دکتر امیر مقدادی » خدمات زیبایی دندان » لمینت دندان، آری یا نه؟

لمینت دندان، آری یا نه؟

لمینت-دندان-
آنچه می خوانید...

انجام پروسیجر های زیبایی در دنیای امروزی از محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم برخوردار هستند. لذا افراد زیادی برای ایجاد چهره ای زیباتر اقدام به انجام عمل های تهاجمی و غیرتهاجمی، می نمایند. شاید یکی از موثرترین و کم تهاجم ترین اقداماتی که می تواند منجر به زیبایی بیشتر صورت شود، انجام لمینت دندان است. دهان و دندان های هر انسان در بخش مرکزی صورت قرار گرفته اند و پس از چشم ها، تاثیر بسزایی در ایجاد چهره ای زیبا و دلنشین دارند. لذا افرادی که لبخند زیباتری دارند، بالطبع آن از چهره زیباتری نیز برخوردار هستند. عامل ایجاد این زیبایی تا حدود زیادی با عواملی همچون: مرتب و زیبا بودن دندان های هر فرد، مرتبط است. این روش زیبایی می تواند به صورت بسیار سریع و با کوتاه ترین دوره نقاهت، باعث ایجاد تغییرات بسیار چشمگیری در فرد و ظاهر دندان های وی، شود. البته لازم به ذکر است که نقش دندانپزشک و میزان مهارت او، در ایجاد نتیجه دلخواه بسیار موثر بوده و غیر قابل چشم پوشی است.

تغییر لبخند با انجام لمینت دندان

در انجام پروسیجر های زیباسازی دندان ها از موادی استفاده می شود که دارای درخشندگی، شفافیت و حالتی براق، هستند. لذا می توانند باعث ایجاد نمایی بسیار زیبا در دندان های فرد شده و باعث افزایش اعتماد به نفس مراجعین شوند. میزان تاثیر ناشی از انجام لمینت و پروسیجر های زیبایی دندان به قدری زیاد است که افراد مختلفی پس از انجام این فرایند اظهار می کنند، حس رضایتمندی و اطمینان بیشتری جهت اقدام به فعالیت های اجتماعی و شغلی خود، کسب کرده اند. در واقع مزیت بزرگ لمینت برای دندان این است که، می توان طیف گسترده ای از اختلالات دندانی را توسط انجام آن، برطرف ساخت. در طی انجام این روش، یک لایه نازک و صیقلی روی دندان های شما قرار داده شده و نواقص مختلف آنها را پوشش می‌دهد . البته بسته به مشکلات دندان و هزینه ای که برای انجام لمینت در نظر دارید، می توان از مواد و روش های مختلفی برای قرار دادن  لمینت روی دندان استفاده کنید.

کاندید مناسب انجام لمینت دندان

در ابتدا لازم است با دندانپزشک خود مشاوره نموده و در رابطه با بهترین روش ممکن برای اصلاح نواقص دندان های خود صحبت کنید؛ زیرا در برخی از افراد انجام لمینت، راهکار مناسبی نمی باشد. مواردی همچون: میزان نامرتب بودن دندان ها، جنس دندان و میزان آسیب وارد شده به آنها، می توانند در انتخاب روش درمانی موثر باشند. به طور کلی در افرادی که دارای دندان های کج هستند ولی شدت آن به اندازه انجام ارتودنسی نیست، دندان هایی که شکسته شده اند و بخشی از ساختار دندان از بین رفته است، دندان های خرد شده، دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده و با استفاده از روش های معمول سفید نمی شوند، دندان هایی که به عللی همچون دندان قروچه دچار ساییدگی و کوتاهی شده اند، افرادی که مشکلات مفصل TMJ ندارند، افرادی که دچار فرسودگی مینا دندان شده باشند (البته باید درجاتی از مینا حفظ شده باشد)، می توان از لمینت برای اصلاح آنها استفاده کرد.

نحوه انجام لمینت دندان

برای انجام لمینت ابتدا دندان های شما تحت معاینه قرار می گیرند. سپس سوالات مرتبط با انتظارات شما از انجام لمینت، توسط بهترین دندانپزشک پرسیده خواهد شد. لازم است پیش از شروع درمان، با استفاده از نخ دندان و مسواک، تمام آلودگی های احتمالی دندان را از بین برده باشید. انتخاب رنگ لمینت، بر اساس سلیقه بیمار و با مشورت دندانپزشک صورت می گیرد. برخی از افراد مایلند دندان هایی با رنگ طبیعی و مرتب داشته باشند. در حالی که برخی دیگر مایل هستند رنگ لمینت استفاده شده برای آنها کاملا سفید باشد. انتخاب فرم لمینیت نیز بر اساس جنسیت، فرم صورت،نوع لبخند،روابط فکی و بسیاری از پارامترهای اعضا صورت انجام می‌ شود.

مزیت های انجام لمینت دندان

در مقایسه با روش‌ های دیگر به منظور رفع مشکلات و نواقص ظاهری دندان می توان امتیازات ویژه ای برای انجام لمینت نسبت به سایر روش ها در نظر گرفت. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوام

در رابطه با ماندگاری و دوام لمینت، می توان بازه ی زمانی 15 تا 20 ساله را برای آن در نظر گرفت. البته لازم است در این مدت سطح بهداشت دهان، دندان و مراقبت های آموزش داده شده توسط پزشک معالج، رعایت شده باشد. در مواردی که دستورات مراقبتی دندانپزشک به صورت کاملا صحیح و مرتب رعایت شده باشد، دوام لمینت می تواند حتی بیش از 20 سال، باشد.

نچرال بودن

یکی از بهترین مزیت های لمینت برای دندان، حالت طبیعی ایجاد شده به دنبال استفاده از آن است. در عین حال این روش، زیبایی بسیار زیادی به همراه دارد. ماده لمینت، از نوع مواد دارای ساختار شفاف است. در واقع شباهت بالای لمینت به مینای دندان باعث شده این ماده به عنوان یکی از طبیعی ترین مواد مورد استفاده برای اصلاح ناهنجاری های دندانی، شناخته شود.

مقاومت در برابر رنگ

لعاب استفاده شده در لمینت به صورتی است که مقاومت تقریبا بالایی نسبت به مواد رنگ دهنده همچون کافئین، دارد. این ماده در برابر عوامل خورنده و آسیب رسان به دندان نیز مقاومت بالایی از خود، نشان می دهد.

بدون درد بودن

انجام فرایند لمینت برای دندان را می توان در دسته پروسیجر های بدون درد قرار داد.

انجام لمینت دندان در چه افرادی ممنوع می باشد

برخی از افراد نمی توانند از پروسیجر لمینت برای اصلاح نواقص دندانی بهره مند شوند. از جمله موارد ممنوعیت استفاده از لمینت برای دندان می توان به: افرادی که دچار پوسیدگی شدید دندان هستند، افرادی که دچار عفونت یا بیماری های فعال لثه می باشند، افرادی که بخش قابل توجهی از ساختار دندان خود را از دست داده اند، افرادی که دندان قروچه دارند، اشاره نمود.

مراقبت های ضروری برای حفظ کیفیت لمینت دندان

پس از اتمام فرایند لمینت برای دندان ها، دندانپزشک شما اطلاعات لازم را در رابطه با مراقبت های پس از فرایند، برای شما توضیح خواهد داد. در صورتی که لمینت شما دچار شکستگی یا آسیب شود، باید آن را تعویض نمود. لذا دقت در مراقبت از آنها، ضروری است. از جمله این مراقبت ها می توان به: مسواک زدن به صورت مرتب و پس از مصرف هر وعده ی غذایی، کشیدن نخ دندان پس از مصرف هر وعده غذایی، رعایت رژیم غذایی سالم، اشاره نمود. در صورتی که مراقبت های ذکر شده به درستی انجام گیرند، طول عمر لمینت شما بسیار بیشتر خواهد بود

 ولی باید به این نکته توجه کرد که؛ هر عاملی که می تواند باعث شکسته شدن دندان های طبیعی و ایجاد آسیب در آنها شود، می تواند به لمینت ها نیز آسیب وارد کند. بنابراین لازم است مراقبت های توصیه شده در جهت حفظ سلامت لمینت های قرار داده شده روی دندان را جدی بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مقدادی

دکتر امیر مقدادی

فارغ التحصیل  از دانشگاه Comenius در رشته دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و استوماتولوژی 
حدود دو دهه سابقه کار حرفه ای در زمینه های مختلف دندانپزشکی در مطب خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.