دکتر امیر مقدادی » بیماری های دهان و دندان » تفاوت بین پالپوتومی یا پالپکتومی چیست؟

تفاوت بین پالپوتومی یا پالپکتومی چیست؟

تفاوت-بین-پالپوتومی-یا-پالپکتومی-
آنچه می خوانید...

پالپ دندان در مرکز دندان قرار دارد که با چشم غیرمسلح نمی توان آن را مشاهده کرد. پالپ دندان به بافت‌ها، اعصاب و رگ‌های خونی را که مسئول انتقال مواد مغذی حیاتی و اکسیژن به دندان هستند، کمک می کند. عوامل متعددی می تواند به پالپ آسیب برساند که منجر به پوسیدگی دندان، درد شدید و التهاب می شود.

پالپوتومی و پالپکتومی روش های درمانی دندانپزشکی کودکان هستند که طی بافت آسیب دیدگی دائمی پالپ دندان را درمان می کنند. هر دو روش های درمان کاربردی و خوبی هستند، اما فرآیندهای متفاوتی دارند. در پالپوتومی قسمت کرونر پالپ برداشته می شود و در روش پالپکتومی تاج و کانال ریشه اتاقک پالپ (پالپ چمبر) برداشته می شود.

اگر دندان شیری کودک شما پوسیدگی زیادی داشته باشد یا در اثر ضربه آسیب دیده باشد، باید برای بازگرداندن شکل کامل دندان و جلوگیری از عفونت و یا گسترش عفونت به دندان های اطراف اقداماتی لازم به انجام می باشد. پس از عکس برداری با اشعه ایکس، دندانپزشک شما می تواند میزان عفونت و آسیب دیدگی پالپ دندان را بررسی کرده و یکی از دو گزینه درمان، پالپوتومی یا پالپکتومی را انجام دهد.

پالپوتومی یک روش رایج است و بیشتر برای درمان دندان کودک مناسب است. درمان پالپوتومی دندان عفونت کرده و سوراخ شده را ترمیم و درست می کند. برای جلوگیری از گسترش التهاب و عفونت که می تواند باعث آبسه دندان شود، سوراخ ایجاد شده در دندان باید درمان شود. از طرف دیگر در درمان پالپکتومی دندان را از ریشه درمان می کنند. دندانپزشک تمام پالپ دندان های آسیب دیده را از سطح دندان تا ریشه برمی دارد. پس از برداشتن پالپ آسیب دیده، محل برش تمیز و ضد عفونی و پر می شود.

روش های درمانی پالپوتومی و پالپکتومی

پالپوتومی و پالپکتومی دو روش متفاوت برای ترمیم دندان هستند. در ادامه هرد دو روش را مورد بررسی قرار داده و روند گام به گام آن ها ذکر شده است.

روش پالپوتومی

اگر پوسیدگی دندان یا ضربه به تاج دندان سطحی باشد، برای درمان آن از روش پالپوتومی استفاده شود. هنگامی که یک حفره عمیق، نزدیک به پالپ دندان، یا حتی داخل پالپ ایجاد می شود، بافت پالپ تحریک شده و ملتهب می شود. در پالپوتومی معمولا سطح دندان آسیاب کودک، برداشته می شود. دندانپزشک تمام مواد عفونی موجود در پالپ تاج را از بین می برد و کاری به ریشه دندان ندارد و می گذارد آن دست نخورده باقی بماند. پس از پالپوتومی روی دندان آسیاب، فضای خالی دندان با مواد پر می شود و روکش ضد زنگ بر روی دندان قرار می گیرد.

مراحل گام به گام پالپوتومی

 • با استفاده از بی حسی های موضعی دندان را بی حس می کنند.
 • سپس یک رابردم (rubber dam) برای ایزوله کردن دندان و جلوگیری از ورود بزاق دهان قرار داده می شود.
 • برای تمیز کردن حفره آسیب دیده دندان از یک هندپیس پرسرعت و کم سرعت استفاده می شود.
 • پالپ آسیب دیده با سوراخ کردن دندان حذف می شود.
 • سپس از یک دارو برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شود.
 • سوراخ ایجاد شده با مواد پر می شود.
 • سپس دندان روکش می شود.

روش پالپکتومی

اگر عفونت بافتی در تاج دندان، ریشه دندان را نیز درگیر کند، پالپکتومی بهترین گزینه می باشد. در پالپکتومی، کل مواد پالپ دندان هم از تاج و هم از ریشه برداشته می شود. پس از بی حس کردن دندان کودک، دندانپزشک پالپ و بافت عصبی را از تاج و کانال های ریشه جدا می کند. سپس محفظه پالپ و کانال های ریشه به طور کامل تمیز و ضد عفونی می شود. سپس دندانپزشک دندان و ریشه دندان را با مواد پر می کند و روکش دندان را می گذارد.

مراحل گام به گام پالپکتومی

 • استفاده از بی حس کننده برای کاهش درد بی حس کردن دندان.
 • برای دسترسی پالپ، سوراخی در دندان ایجاد می شود.
 • سپس پالپ را از ریشه جدا می کنند.
 • بعد از برداشت پالپ، دندان تمیز، ضدعفونی و با مواد پر می شود.
 • و در آخر روکشی برای پوشاندن دندان بر رویش گذاشته می شود.
 • دندانپزشک برای کاهش خطر عفونت آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

هر دو روش (پالپوتومی و پالپکتومی) برای درمان پالپ دندان ضروری هستند. با این حال، در مورد اینکه چه روشی برای بیمار مناسب است، دانستن تفاوت های آن دو ضروری است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *