دکتر امیر مقدادی » خدمات ترمیمی دندان » ترمیم آمالگام دندان چگونه انجام می شود؟

ترمیم آمالگام دندان چگونه انجام می شود؟

ترمیم-آمالگام-
آنچه می خوانید...

آمالگام دندانی یک ماده پرکننده دندان است که برای پر کردن حفره های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود. آمالگام دندانی مخلوطی از فلزات است، که از جیوه مایع و آلیاژی متشکل از نقره، قلع و مس تشکیل شده است. تقریباً نیمی از آمالگام دندانی را (از نظر وزنی) جیوه تشکیل داده است. خواص شیمیایی جیوه به آن امکان می دهد تا با ذرات آلیاژ نقره، مس و قلع واکنش داده، به یکدیگر متصل شود و یک آمالگام تشکیل دهد. پرکردن آمالگام دندان اغلب به دلیل ظاهر نقره مانند آنها به عنوان “پرکردن دندان با نقره” شناخته می شود، اگرچه استفاده از این اصطلاح توصیه نمی شود زیرا این اصطلاح مواد موجود در آمالگام را به درستی توضیح نمی دهد. هنگام قرار دادن آمالگام دندان، دندانپزشک ابتدا پوسیدگی دندان را از بین می برد و سپس حفره دندان را برای قرار دادن پرکننده آمالگام شکل می دهد. آمالگام نرم شده در حفره آماده شده قرار گرفته و شکل می گیرد، سپس در جایی که قرار گرفت به سرعت سفت شده و به یک پرکننده جامد تبدیل می شود.

قبل از پر کردن آمالگام دندان چه چیزهایی را باید بدانیم؟

تصمیم گیری برای استفاده از مواد پرکننده برای درمان پوسیدگی دندان، انتخابی است که باید توسط بیمار و دندانپزشک انجام شود.

فواید آمالگام دندانی

 • قوی و بادوام است، بنابراین نسبت به سایر انواع پرکننده های دندان احتمال شکستگی کمتری دارند.
 • برای بیمارانی که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند، مفید است.
 • قیمت آن به نسبت سایر مواد پرکننده ارزان تر است.
 • بیش از 150 سال است که در صدها میلیون بیمار در سراسر جهان استفاده می شود.

خطرات احتمالی استفاده از آمالگام دندانی

 • حاوی جیوه است.
 • سطوح پایین جیوه را به شکل بخاری آزاد می کند که می تواند توسط ریه ها استنشاق و جذب شود. قرار گرفتن در معرض سطوح بالای بخار جیوه، که ممکن است در برخی محیط های شغلی رخ دهد، با اثرات نامطلوبی در مغز و کلیه همراه است.
 • سیستم های عصبی در حال رشد و نمو در جنین ها و کودکان خردسال ممکن است به اثرات نوروتوکسیک بخار جیوه حساسیت نشان دهند.

چرا از جیوه در آمالگام دندان استفاده می شود؟

تقریباً نیمی از آمالگام دندان، جیوه مایع و نیمی دیگر از آلیاژ پودری نقره، قلع و مس است. جیوه برای چسباندن ذرات آلیاژ به یکدیگر و ایجاد یک پرکننده قوی، بادوام و جامد استفاده می شود. خواص منحصر به فرد جیوه (مایع در دمای اتاق است که به خوبی با پودر آلیاژ پیوند می یابد) آن را به یکی از اجزای مهم آمالگام دندانی تبدیل می کند که به دوام آن کمک می کند.

آن دسته از افرادی که نگران جیوه موجود در آمالگام دندان هستند،

آیا باید دندان های پر شده را تخلیه کنند؟

اگر مواد پرکننده شما در شرایط خوبی هستند و هیچ پوسیدگی در زیر آن وجود ندارد، FDA توصیه نمی‌کند که پرکننده‌های آمالگام خود را حذف یا جایگزین مواد دیگر کنید. حذف پرکردگی های آمالگامِ دست نخورده، منجر به از دست دادن غیرضروری ساختار سالم دندان می شود و شما را در معرض افزایش موقت بخار جیوه آزاد شده در طول فرآیند برداشتن قرار می دهد. پرکردگی های آمالگام دست نخورده در هر فردی، از جمله گروه های حساس مانند مادران باردار، مادران شیرده و کودکان، نباید به منظور پیشگیری از بیماری برداشته شوند، مگر اینکه از نظر پزشک ضروری تشخیص داده شود.

آیا نگرانی در مورد استفاده از آمالگام دندانی در برخی از جمعیت های پرخطر وجود دارد؟

اطلاعات بررسی شده توسط FDA در دو دهه گذشته به عدم اطمینان در مورد اثرات قرار گرفتن در معرض جیوه از آمالگام دندانی، سطوح قرار گرفتن در معرض قابل قبول برای بخار جیوه (گاز)، پتانسیل تجمع جیوه در بدن، و اینکه آیا میزان تجمع آن وجود دارد، اشاره می کند. اکثر شواهد نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض جیوه حاصل از آمالگام دندانی منجر به اثرات منفی روی سلامت عموم مردم نمی شود. قرار گرفتن در معرض جیوه ممکن است خطر بیشتری برای سلامت عمومی برخی گروه‌های خاص از افراد ایجاد کند، که ممکن است بیشتر در معرض عوارض جانبی بالقوه استفاده از جیوه ی موجود در آمالگام باشند. جمعیت های پرخطر عبارتند از:

 • زنان باردار و جنین های در حال رشد آنها؛
 • زنانی که قصد باردار شدن دارند؛
 • زنان شیرده و نوزادان؛
 • کودکان، به ویژه کودکان زیر شش سال؛
 • افراد مبتلا به بیماری عصبی؛
 • افراد مبتلا به اختلال عملکرد کلیه؛
 • افرادی که دارای حساسیت شدید (آلرژی) به جیوه یا سایر اجزاء (نقره، مس، قلع) آمالگام دندان هستند.
 • اگر در هر یک از گروه های خطر ذکر شده در لیست بالا قرار می گیرید، FDA قویاً استفاده از ترمیم های غیر آمالگامی مانند کامپوزیت‌ دندان پایه رزین و سیمان گلاس آیونومر را توصیه می کند.
 • FDA به هیچ‌کس توصیه نمی‌کند که پرکننده‌های آمالگام موجود را در شرایط خوب حذف یا جایگزین کند، مگر اینکه از نظر پزشکی توسط یک متخصص ضروری تلقی شود (به عنوان مثال، حساسیت بیش از حد به مواد آمالگام).
 • دوام هر دندان ترمیم شده علاوه بر مواد پرکننده دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. برای کمک به ماندگاری بیشتر دندان ها و پرکردگی ها، باید رژیم غذایی سالم، بهداشت دهان و دندان مناسب و معاینات منظم دندان ها را رعایت کنید.
 • همه باید گزینه های درمانی از جمله مزایا و خطرات مرتبط با آنها را با دندانپزشک خود در میان بگذارند.

مراقبت از دندان پس از پر کردن با آمالگام

نخ دندان بکشید و به آرامی مسواک بزنید

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به آرامی هر روز از جمله بعد از هر وعده غذایی برای حفظ سلامت دندان ها، لثه ها و پرکردگی ها ضروری است. در حالت ایده آل، باید از یک مسواک نرم استفاده کنید و به آرامی مسواک بزنید تا به مینای دندان یا مواد پر شده جدید آسیب نرسانید.

از مصرف غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد خودداری کنید

دمای سرد و گرم می تواند باعث انقباض یا انبساط مواد پرکننده شود. این امر می تواند به نوبه خود، سازگاری، استحکام، شکل پر شدن را تغییر دهد و حتی می تواند باعث شکستگی و نشت مواد روی دندان شود. همچنین، دماهای بالا می تواند باعث ایجاد حساسیت در اطراف آمالگام شود، که درد شدیدی ایجاد می کند. برای جلوگیری از این امر، باید سعی کنید از غذاهایی با درجه حرارت شدید اجتناب کنید. همچنین پس از پر کردن دندان با آمالگام، پرهیز از غذاهای سفت، جویدنی و چسبناک در 24 ساعت اول بسیار مهم و ضروری است.

از خمیردندان و دهانشویه های حاوی الکل خودداری کنید

خمیردندان و دهانشویه های حاوی الکل می توانند مواد پرکننده را لکه دار کنند و حتی طول عمر آنها را کاهش دهند. استفاده از خمیر دندان و دهان شویه های بدون الکل برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده توصیه می شود. همچنین برای جلوگیری از ایجاد دندان های حساس پس از پرکردن دندان، از خمیر دندان طراحی شده برای دندان های حساس استفاده کنید.

مراقب باشید

یک داروی بی حسی معمولاً برای بی حس کردن ناحیه ای از دهان که در آن پرکردگی دندان قرار می گیرد، تجویز می شود. ممکن است چند ساعت طول بکشد تا احساس طبیعی در آن ناحیه از دهان به دست آید. بنابراین، مهم است که از کارهایی نظیر: دندان قروچه، جویدن ناخن، فشردن با زبان اجتناب کنید تا باعث ناراحتی در آن ناحیه نشود. همچنین توصیه می شود حداقل در روز اول، در سمت مخالف دهان غذا بخورید. سپس می‌توان به تدریج غذاهای نرم را بدون گاز گرفتن مستقیم روی سطح پر شده، به کناره‌ی مواد وارد کرد.

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید

حتی اگر هیچ مشکلی در مورد پر کردن آمالگام وجود نداشته باشد، همیشه بهتر است به بهترین دندانپزشک مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ مشکل زمینه ای دیگری وجود ندارد و می توان از آسیب بیشتر به دندان ها جلوگیری کرد.

منابع:

https://www.fda.gov/medical-devices/dental-devices/dental-amalgam-fillings

https://www.perkinsdentalbaltimore.com/blog/popular-ways-to-take-care-of-your-new-amalgam-fillings/

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *