما را در مورد نحوه صحیح مراقبت از دندان های کودک و حفظ فضای آن راهنمایی می کند. این بسته به نوع نگهدارنده ای که کودک دارد و اینکه آیا ثابت است یا قابل جابجایی متفاوت است.

محافظت از نگهدارنده ها

ضروری است که کودک شما یک روال بهداشت دهان و دندان مناسب داشته باشد تا از پوسیدگی در دندان های اطراف نگهدارنده جلوگیری کند. همچنین باید کودک خود را از فشار دادن روی نگهدارنده فضا با انگشتان خود یا بازی بیش از حد با آن با زبان خود منع کنید. حتی کوچکترین تغییر در شکل آن می تواند منجر به نتایج بدی شود. اگر می توانید، دست های فرزندتان را از دهان او دور نگه دارید تا نگهدارنده فضا حفظ شود.

کودکانی که نگهدارنده فضا دارند باید از مصرف غذاهای سفت یا چسبناک مانند کارامل، آب نبات سفت یا آدامس اجتناب کنند. این احتمال وجود دارد که این غذاهای چسبناک در دستگاه در دهان کودک شما گیر کرده و باعث پوسیدگی شوند. توصیه می شود برای نظارت بر هرگونه حرکت یا ناراحتی در دهان فرزندتان، قرار ملاقات های منظمی با دندانپزشک خود داشته باشید.

مراقبت از نگهدارنده فضای دندان کودک

ممکن است چند روز طول بکشد تا کودک شما با دستگاه راحت شود. شما باید حواستان به انواع غذاهایی که به فرزندتان می دهید باشید، از خوردن غذاهای جویدنی یا شیرین، آدامس و آب نبات اجتناب کنید.

به همان اندازه مهم است که مطمئن شوید ناحیه به درستی تمیز می شود تا از تجمع پلاک جلوگیری شود. دندانپزشک شما بهترین روش ها را هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ناحیه مورد نظر به شما آموزش می دهد.

پس از رویش دندان دائمی، می توان نگهدارنده را خارج کرد. می توانید یک قرار ملاقات بعدی با دندانپزشک به منظور عکسبرداری با اشعه ایکس بگیرید تا پیشرفت درمان فرزندتان را بررسی کنید.

نتیجه گیری

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نگهدارنده فضا، یا اگر نگران هستید که فرزندتان به دلیل از دست دادن زودرس دندان، کاندیدای نگهدارنده فضا باشد، با یک دندانپزشک تماس بگیرد. او به شما کمک می کنند تا در مورد سلامت دهان و دندان فرزندتان تصمیمات آگاهانه بگیرید.

منبع:

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *