دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح-طرح-لبخند-
آنچه می خوانید...

داشتن لبخندی زیبا، چیزی است که بسیاری از افراد خواهان آن هستند. اما آیا می دانید که داشتن دندان های سفید و یک دست و در پی آن لبخندی زیبا، دور از ذهن نیست؟

یک لبخند زیبا در ظاهر هر فردی می تواند اولین ویژگی ای باشد که توجه ما را به خود جلب می کند و حتی به خود فرد نیز اعتماد به نفس بیشتری بدهد. بسیاری از افراد از ظاهر لبخند خود ناراضی هستند و به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل خود هستند. امروزه روش های زیادی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد که برای هر شخص بسته به شرایط و نیاز او به کار گرفته می شوند. می دانیم که یک لبخند جذاب چقدر می تواند مهم باشد. این در احساسی که نسبت به خود دارید و تأثیری که بر دیگران می گذارید بسیار مهم است. وقتی لبخند خود را پنهان می کنید، ممکن است اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. درمان های زیبایی دندان، مانند سفید کردن دندان، کاشت دندان، ونیر و لامینت می تواند لبخند شما را متحول کرده و اعتماد به نفس شما را بازگرداند.

تاریخچه مختصر روش اصلاح طرح لبخند

در گذشته توجه زیاد به زیبایی لبخند صورت نمیگرفت. در دو دهه گذشته شاهد یک انقلاب زیباشناختی بزرگ بودیم. امروزه به دلیل پیشرفت در مواد، تکنیک ها و تقاضای روزافزون مردم برای نگاه و احساس بهتر در مورد خود، “تغییر لبخند” مورد توجه قرار گرفته است. سوال مهمی که باید پیش از شروع درمان خود پاسخ آن را بدانید این است که چه مواردی را در رابطه با لبخند یا دندان های خود دوست دارید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند شامل روش های زیبایی است که با هدف بهبود رنگ، اندازه و فرم دندان ها داخل دهان انجام می شود. ونیر پرسلین، یکی از رایج ترین این روش هاست که لایه نازک سرامیکی به گونه ای طراحی شده است که سطح هر دندان را به خوبی پوشش می دهد.

ونیرهای پرسلین، از مواد مقاومی تشکیل شده اند که مزایای زیر را نیز به همراه دارند:

 • رفع فضای ما بین دندان ها
 • اصلاح ناهمتراز بودن دندان ها
 • رفع ساییدگی دندان ها
 • اصلاح لک های دائمی روی دندان که با بلیچینگ برطرف نشده اند

هدف اصلی اصلاح طرح لبخند

اولین قدم به منظور طراحی لبخند درک اهداف شما است. دندانپزشک طی یک جلسه مشاوره که با مراجعه کننده خود دارد درباره نوع لبخند و تمام مشکلات بهداشت دهان و دندان وی صحبت می کند. سپس دندانپزشک با ارائه یک برنامه درمانی برای حل مشکلات و تحقق اهداف وی برای طراحی یک لبخند جدید در کمترین زمان و دقیق ترین شکل ممکن تهیه کند.

اصلاح طرح لبخند در واقع فرایند بهبود ظاهر لبخند از طریق یک یا چند روش دندانپزشکی زیبایی است. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روکش دندان
 • کامپوزیت دندان
 • لمینت و ونیر
 • ایمپلنت دندان
 • سفید کردن دندان
 • اصلاح لبخند لثه ای
 • جراحی های فک

مراحل انجام اصلاح طرح لبخند

مشاوره و بررسی لبخند

در طول جلسات مشاوره، دندانپزشک به بررسی دندان ها می پردازد تا مطمئن شود که ونیر پرسلین مناسب می باشد یا خیر. در این جلسات، مراحل انجام این روش زیبایی برای بیمار شرح داده خواهد شد.

هم چنین در خصوص مواردی مانند فرم، طول، پهنا و رنگ دندان های جدید نیز صحبت خواهد شد. فرصت بسیار خوبی است تا بیمار در خصوص نتایج دلخواه با پزشک صحبت کند.

پیش نمایش دیجیتالی لبخند

معمولا قبل از شروع روند، طرح دیجیتالی از دندان ها به بیمار نشان داده می شود.

مراحل به این گونه شروع می شود که ابتدا لایه نازکی از روی مینای دندان برداشته می شود تا فضا برای قرارگیزی لمینت ها فراهم گردد. بسته به شرایط بیمار، می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد.

بعد از پایان این مرحله، قالبگیری انجام و سپس لمینیت ها طراحی و تولید می شوند.

قرارگیری دائمی

در مرحله سوم که مرحله پایانی است، لمینیت بر روی دندان گذاشته می شود. گاهی ممکن است نیاز به اعمال برخی تغییرات بر روی لمینیت باشد، تا کاملا بر روی دندان فیکس و ثابت شود.

سپس، دندان ها پاکسازی می شوند. از چسب مخصوصی برای چسبیدن دائمی ونیر به دندان ها استفاده می شود. بعد از آن، پزشک با استفاده از نوری مخصوص، از سفت شدن ونیر به چسب ها نیز مطمئن خواهد شد.

بعد از پایان این مرحله، هر گونه چسب اضافی برداشته می شود، وضعیت جویدن بیمار مورد بررسی قرار می گیرد و حالا، شما لبخند زیباتری خواهید داشت.

ارزیابی نهایی

بعد از گذشت چهار هفته، بیمار باید به مطب مراجعه کند. دندان ها، لثه ها و لمینت ها به طور کامل بررسی می شوند تا مشخص شود که این روند زیبایی به خوبی انجام شده است.

فاکتورهای مهم در روش اصلاح طرح لبخند

برخی از فاکتورهایی که در اصلاح طرح لبخند لازم است مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از: ظاهر و فرم صورت فرد، رنگ پوست، رنگ دندان های فرد، عرض دندان ها، طول دندان ها، چیدمان و شکل و نمای دندان ها در کنار هم، بافت لثه و فرم لب ها. اصلاح لبخند به دلایل زیادی انجام می شود و برای هر فرد متناسب با شرایط شخصی او ممکن است به انجام یک یا چندین روش درمانی نیاز باشد. برخی از جنبه هایی که دندانپزشک زیبایی در رابطه با لبخند شما بررسی می کند و ممکن است که نیاز به اصلاح داشته باشند عبارتند از:

رنگ دندان ها

ترمیم با کامپوزیت همرنگ دندان های طبیعی فرد، را می توان جایگزین پر کننده های نقره ای یا آمالگام کرد. سفید و همرنگ شدن دندان ها با هم تأثیر زیادی در زیبایی ظاهری لبخند فرد ایجاد می کند. رنگ و تناژ دندان ها فاکتور مهمی در طول ارزیابی و آماده سازی برای روش های مختلفی از جمله روکش های چینی، استفاده از ونیرها، بریج یا پل دندان، باندینگ کامپوزیتی و ایمپلنت های دندانی است.

در رابطه با رنگ ها باید مد نظر داشته باشید که کدر و تیره بودن رنگ دندان ها، سن شما را بیشتر از آنچه که هست نشان می دهد. یک لبخند زیبا و خوش فرم که دندان هایی سفید و روشن دارد ظاهر شما را جوانتر می کند. رنگی که دندانپزشک برای سفید کردن و روکش دندان های شما انتخاب می کند، با توجه به تناژ رنگی پوست صورت و موهای شما به دقت ارزیابی می شود. دندانپزشکان در یافتن تعادل مناسب بین ارائه لبخند روشن تر و سفیدتر و حفظ رنگ طبیعی دندان متناسب با دیگر ویژگی های ظاهر شما مهارت لازم را دارند.

تراز و فاصله

دندان هایی که کج هستند، روی هم قرار دارند و یا بین آنها فاصله وجود دارد را می توان در صورت لزوم از طریق ارتودنسی یا برخی قالب های مخصوص صاف و تراز کرده و فرم و چیدمان کلی دندان ها را بهبود بخشید.

دندان های از دست رفته

یک یا چند دندان از دست رفته می تواند بر ظاهر لبخند شما تأثیری منفی بگذارد. همچنین بر روی توانایی شما در جویدن غذا نیز تأثیر می گذارد و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. ایمپلنت دندان امروزه به بخشی جدایی ناپذیر از بهداشت دهان و دندان و زیبایی صورت تبدیل شده است. دندان های از دست رفته را می توان با ایمپلنت دندان بریج (پُل) یا پروتز جایگزین کرد.

هارمونی و تعادل

برای ایجاد تناسب و هارمونی در لبخند می توان دندان های ناهموار، لب پریده و ترک خورده را مرتب کرد، لثه های بیرون زده را اصلاح کرد و با بهبود هارمونی دندان ها و ایجاد تعادل در ظاهر کلی آنها، لبخند فرد را بهبود بخشیده و زیباتر کرد.

لب های پُر و برجسته، لبخند و گونه ها

یک صورت بد فرم یا پیر را می توان با روش های خاص اصلاح طرح لبخند، از جمله ارتودنسی و یا جراحی فک و صورت جوانتر کرده و بهبود بخشید. علاوه بر این موارد ممکن است  برای اصلاح لبخند خود به روش های دیگری از قبیل اصلاح لب ها یا گونه هایتان نیز نیاز داشته باشید.

یک دندانپزشک خوب با شما همکاری نزدیکی خواهد داشت تا روند اصلاح لبخند شما را طراحی کند که دقیقاً به همان چیزی که از زیبایی ظاهر خود می خواهید برسید. برنامه ی درمانی شما ممکن است شامل بسیاری از روش های زیبایی و ترمیم عملکردی باشد که احتمالاً شامل سفید کردن دندان ها، باندینگ کامپوزیتی، روکش دندان، ونیر دندان، ارتودنسی (بریس)، جراحی فک و صورت و کاهش لبخند لثه ای می شود اما یک فرد متخصص می تواند بهترین گزینه ها را از میان این روش ها به شما توصیه کند تا بهترین نتیجه را از اصلاح لبخند خود به دست بیاورید.

منابع:

https://halodental.ca/smile-design-66

https://www.yourdentistryguide.com/smile-makeover/

https://pocketdentistry.com/5-smile-design/

Source: https://www.drjoydentalclinic.com/blog/what-is-hollywood-smile-makeover/

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

38 پاسخ
  1. سلام جهت اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
   02122598369
   02122543934
   09380265439

  1. سلام جهت اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
   02122598369
   02122543934
   09380265439

  1. سلام جهت اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
   02122598369- 02122543934- 09380265439

 1. سلام من بین دندونام فاصله داره و دنبال یه راه حلی واسه درست کردنشم. چه روشی رو پیشنهاد می کنید؟

  1. سلام ، انتخاب بین سرامیک و کامپوزیت به وضعیت دندان‌ها بستگی داره که بعد از معاینه بهترین روش به شما پیشنهاد میشه

  1. سلام جهت اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
   02122598369
   02122543934
   09380265439

  1. سلام جهت اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
   02122598369- 02122543934- 09380265439

  1. سلام جهت اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
   02122598369- 02122543934- 09380265439

 2. آقای دکتر ایمپلنت دندون هم انجام می دید ؟
  اگر انجام می دید لطفا هزینه هر واحد رو هم بفرمایید؟

  1. سلام بله
   جهت اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
   02122598369- 02122543934- 09380265439

  1. سلام جهت اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
   02122598369- 02122543934- 09380265439

  1. ماندگاری کامپوزیت بستگی به موارد زیادی از جمله تکنیک انجام کار ، نوع کامپوزیت ، نوع باندینگ ، بهداشت فردی ، و … دارد

 3. دندان های سالم رو برای زیبایی لمینت کنیم یا کامپوزیت؟ من شنیدم کامپوزیت باعث پوسیدگی هم میشه درسته؟

  1. لمینیت های سرامیکی یا ونیر های کامپوزیتی هر کدام مزایا و معایبی دارند.
   در صورتیکه درمان کامپوزیت به صورت صحیح انجام شود باعث پوسیدگی نمی‌شود

  1. سلام ، بستگی به وضعیت دندان‌ها و روابط فکی دارد ، ولی در بسیاری ار موارد امکان بستن فاصله ها با درمان‌های ترمیمی مانند لمینت و ونیر وجود دارد

  1. سلام ، بله بلیچینگ هوم انجام میشه – برای هماهنگی با مطب تماس بگیرید
   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *